שתף קטע נבחר

בסיוע ארה"ב: ניצחון על הפלסטינים באונסק"ו

הצעת גינוי חריפה לישראל בארגון התרבות, המדע והחינוך של האו"ם לא זכתה לרוב הדרוש. השגריר החדש כרמל שאמה הכהן הוביל את המאבק הדיפלומטי ותקף את השגריר הפלסטיני: "מנסה להאכיל אותנו ברעל"

על רקע העימות חסר התקדים בין ראש הממשלה לנשיא ארצות הברית, שוב ישראל מקבלת תזכורת עד כמה היא תלויה בוושינגטון: בעקבות מאמץ דיפלומטי אמריקני-ישראלי ספגו השבוע הפלסטינים תבוסה בדיוני הוועד המנהל של אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם).

 

הפלסטינים הגישו שתי הצעות החלטה המגנות את ישראל בגין שורה של מעשים בעזה, בירושלים, בשטחים וברמת הגולן:

 

1. ההצעה הגדולה והמרכזית קראה לגנות את ישראל בגין פגיעה מכוונת של חיילי צה"ל בילדים בעזה במהלך צוק איתן; ניסיון השתלטות ישראלי על הר הבית ופגיעה בחופש הפולחן בהר הבית, כולל האשמה שישראל תוקפת פיזית כמרים ואנשי דת נוצרים ומוסלמים; הגבלת נגישות למסגדים; קריאה להפסקת החפירות בגשר המוגרבים בהר הבית; פגיעה במוסדות חינוך בעזה; קריאה למנות נציג קבוע של אונסק"ו למזרח ירושלים; לפעול לשיגור משלחת מומחים לעיר העתיקה; כינוס ועדת מומחים בנושא החפירות בהר הבית; וקריאה לכינוס מיוחד שיעסוק בנזקים בעזה בעקבות המלחמה.

 

2. ההצעה הקטנה עסקה בענייני חינוך - הנזק שישראל גרמה לבתי ספר של אונר"א בעזה; גדר הביטחון וההשפעה על חופש התנועה של ילדים וסטודנטים; הצנזורה והפגיעה של ישראל בתוכנית הלימודים של הפלסטינים; קריאה להגן על אתרי מורשת של הפלסטינים; פגיעה במרקם החברתי והתרבותי של רמת הגולן הכבושה ושיגור מומחה של אונסק"ו לרמת הגולן.

 

הצעות ההחלטה נוסחו בצורה בוטה תוך שימוש חוזר במונח "ישראל, הכוח הכובש" כמעין שם תואר שמצורף לשם הרשמי. חרף בקשה של האירופים למתן את הניסוחים, הפלסטינים ומדינות ערב (בהן גם ירדן ומצרים) התעקשו לשמור על הניסוחים החריפים. ארה"ב סייעה רבות לישראל ולשגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן, שזו הייתה הופעת הבכורה שלו בארגון. שגרירת ארה"ב באונסק"ו קריסטל ניקס היינס הייתה מתואמת עם השגריר הישראלי - וחיזקה את עמדת ישראל מול הגורמים השונים במזכירות הארגון ומול המדינות החברות.

שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן ()
שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן
 

תוצאות ההצבעה: מבין 58 המדינות שלהן זכות הצבעה בוועד המנהל של אונסק"ו, 26 מדינות תמכו בהצעה הראשונה ו-27 נמנעו. ארבע מדינות נעדרו. ארה"ב הייתה המדינה היחידה שהתנגדה. ההישג המשמעותי לישראל הוא שהפלסטינים לא קיבלו את תמיכת רוב חברות הוועד המנהל, מה שדרוש בשביל קבלה של החלטה אופרטיבית. ההישג השני נקבע ברגע האחרון בעקבות לחץ של משרד החוץ ושגרירויות ישראל באירופה בבירות השונות: אף מדינה אירופית לא הביעה תמיכה בהצעה והושג קונצנזוס אירופי חסר תקדים נגד הפלסטינים.

 

ההצעה השנייה עברה ברוב מעט יותר גדול: 33 מדינות תמכו; ארה"ב התנגדה. 19 מדינות נמנעו וחמש נעדרו. בהצעה השנייה נרשם פיצול אירופי כאשר איטליה, אוסטריה, ספרד, שבדיה ובריטניה תמכו. עם זאת, בהצעה אין צעדים משמעותיים שפוגעים בישראל.

 

מבחינת ישראל מדובר בכישלון פלסטיני שנובע בראש ובראשונה מהניסוחים הקשים והבוטים ובגלל מצבו הכלכלי הקשה של אונסק"ו, שלא מאפשר לארגון לאמץ סעיפים בעלי אופי אופרטיבי שיש להם משמעות כספית כגון נציג קבוע בירושלים, משלחות בדיקה ומפגשים מיוחדים.

 

לאחר פרסום תוצאות ההצעה אמרה שגרירת ארה"ב באונסק"ו כי אימוץ ההחלטות לא תורם לשום היבט של עבודת הארגון. היא הביעה אכזבה מהפוליטיזציה של הוועד המנהל אך אמרה שהיא שואבת עידוד מכך שמדינות רבות נמנעו.

 

השגריר הפלסטיני באונסק"ו אליאס סאנבר לא הסתיר את אכזבתו מתוצאות ההצבעה, הוא יצא מהדיונים זעוף וכעוס וטען שהישראלים התעלמו ממנו וסירבו להיכנס איתו למשא ומתן. השגריר הישראלי כרמל שאמה הכהן אמר בתגובה כי ישראל לא תנהל משא ומתן על שקרים ועל "איך שאתה רוצה לארוז את הרעל שאתה רוצה להאכיל אותנו".

 

בתום ההצבעה הוא הזכיר כי "מעבר לכך, ההחלטות שהתקבלו אינן טובות לאף אחד למעט מי שכל מטרתו לפגוע במדינת ישראל,

 הן אינן מתיישבות עם הערכים והמטרות שהארגון ואנחנו מאמינים בהם. ההחלטות עמוסות שקרים, הסתה ואין סוף חוסר אחריות.

 

"בימים שהאיסלאם הקיצוני על שלוחותיו מאיים על האזור כולו ומעבר, עורף ראשים אל מול מצלמות, מחריב תרבויות, ומנסה להבעיר באופן מכוון ומאורגן את הר הבית הקדוש לכולנו, היה לצערנו מי שמצא לנכון להגיש את ההצעות או לתמוך בהן ובכך להוסיף שמן למדורה. דווקא בימים אלו אל מול מתקפות הטרור, הדיפלומטיה השקרית והצבועה, הניסיון להבעיר את המצב, ישראל כריבון היחידי בירושלים והר הבית והמבוגר האחראי תתאפק ותתמקד בהרגעת הרוחות, והבטחת חיים סדירים וחופש פולחן בכל האתרים הקדושים בישראל - ובמיוחד בהר הבית - תוך שמירת הסטטוס קוו, לכל בני הדתות לרבות למוסלמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים