שתף קטע נבחר

הבוקר על הדוכן: האסירה זקן מול אולמרט

פרשת מעטפות הכסף חוזרת לבית המשפט והתיק נפתח מחדש: כפי שהתחייבה בעסקת הטיעון תמסור שולה זקן גרסה מפלילה לכאורה נגד ראש הממשלה לשעבר. הסנגורים יטענו: היא משקרת עבור החופש שלה

לאחר שהביאה לפתיחתו המחודשת של תיק טלנסקי (פרשת מעטפות הכסף), תעמוד הבוקר (ב') שולה זקן על הדוכן בבית המשפט המחוזי בירושלים מול ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מי שהיה האדם הקרוב אליה ביותר, ותנסה להפליל אותו תוך הישענות על הקלטות שיחותיהם בעבר. פרקליטי אולמרט יטענו בחקירה הנגדית בהמשך השבוע: אלה שקרים שהיא מספרת בשביל החופש שלה.

 

זה יהיה שיאו של הסיבוב השני במשפט טלנסקי. זקן, המרצה 11 חודשי מאסר אחרי שהגיעה להסדר טיעון בגין חלקה בפרשת הולילנד, צפויה להתייצב בבית המשפט בבגדים אזרחיים, ללא מדי אסירה ואזיקים.

 

במסגרת פרשת "מעטפות הכסף" זוכה אולמרט ביולי 2012 פה אחד מחמת הספק על ידי שלושה שופטים, אחרי שהואשם בשימוש אישי בחלק ממאות אלפי הדולרים שהופקדו בכספת של מקורבו, עו"ד אורי מסר. השופטים קבעו כי ישנו ספק סביר וייתכן שהכספים שימשו לצרכים פוליטיים.

 

התפנית הדרמטית הגיעה אחרי ההסכם שהושג השנה בין המדינה לבין זקן במסגרת משפט הולילנד. היא הצילה עצמה ממאסר ממושך כשהציגה הקלטות עבר, שבאמצעותן תיעדה בסתר את שיחותיה עם אולמרט. המשפט נפתח מחדש אחרי שהפרקליטות קיבלה את ההקלטות וסברה שהן מוכיחות לכאורה שהכספים שימשו אותו גם לצרכים פרטיים.

 

"אהוד לקח 5,600 דולר". מתוך יומני זקן ()
"אהוד לקח 5,600 דולר". מתוך יומני זקן

תוכן ההקלטות יותר ככל הנראה לפרסום במקביל לעדותה של זקן. לעמדת הפרקליטות, יש בהן גם הוכחות להשפעה פסולה של אולמרט על זקן, שהובילה אותה לא להעיד במשפט ולא להציג את יומניה האלקטרונים (שבהם לכאורה רישומים כספיים המפלילים), ובכך הביאה לזיכויו של אולמרט.

 

עדותה של זקן מכשירה כעת את היומנים, שבהם מצוינים סכומים גדולים שהועברו לכאורה על ידי איש העסקים האמריקני מוריס טלנסקי לעו"ד מסר, וחלקם גם לידי אולמרט.

 

את המדינה מייצגים התובעים עורכי הדין אורי קורב, יעל שניידר, שמוליק ברזילי וסיגל בלום. הם צפויים לטעון שההקלטות מוכיחות שאולמרט "קנה" את שתיקתה של זקן בכספים שהעביר לה. צוות התביעה משוכנע בכוח הראיות החדשות להפוך את הכרעת הדין, אף שבדרך כלל בהליכים דומים נוטה המחוזי להותיר את החלטתו הקודמת על כנה.

 

ביום חמישי הקרוב ובשבוע הבא תעמוד זקן לחקירה נגדית מול צוות הסנגורים של אולמרט, הכולל את עורכי הדין אלי זהר, רועי בלכר ונווית נגב, יחד עם המצטרף החדש עו"ד אייל רוזובסקי, שנחשב לחוקר קשוח במיוחד. צוות ההגנה של אולמרט צפוי לטעון לאי-קבילות של ההקלטות, בשל עניינים טכניים וסיבות נוספות.

 

ארכיון. אולמרט בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארכיון. אולמרט בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)
 

בהמשך צפויים פרקליטי אולמרט לטעון גם שזקן עשתה הכול כדי לתת לפרקליטות את מבוקשה ולהינצל משנים ארוכות בכלא על חלקה בפרשת הולילנד. לדבריהם,

היא הפעילה מניפולציות על איש סודה – אולמרט - לעיתים באמצעות דמעות, כדי שיסייע לה כספית ויעזור לה בקו ההגנה שלה. הם יטענו שראש הממשלה לשעבר לא הקדיש תשומת לב לכל מילה שהוציא בשיחות שהוקלטו, כשממול היא כיוונה את דבריה היטב, כדי להוציא ממנו מילים שלימים ישמעו כמפלילות.

 

לצד זאת יטענו עורכי הדין טענה מעניינת, שלפיה כספים שהועברו לזקן לכאורה מתוך הקופה הסודית של עו"ד מסר היוו גם הם הוצאה פוליטית, נוכח העובדה שמדובר בתשלום לזקן עבור פעילותה הפוליטית, על שעות נוספות בלשכת כראש עיר, על פעילותה הרבה באפיקים הפוליטיים, ובשמירת קשר עם בוחרים וחברי מרכז שהניבה פרי לבסוף.

 

הרכב השופטים כולל את אב בית הדין השופט יעקב צבן, השופט משה סובל (שניהם נכללו בהרכב שזיכה את אולמרט), ולצדם השופטת רבקה פרידמן פלדמן, שמחליפה את השופטת מוסיה ארד שפרשה לגמלאות.


פורסם לראשונה 02/11/2014 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר אפלבאום
ארכיון. אולמרט וזקן בבית המשפט
צילום: תומר אפלבאום
מומלצים