שתף קטע נבחר

ברד כבד בקריות, נזק למכוניות ולבתים

גבישי ברד בגודל כדורי פינג-פונג ירדו הבוקר באזור הקריות ותושבים דיווחו על נזק למכוניות, לגגות פח ולתריסים. שירן אוחיון מקריית מוצקין: "כמו אבנים שעומדות לשבור את החלון. זה היה מפחיד". גשם יירד היום מהצפון ועד הנגב והוא ילווה בסופות רעמים. גובה הגלים יגיע ל-3 מטרים

תושבי הקריות התעוררו בסביבות השעה 6:00 (יום ב') לסופת ברד. גבישי קרח גדולים גרמו נזק למכוניות, לגגות פח ולתריסים. שירן אוחיון (24) מקריית מוצקין סיפר: "התעוררנו לפתע בבהלה כששמענו נקישות כבדות מבחוץ. זה היה פשוט מפחיד, והכי מפחיד שזה רק הלך והתחזק. אתה שומע שנופל מהשמיים משהו ענק כמו אבנים שעומדות לשבור את החלון. פשוט לא להאמין שמזג האוויר השתגע בצורה כזאת".  

 

גולשים מוזמנים לשלוח סרטוני וידאו לאימייל האדום או ל-SMS במספר 5335

 

 

ברד בקריית ביאליק  (צילום: אורית מרזל) (צילום: אורית מרזל)
ברד בקריית ביאליק (צילום: אורית מרזל)
 
נזק למכונית בקריית אתא  (דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף) (דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף)
נזק למכונית בקריית אתא (דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף)

בקריית מוצקין  (צילום: יאיר גבע) (צילום: יאיר גבע)
בקריית מוצקין (צילום: יאיר גבע)

בקריית חיים  (צילום: דרור כרמון) (צילום: דרור כרמון)
בקריית חיים (צילום: דרור כרמון)

 (צילום: טוביה זית) (צילום: טוביה זית)
(צילום: טוביה זית)
 (צילום: רפי זוהר) (צילום: רפי זוהר)
(צילום: רפי זוהר)

גגות פח חוררו  (צילום: Orit Marzel) (צילום: Orit Marzel)
גגות פח חוררו (צילום: Orit Marzel)

 (צילום: ויטלי ז'מורין) (צילום: ויטלי ז'מורין)
(צילום: ויטלי ז'מורין)

עץ שנפל בקריית חיים (צילום: כיבוי אש מחוז חוף) (צילום: כיבוי אש מחוז חוף)
עץ שנפל בקריית חיים(צילום: כיבוי אש מחוז חוף)

 (צילום: כיבוי אש מחוז חוף) (צילום: כיבוי אש מחוז חוף)
(צילום: כיבוי אש מחוז חוף)

משירותי הכיבוי באזור חיפה והקריות נמסר כי נגרמו נזקים לרכוש, המשמעותיים בהם היו פגיעות בכלי רכב. מהמשטרה נמסר בנוסף על נזק לרכב ברחוב זבולון בקריית אתא. דוד שמש נפל מגג בניין בן שמונה קומות ופגע ברכב. רכב נוסף ניזוק ברחוב רבי עקיבא בחיפה מנפילת עץ. "בחלק מהמקרים נגרמו נזקים לגגות הרכב ובמקרים אחרים לחלונות", מסר דובר שירותי הכיבוי במחוז חוף, רשף אורי צ'ובוטרו. הוא הוסיף כי לא היו הצפות חריגות. בקריית ביאליק קרס עץ, אך לא היו נפגעים.

 

תושבים דיווחו כי כדורי הברד הגיעו לעתים לממדים של כדור פינג-פונג. "בערך בחמישה לשש התעוררנו מרעש אדיר", סיפר יאיר גבע מקריית מוצקין. "זה היה מדהים לראות את הגודל של כדורי הברד. הם גרמו לנזק ברחוב. אחד העצים קרס על הבניין, ונזק נגרם גם לאדניות במרפסת. "אני גר בקריות כל חיי ולא זוכר גודל כזה של ברד. מה שעוד מעניין הוא שהטמפרטורה נותרה גבוהה, כ-21 מעלות".

 

דנה נחמני מקריית ביאליק סיפרה כי כשהתעוררה והתכוונה לצאת לעבודה שמעה רעש חזק מחוץ לבית. "שמענו רעש מוזר בחוץ, כמו של חריקות קשות, ורעש כמו אבנים נופלות. יצאנו החוצה וזה היה פשוט מטורף. הייתה רוח חזקה, וקוביות כאלה התנפצו בקרקע והשמיעו רעש. זה היה מוזר בעיקר. אנחנו מכירים ברד אבל דבר כזה לא זכור לי. בעיקר בגלל הגודל הענק של הכדורים והרוח המטורפת". היא סיפרה כי התריס בביתה התעופף, והגגון של אחד השכנים חורר לחלוטים והתפרק. 

קריית מוצקין  ()
קריית מוצקין

 (צילום: idan) (צילום: idan)
(צילום: idan)

מכ"ם הגשם בשעה 6:00 - עננים מעל הקריות  ()
מכ"ם הגשם בשעה 6:00 - עננים מעל הקריות

עץ קרס על מכוניות בקריית אתא  (צילום: נפתלי רוטנברג, איחוד הצלה) (צילום: נפתלי רוטנברג, איחוד הצלה)
עץ קרס על מכוניות בקריית אתא (צילום: נפתלי רוטנברג, איחוד הצלה)
 

"דברים כאלה לא ראיתי בחיים שלי", אמר טוביה זית, המתגורר בקריית ים, במרחק של כחצי ק"מ מהחוף. "התעוררנו מבומים אדירים על התריסים והחלונות. הראות הייתה אפסית. עבר אותנו איזה גוש עננים. המהירות של הרוח הייתה גבוהה, וירד גם הרבה גשם בתוך זמן קצר. גושי הברד היו אדירים. לא ראיתי נזק אישי, אבל לשכנים נגרמו נזקים". הוא סיפר כי המיני-סערה חלפה כעבור זמן קצר, כ-20 דקות.

 

שלמה אברמוביץ' שצעד הבוקר בחוף קריית חיים סיפר כי ענן כבד ובתחתיתו "משפך" נראה מעל הים. "ארבע דקות אחרי שצילמתי את התמונה מעל הים הגיעה מכת רוח מטורפת שגרמה לסופת חול שהכאיבה ממש למי שפגעה בו. הכול היה מלווה בסופת ברקים מרהיבה, אבל כדורי הברד היוו סכנה ממשית לחיי השוהים בחוף", סיפר.

עננים מול קריית חיים  (צילום: שלמה אברמוביץ') (צילום: שלמה אברמוביץ')
עננים מול קריית חיים (צילום: שלמה אברמוביץ')
 

מכות רוח חזקות היו גם במקומות נוספים לאורך מישור החוף הצפוני. תושבים בקיבוץ גשר הזיו סיפרו כי רוח עזה גרמה לפנות בוקר נזקים לעצים ולגגות. "זה היה ממש מיני הוריקן", סיפר אחד התושבים. בשעות הבוקר נרשמו תקלות חשמל בקריות. מחברת החשמל נמסר כי הן נגרמו בעיקר מניתוק חוטים בשל הרוח העזה ומקריסת עצים וענפים על חוטי החשמל.

 

ברד כבד - איך זה קורה? 

החזאי צחי וקסמן מחברת מטאו-טק הסביר את התופעה במפגש בין העננים והאוויר הקר בגובה רב באטמוספירה לבין גושי האוויר החם שעוד נותרו באזורנו אחרי מעבר המערכת החמה של אתמול. "כאשר המפגש בין שני גושי האוויר הוא קיצוני, ויש הבדלים גבוהים בטמפרטורות, הדבר יוצר זרמים אנכיים בתוך הענן. הזרמים הללו גורמים לטיפות המים לעלות לגבהים שבהם שוררות טמפרטורות של מינוס 15, מינוס 20 ואף מינוס 30. טיפות המים קופאות ומתגבשות האחת על השנייה, וכאשר נוצר כובד הן נופלות לכיוון בסיס הענן. הזרמים האנכיים גורמים לטיפה הקפואה הזו לעלות בחזרה לגובה, ואז מצטרפות ונדבקות אליה טיפות נוספות, מה שיוצר את התבנית של טיפות בתוך טיפות או גושי קרח. דווקא מזג האוויר החם יחסית מגביר את האי-ציבות באוויר ואת היכולת של האוויר לעלות באופן אנכי והדבר מגביר את המהירות של התהליך", ציין. הוא הוסיף כי עוביו של הענן היוצר את התופעה עשוי להגיע לעשרה ק"מ.  

 

מחברת מטאו-טק נמסר כי מזג האוויר החורפי מתחדש היום עם גשמים מהצפון ועד הדרום וירידה ניכרת במידות החום. מחברת מטאו-טק נמסר כי הגשם שיירד לפרקים יהיה מלווה בסופות רעמים בודדות ויתפשט מהצפון עד לצפון הנגב. ייתכנו משבי רוח של עד 60 קמ"ש והים יהיה גבה גלים עד רוגש. גובה הגלים עשוי להגיע ל-3 מטרים.

 

הטמפרטורות החזויות להיום ולהלילה: קריית שמונה 20-14, קצרין 18-12 ,צפת 17-11, טבריה 22-15, נצרת 20-14, חיפה 23-18, תל אביב 24-18, ירושלים 19-12, אשקלון 24-18 ,עין גדי 27-22, באר שבע 24-13, ערד 23-13, מצפה רמון 21-12 ובאילת 29-19.

 

מחר יירד גשם מקומי מצפון הארץ ועד לצפון הנגב. תחול ירידה נוספת בטמפרטורות ויהיה קריר מהרגיל. קיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח. ברביעי יהיה מעונן חלקית וקריר מהרגיל, בשעות הבוקר עדיין ייתכן גשם מקומי קל. בחמישי יהיה נאה עם עלייה בטמפרטורות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורית מרזל
גבישי ברד כבד
צילום: אורית מרזל
מומלצים