שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

מחסומי בטון ראשונים בגבעה הצרפתית; נתניהו כינס דיון ביטחוני מיוחד

בעקבות פיגוע הדריסה הקטלני הוצבו מחסומי בטון ליד תחנות ההסעה של הרכבת הקלה. ראש הממשלה כינס דיון ביטחוני בהשתתפות שר הביטחון, השר לביטחון פנים ומפכ"ל המשטרה. עשרות מפגינים במקום הפיגוע, התפרעויות במחנה הפליטים שועפט

בעקבות פיגוע הדריסה שבו נרצח קצין מג"ב ג'דעאן אסעד, ועל רקע החרפת המצב הביטחוני בירושלים, כינס אמש (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות מיוחדת בהשתתפות שר הביטחון, השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה וגורמים מקצועיים נוספים. בינתיים החל מיגון תחנות לאורך ציר הרכבת הקלה בירושלים, הראשונה שבהן בגבעה הצרפתית, במטרה למנוע פיגועי דריסה. את המיגון מבצעת המשטרה בשיתוף חברת "סיטיפס" והעירייה.

 

מחסומי הבטון הוצבו בהנחיית מפקד משטרת מחוז ירושלים משה (צ'יקו) אדרי, שאמר שהיום "יכול לקרות פיגוע נוסף במתווים שונים. אנחנו אמנם רואים ירידה משמעותית בכל מוקדי הפרות הסדר, אבל לצערי אנחנו חווים כל שבוע פיגוע דריסה כחלק מהתחממות הגזרה". מחסומי בטון הוצבו עד כה סמוך לתחנות ההסעה בגבעת המבתר ובהמשך יוצבו סמוך לתחנות ההסעה לאורך ציר חיים בר לב וחיל ההנדסה וכן ברחוב יפו ובשדרות הרצל.

  

הנרצח בפיגוע בירושלים, רפ"ק ג'דעאן אסעד (צילום: סהאר עלי) (צילום: סהאר עלי)
הנרצח בפיגוע בירושלים, רפ"ק ג'דעאן אסעד(צילום: סהאר עלי)

רינה בן מנחם, שנוסעת כל יום ברכבת כשהיא חוזרת מהעבודה והביטה בעבודות, אמרה ל-ynet: "זה מכער לי את העיר ונראה מזעזע. במקום שיטפלו במחבלים, ממגנים אותנו כאילו אנחנו צריכים לפחד. עוד חומות ובטון לא יתנו כלום. זה לא יעצור את מי שרוצה לבצע פיגוע. צריך פשוט לטפל בהם.

 

"תחושת הביטחון נסדקה. אני מתה מפחד לעמוד פה. אני לא מבינה למה, זו המדינה שלי ועיר והבירה שלי. צריך לכבוש את ירושלים מחדש כי היא כבר לא שייכת לנו. היום המשטרה כאן אבל מה יהיה מחר? דנינו מבטיח הבטחות בלי כיסוי כי לא בכל יום יש פה שוטרים ולא בכל יום יש צבא".

 
 
ליד התחנה בגבעה הצרפתית  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליד התחנה בגבעה הצרפתית (צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

תחנת הגבעה הצרפתית הערב (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
תחנת הגבעה הצרפתית הערב(צילום: נועם (דבול) דביר)

 (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
(צילום: נועם (דבול) דביר)

הצבת הבטונדות בגבעה הצרפתית (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
הצבת הבטונדות בגבעה הצרפתית(צילום: נועם (דבול) דביר)

 (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
(צילום: נועם (דבול) דביר)
  

במחנה הפליטים שועפט שממנו יצא המחבל איברהים אבו-עכארי נמשכו אתמול לאורך כל שעות היום עימותים בין כוחות ביטחון למפגינים פלסטינים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה. במקביל התקיימה בזירת הפיגוע הפגנה של כמה עשרות המוחים נגד אוזלת היד של המשטרה. כחלק מההיערכות, בימים הקרובים צפויים המשטרה ושב"כ לערוך מעצרים נרחבים של פלסטינים ממזרח ירושלים, במטרה להגיע למידע מודיעיני שיאפשר חשיפה של התארגנויות טרור. בנוסף המשטרה תתגבר היום את כוחותיה בעוד כ-300 שוטרים, שיצטרפו לאלף שוטרים שהתווספו למחוז לאחר פיגוע הדריסה לפני כשבועיים. 

 

בפיגוע הדריסה אתמול נהרג קצין מג"ב, רב-פקד ג'דעאן אסעד מבית ג'אן, ושני לוחמים נפצעו קשה. הנהג הדורס, איברהים אל-עכארי, נורה ונהרג. מאוחר יותר התברר כי הוא אחיו של מחבל ששוחרר בעסקת שליט.

 

שניים מהפצועים שהגיעו להדסה הר הצופים הם פלסטינים תושבי מזרח העיר. "כשפצועים כולם אותו דבר", אומר עלי אקסבר (33), תושב העיר העתיקה שהגיע לכאן כדי לבקר את אחיו המאושפז. "אבל לפני זה אנחנו ואתם שונים. אתם החתול ואנחנו העכבר, ובין חתול לעכבר אף פעם לא יהיה שלום. אני רוצה שיהיה שקט, אבל זה לא יקרה אף פעם כי אתם רוצים לעלות לאל-אקצה ולהרוס אותו. זו הסיבה לכל מה שקורה עכשיו".

 

על רקע הפיגוע הפנתה אמש כל צמרת הממשלה אצבע מאשימה והחלטית לכיוון יו"ר הרשות. בזה אחר זה הגיבו בנימין נתניהו והשרים הבכירים, וכולם שבו והדגישו כי האחראי לשפיכות הדמים הוא אבו מאזן. נתניהו הצהיר ש"פיגוע הדריסה היום בירושלים הוא תוצאה ישירה של מעשי אבו מאזן ושותפיו בחמאס". שר הביטחון משה יעלון קבע ש"אבו מאזן לא השתנה ולא ישתנה". שר החוץ אביגדור ליברמן קבע שהפיגוע הוא תוצאה ישירה של ההסתה של יו"ר הרשות, ושר הכלכלה נפתלי בנט הגדיר אותו "טרוריסט בחליפה".

 

בטקס לציון 19 שנה לרצח רבין אמר נתניהו ששלום יגיע רק כשאבו מאזן יפסיק לקרוא ליהודים "טמאים" ויפסיק לחבק את רוצחיהם: "בימים האחרונים אנו עדים להסתה גוברת והולכת של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כולל שליחת מכתב תנחומים למשפחתו של המתנקש ביהודה גליק וקריאה למנוע בכל דרך עליית יהודים להר הבית. הסתה זו מביאה לפעילות ממשית בשטח".

 

שר הביטחון הגיב לפיגוע הדריסה בהודעה שבה נכתב: "הרטוריקה המסיתה של אבו מאזן - אשר מצד אחד מפיץ דברי שנאה ושקר נגד מדינת ישראל, ומצד שני מהלל ומשבח טרוריסטים פלסטיניים שפוגעים ביהודים - אחראית לשפיכות הדמים בירושלים. אבו מאזן לא השתנה ולא ישתנה. הוא ימשיך להשחיר את פניה של מדינת ישראל ולהסית נגדה אל מול האוכלוסייה הפלסטינית ומעל בימות שונות ברחבי העולם". 

 

 (צילום: Google maps) (צילום: Google maps)
(צילום: Google maps)

עוד קודם לכן פנה שר החוץ אביגדור ליברמן לשרי החוץ של הקהילה הבינ"ל במכתב שבו טען שההסתה של אבו מאזן היא הסיבה לפיגוע שהתרחש היום בירושלים. המכתב היה מוכן עוד בטרם התרחש הפיגוע, אולם נשלח רק לאחריו. לכן הוסיף ליברמן התייחסות לכך, וכתב כי זוהי התוצאה הישירה של ההסתה של אבו מאזן "כהוכחה מצמררת לכך בעודי כותב מילים אלו".

 

השר נפתלי בנט הוסיף "אבו מאזן הוא טרוריסט בחליפה. אין כיפת ברזל נגד מכוניות, מה שצריך לעשות זה להחזיר את ההרתעה במדינת ישראל. הגיע הזמן שמשטרת ישראל תתייחס לכל יורה זיקוק ולכל זורק אבן כרוצח פוטנציאלי. אבו מאזן הוא הנהג של מכוניות הרצח בירושלים והמחבלים הם רק השלוחים שלו. הגיע הזמן שממשלת ישראל תאמר בקול ברור: ממשלת פתח-חמאס היא רשות טרור ויש להתייחס אליה בהתאם. אבו מאזן הוא זה שמחבק את המחבלים שמשתחררים מהכלא, אבו מאזן הוא זה שמממן אותם כשהם בכלא ואת המשפחות שלהם. אבו מאזן הוא זה שקורא להם לפגוע ביהודים בירושלים ובהר הבית".  

 

השר בנט. "אבו מאזן הוא טרוריסט בחליפה" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
השר בנט. "אבו מאזן הוא טרוריסט בחליפה"(צילום: עידו ארז)

השר לפיד. "המחבלים צריכים לדעת שנשיג אותם ונחסל אותם" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר לפיד. "המחבלים צריכים לדעת שנשיג אותם ונחסל אותם"(צילום: גיל יוחנן)
 

שר האוצר יאיר לפיד אמר אמש בעקבות פיגוע הדריסה כי ישראל תמשיך להילחם בטרור בירושלים ביד קשה ובאופן בלתי מתפשר. "המחבלים צריכים לדעת שנשיג אותם, נתפוס אותם ואם צריך נחסל אותם. אני מברך את השב"כ והמשטרה שעושים כמיטב יכולתם כדי למנוע את הטרור וכדי ללכוד את מבצעי הטרור הזה.

אנחנו צריכים לתת להם לעשות את העבודה שלהם".

 

הוא קרא לכל האזרחים וגם לפוליטיקאים "להימנע מקריאות נקם ובוודאי להימנע ממעשי נקם. זה גורם נזק למדינת ישראל, זה גורם נזק לכולנו, אנחנו צריכים לשמור על ירושלים שקטה וראויה לכל אזרחיה. אני שולח מפה תנחומים למשפחתו של חייל מג"ב שנהרג ואיחולי החלמה לכל הפצועים".

  

בשבועיים האחרונים נרשמה הסלמה באירועים בירושלים. ב-22 באוקטובר בוצע פיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת, שבו נהרגו תינוקת וצעירה. הנהג הדורס, עבד א-רחמן א-שלודי, נורה ונהרג. לפני שבוע נפצע קשה יהודה גליק, פעיל למען תפילה בהר הבית, שנורה כמה פעמים ביציאה ממרכז מורשת בגין בירושלים. המתנקש, מועתז חיג'אזי, אותר על ידי כוחות הביטחון כעבור כמה שעות ונורה בביתו במהלך קרב יריות.


פורסם לראשונה 05/11/2014 19:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מחסום בטון בגבעה הצרפתית
צילום: גיל יוחנן
צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט
מומלצים