שתף קטע נבחר

סעודיה: נשים יוכלו לנהוג - אבל בלי איפור

מועצת יועצי המלך המליצה לממשל לבטל את האיסור על נשים לנהוג, אבל רק בתנאי שהן יישבו מאחורי ההגה בעודן צנועות ולא מאופרות. כמו כן, משמונה בערב הן לא יוכלו לעלות על הכביש. חרף המגבלות, מדובר בצעד תקדימי

סעודיה שוקלת לבטל את אחד האיסורים התמוהים ביותר בממלכה, אבל רק תוך הצבת תנאים תמוהים לא פחות. מועצת יועצי המלך המליצה לממשלה להתיר לראשונה לנשים לנהוג, אבל לא באופן גורף: לפי הצעתה, רק נשים מעל גיל 30 יוכלו להתיישב מאחורי ההגה, ורק עד השעה שמונה מדי ערב. כמו כן, הנהגות לא יורשו להיכנס לרכב בעודן מאופרות.

 

חבר המועצה ששוחח עם סוכנות הידיעות AP סיפר כי ההמלצות ניתנו בחשאי, אחרי ישיבות בדלתיים סגורות שקיימו בחודש האחרון. לפי ההצעה, שטרם פורסמה בציבור, רק נשים מעל גיל 30 יורשו לנהוג ולא יצטרכו אישור ממלווה גבר. הן יוכלו לנהוג משבע בבוקר ועד שמונה בערב בימים שבת עד יום רביעי, ובימים חמישי ושישי מצוהרי היום ועד שמונה בערב.

לנהוג בלי גבר באוטו יותר רק בתחומי העיר. נהגת סעודית (צילום: AP) (צילום: AP)
לנהוג בלי גבר באוטו יותר רק בתחומי העיר. נהגת סעודית(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

כמו כן, הנשים נדרשות ללבוש שמלות צנועות בעת הנהיגה ולא להתאפר. בתוך הערים הן יכולות לנהוג ללא ליווי אבל אם יצאו מהערים, חובה שיהיה גבר ברכב. במועצה ציינו גם כי יהיה צורך להקים "מחלקה לנהיגת נשים", שבה יועסקו פקידות שיטפלו בענייני הנהגות, במקרים שבהם רכבם התקלקל או אם הן יותקפו בכביש.

 

המלצות מועצת א-שורא - גוף דמוי פרלמנט שממנה המלך ובו 150 חברים, בהן 30 נשים - אינן מחייבות והממשלה טרם הצהירה אם תקבלן. עם זאת,

עצם פרסומן מעיד על שינוי משמעותי במדיניות הרשויות, שסירבו במשך שנים אפילו לשקול את ביטול האיסור הנוקשה. בשנה האחרונה נרשמו הפגנות מצומצמות אך עיקשות בנושא, שאורגנו על-ידי נשים שהתעקשו לנהוג חרף ההגבלות בחוק.

 

סעודיה היא המדינה היחידה בעולם שאוסרת על נשים לנהוג, בטענה כי זה יעודד פריצות והפקרות בחברה. האיסור הזה אילץ משפחות מבוססות לשכור נהג מיוחדות עבור נשות המשפחה שאף גר עמן באותו הבית ומשתכר 300 עד 400 דולר בחודש. נשים שלא יכולות לעמוד בתעריף הגבוה נאלצות להסתמך על קרוב משפחה שיסיע אותן לעבודה, ללימודים, לקניות או לסידורים אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סעודית נוהגת חרף האיסור. מחאה עיקשת
צילום: AP
מומלצים