שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אלפים בהלווית הצעיר שנורה בכפר כנא; מחר שביתה במגזר הערבי

  ירי השוטרים שגרם למות צעיר שאיים עליהם בסכין הוביל להתפרעויות בכפר כנא. מאות יידו אבנים ובקבוקי תבערה אל שוטרים. אביו של ההרוג: "בני נהרג בדם קר משום שהוא ערבי"

  מאות צעירים התפרעו אחר הצהריים (שבת), יידו אבנים ובקבוקי תבערה אל שוטרים והבעירו צמיגים בצומת בית רימון ליד כפר כנא במחאה על ירי השוטרים שהוביל למותו של חיר חמדאן בן 22 שאיים עליהם בסכין. ארבעה נעצרו עד כה בחשד להפרת סדר. ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית מחר שתכלול את העסקים ומוסדות החינוך. הפגנות יתקיימו באזור המשולש, ואדי ערה ובגליל. לא רחוק מלב העימותים, השתתפו אלפי בני אדם בהלווית חמדאן, ובהם מנהיגי המגזר הערבי ומכובדי כפרו. 

   

   

  אלפים הפגינו בכביש הראשי בכפר כנא במחאה על ירי השוטרים. הם הניפו את תמונתו של חמדאן וכן דגלי פלסטין וקראו להדיח את השוטרים שירו למוות בחמדאן ואת השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. מפקד המחוז הצפוני ניצב זוהר דביר אמר עם תחילת ההפגנה: "המצב בשליטה, אנו מבינים את כעס התושבים, הנושא נמצא בחקירת מח"ש ואנו ממתינים לתוצאות. לא נאפשר להפרות הסדר להתפתח".

   

  בהערכת מצב שקיים מפקד המחוז, הוא הורה לתגבר את כוחות המשטרה בכפר כנא בימים הקרובים. במקביל להיערכות המיוחדת הורה ניצב דביר להמשיך ולקיים הידברות עם המנהיגות במגזר הערבי על מנת למנוע הפרות סדר והתפרעויות של צעירים וכדי "להחזיר את שגרת החיים ואת תחושת הביטחון לאזרחים בכפר ובאזור הצפון".

   
  מהומות בכפר כנא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  מהומות בכפר כנא (צילום: חסן שעלאן)
   
  התפרעויות בכפר כנא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  התפרעויות בכפר כנא(צילום: חסן שעלאן)
  המשטרה נערכה בכוחות גדולים (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  המשטרה נערכה בכוחות גדולים (צילום: חסן שעלאן)

   (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  (צילום: חסן שעלאן)

  אלפים הפגינו בתוך כפר כנא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  אלפים הפגינו בתוך כפר כנא (צילום: חסן שעלאן)

  נשאו את תמונות ההרוג ודגלי פלסטין (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  נשאו את תמונות ההרוג ודגלי פלסטין (צילום: חסן שעלאן)
   (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  (צילום: חסן שעלאן)

   (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  (צילום: חסן שעלאן)
  ראוף חמדאן, אביו של ההרוג, אמר לקהל הגדול: "בני נהרג בדם קר משום שהוא ערבי. האסון הזה לא קשור רק בכפר כנא אלא לכל המגזר הערבי. זה מעשה גזעני. לא נסלח לשוטרים. ננקוט את הצעדים המתאימים נגד השוטרים". ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בצאתו מבית האבלים בכפר כנא: "זכותנו למחות ולהשמיע קול זעקה. אנחנו לא מעונינים בעימות או בהסלמה. אנחנו הקורבן ואני קורא לכולם לאפשר לנו ולמשפחה לנהל מאבק ציבורי ומשפטי כדי להעניש את האחראים לפשע הנורא הזה".

   
  המפגינים צעקו: "נקריב את חיינו למען אל-אקצה ופלסטין", "מדינת ישראל טרוריסטית". סאמי אמארה, תושב המקום: "המקרה הזה הוא נקמה על מה שמתרחש במסגד אל-אקצה. ירי השוטרים מוכיח את חוסר אחריותם. השהיד לא פגע באף שוטר. הם רוצים להתנער מאחריות. מזל שיש לנו תיעוד לרצח".

    

  ההודעה הראשונה על האירוע ()
  ההודעה הראשונה על האירוע

  בדיווח הראשוני של המשטרה נמסר כי חמדאן ניסה לדקור שוטרים בעת ביצוע מעצר חשוד בזריקת רימון. במשטרה לא ציינו שהשוטרים היו בתוך הניידת בזמן ניסיון הדקירה. בתיעוד רואים את חמדאן, בן 22 מכפר כנא, מתקרב לניידת המשטרה שבתוכה היו ארבעה שוטרים. לאחר שחמדאן היכה את אחת השמשות של הניידת עם סכין שהייתה בידו, ירדו כמה מהשוטרים ממנה והצעיר זז אחורה. אחד השוטרים ירה כמה יריות ופצע אותו. חבריו עזרו לו לגרור את חמדאן לניידת ומשם הועבר לידי פרמדיקים של מד"א גלבוע.

   

  פרמדיקים פינו אותו לבית החולים העמק בעפולה, שם מת מפצעיו. במשטרה אמרו כי "המקרה נמצא בבדיקה ובגלל חקירת מח״ש לא ניתן להתייחס לתוכנה של החקירה".

   

  בכפר כנא הוצבו היום כרזות עם תמונת ההרוג. על הכרזות כתבו "השהיד חיר חמדאן, קורבן שנאת השוטרים והשר שלהם לערבים". המועצה המקומית בראשות מג'אהד עוואודה, הוועדה העממית וקרובי ממשפחת ההרוג ערכו ישיבה דחופה בעקבות הארוע וקראו כאמור להדיח את השוטרים ואת השר. ועדת המעקב של ערביי ישראל תערוך אף היא ישיבה, ותושבים קראו למשתתפיה להכריז מחר על שביתה כללית במגזר הערבי.   

  עו"ד רדא גאבר, מנכ"ל מרכז אמאן המרכז הערבי לחברה בטוחה, אמר כי "מקרה זה מעמיק את חוסר האמון בין האזרחים הערבים למשטרה ומצטרף לתחושות הקשות כלפי המשטרה זה שנים רבות. יש להקים ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק מקרה זה ואחרים ויש לתת לה סמכויות נרחבות לבדיקת מכלול היחסים בין המשטרה לחברה הערבית. בתקופה רגישה ונפיצה זו יש לטפל בנושא זה באופן אמיתי וכן".

   

  מעמותת קרן אברהם, העוסקת בקידום שיטור שוויוני והוגן כלפי האזרחים הערבים, נמסר בתגובה: "על המשטרה לדאוג לחקירה מהירה ויסודית של אירוע הירי ולפעול להעמדה לדין של האחראים לאחר בירור העובדות. יש לדאוג כי תהליך החקירה יתבצע בשקיפות כלפי הציבור ויובא לידיעתו בכלי התקשורת דוברי הערבית. ככלל, על המשטרה לנהל את האירועים הנוכחיים ואת החקירה תוך שמירה על תקשורת רציפה, פתוחה ואפקטיבית עם מנהיגי הקהילה בכפר כנא ומנהיגות הציבור הערבי בכללה. תקשורת ושקיפות מהוות את המפתחות להרגעת הרוחות ומניעת הידרדרות נוספת".


  פורסם לראשונה 08/11/2014 15:16

   

  בהכנת הכתבה השתתף אחיה ראב"ד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים