שתף קטע נבחר

דגל שחור על הרכב: שביתה כללית במגזר

בעלי העסקים מוכנים לספוג הפסד כספי, התלמידים מחליפים שיעורים בקריאות להדחת השוטרים והסטודנטים מתכננים להפגין באוניברסיטאות. ערביי ישראל זועמים על מותו של חיר חמדאן, ומאיימים "לא לשתוק יותר". נתניהו: לא נסבול הפגנות בלב ערים שבהן קוראים להשמדת ישראל

הילדים נשארו בבית, בתי העסק סגורים, הבנקים וסניפי הדואר לא פועלים: במגזר הערבי החלה הבוקר (יום א') השביתה הכללית במחאה על מותו של חיר חמדאן מירי שוטרים בכפר כנא. במהלך השביתה, הכוללת את כל המגזרים ובכלל זאת את מוסדות החינוך והשירותים הציבוריים, צפויות הפגנות ביישובים רבים בצפון ובמשולש. סטודנטים ערבים קראו למחאה גם באוניברסיטאות בחיפה, תל אביב, באר שבע וירושלים.

 

רחובות ריקים ועסקים סגורים, הבוקר בטייבה ובכפר כנא ()
רחובות ריקים ועסקים סגורים, הבוקר בטייבה ובכפר כנא
   

"אם נשתוק, אז אולי המשטרה תחזור על המעשה במקום אחר, ואנחנו לא יודעים מי הבא בתור", אמר עבד עבד אל-קאדר, בעל מסעדה בטייבה שהצטרף לשביתה. "יש לנו הפסד כספי וזה פוגע בפרנסה, אבל זה צעד טוב נגד מעשי השוטרים".

 

בעל עסק אחר, תושב המשולש, הביע תקווה שהשביתה "תביא תוצאות טובות", אך העריך באותה מידה כי "תיק החקירה ייסגר מחוסר ראיות. כמו תיקים אחרים. לערבים במדינת ישראל אין זכויות, תמיד מאשימים אותנו בהכול. מצבנו מידרדר כל יום יותר ויותר, המדינה משפילה אותנו ואנחנו עדיין מחפשים איך לצאת מהמצב הזה".

 

לעומתם, אחרים דווקא פתחו את העסקים שלהם ביישובי המגזר כבר בשעות הבוקר. שביתה חלקית נרשמה גם בערים המעורבות. ביפו מוסדות החינוך נסגרו, אך חלק מבתי העסק נפתחו. כעשרה סניפי דואר במגזר נסגרו אף הם.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו האשים בפתח ישיבת הממשלה את "התנועות האיסלאמיות והרשות הפלסטינית" בהסתה, והדגיש כי "ישראל היא מדינת חוק. לא נסבול יותר הפגנות בלב ערים שבהן מניפים דגלי חמאס או דאעש וקוראים לפדות את פלסטין בדם ואש, ובעצם קוראים להשמדת ישראל".

 

נתניהו הנחה את שר הפנים "לפעול בכל האמצעים כדי לבדוק אפשרות לשלילת אזרחות של אלו הקוראים להשמדתנו", ותקף שוב את אבו מאזן, "שעומד מאחורי ההסתה. האתר של הגוף הרשמי שהוא פתח הסביר בימים האחרונים שעם ישראל אף פעם לא היה פה. בעצם יש פה ניסיון לעוות לא רק את האמת העכשווית אלא גם את ההיסטוריה".

 

מהומות סוף השבוע נמשכו גם הלילה. כביש 444 באזור גשר טייבה במשולש נחסם לתנועה על ידי מפגינים שהציתו צמיגים. שוטרי תחנת קדמה ולוחמי מג"ב, שהוזעקו למקום, פיזרו את המתפרעים ועצרו בן 18 בחשד למעורבות בהפרות הסדר. אמש יידו אלמונים אבנים לעבר אוטובוס אגד בכביש 65 מול תחנת משטרת עירון. שני נוסעים נפצעו קל. שוטרים מהתחנה פתחו בסריקות, טרם נעצרו חשודים. האוטובוס המשיך לדרכו לעפולה.

 

בכפר כנא, באום אל-פחם, בטירה, בטייבה וביישובים נוספים צפויות הפגנות גדולות, ודגל שחור הוצמד לכלי רכב רבים במגזר הערבי. המשטרה העלתה כוננות לרמת פעילות מבצעית ג' - אחת לפני הגבוהה ביותר. המשטרה תגברה כוחות בערים מעורבות ובמוקדי חיכוך כמו צירים ראשיים. על-פי גורם בכיר במשטרה, "היום ייפרסו יותר מ-1,200 שוטרים במגזר. כולנו מתכוננים לכל אירוע חריג. המצב לא רגוע. עושים הכול בכדי להשתלט על כל ההתפרעויות אם יהיו".

 

ערין מסארווה, תלמידת בית ספר מוואדי ערה, אמרה כי היא וחבריה תומכים בשביתה, וכינתה את הירי בחמדאן "מעשה טרוריסטי מדרגה ראשונה". לדבריה, "אלו שוטרים שאסור להם לעבוד בעבודה ציבורית כי הם מסוכנים יותר מאנשי פשע. צריך להמשיך בשביתה עד שידיחו את כל המעורבים בירי, אחרת הכעס ימשיך במגזר ויהיו התפתחויות יותר קשות".

 

המתיחות, שגם ככה הייתה גבוהה, הגיעה לשיאה לאחר הירי בחמדאן. בתיעוד האירוע שנחקר במחלקה לחקירות שוטרים נראה חמדאן, בן 22 מכפר כנא, מתקרב לניידת המשטרה שבתוכה היו ארבעה שוטרים. לאחר שחמדאן היכה את אחת השמשות של הניידת עם סכין שהייתה בידו, ירדו כמה מהשוטרים ממנה והצעיר זז אחורה. אחד השוטרים ירה כמה יריות ופצע אותו. חבריו עזרו לו לגרור את חמדאן לניידת ומשם הועבר לידי פרמדיקים. הם פינו אותו לבית החולים העמק בעפולה, ושם הוא מת מפצעיו.

 

"הוא חש סכנת חיים ומשום כך ירה. יש הרבה פרטי חקירה חשובים שלא פורסמו", הגיב לטענות עו"ד זאב ניר, פרקליטו של השוטר היורה. האחרון, שמשרת ביחידת "אורגן" בנצרת, היה הנהג בניידת שהגיעה לזירה שבה נעצר קרוב משפחתו של חמדאן, החשוד ביידוי רימון הלם לבית משפחה יריבה. הוא אמר כי ירה ירייה אחת לעבר חמדאן, בעוד חבריו ירו באוויר.

 

ביחידה משרתים כ-60 שוטרים, והיא הוקמה לפני כשלוש שנים כדי לפעול בעיקר במגזר הערבי. השוטרים שהיו בניידת נחקרו כבר בסוף השבוע במחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, וכעת מתמקדת החקירה בממצאי הזירה, בסרטוני האבטחה ובממצאי הבדיקות הרפואיות שנערכו בגופת הירוי.

 

סוף שבוע של אלימות

23:00: אבנים יודו לעבר כוחות משטרה ומג"ב בא-טור בירושלים, נער אחד נעצר

23:00: מתפרעים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות בעיר העתיקה

21:30: אבנים יודו לעבר רכב סמוך לצומת שילת, ילד בן 3 נפצע קל

20:45: יידוי אבנים לעבר הרכבת הקלה בירושלים, שני תושבי שועפט נעצרו

20:15: שני נוסעי אוטובוס נפצעו קל מיידוי אבנים בכביש 65

20:15: יידוי אבנים ובקבוקי תבערה וירי זיקוקים בשתי שכונות בירושלים, שלושה נעצרו

19:30: אבנים הושלכו לעבר הרכבת הקלה בירושלים, נזק קל נגרם לרכבת

16:30: מאות יידו אבנים לעבר שוטרים בכניסה לכפר כנא, ארבעה נעצרו

15:45: שתי שריפות יער באזור ואדי ערה, חשד להצתות

09:15: עשרות צעירים הבעירו צמיגים בכניסה לכפר כנא

 

האירועים התרחשו בצל עימותים נוספים בירושלים. במהלך השבת נשמר השקט אבל עם רדת

החשיכה חזרו רעולי פנים בשכונות הערביות ליידות אבנים וזיקוקים לעבר כוחות משטרה. כמה עשרות רעולי פנים יידו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוח משטרה ולוחמי מג"ב שפועל בא-טור. הכוח פיזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות וללא נפגעים. הכוח רדף אחר רעול פנים שיידה אבנים ועצר נער כבן 15. בראס אל-עמוד יידו פלסטינים אבנים וירו זיקוקים לעבר כוח משטרה ומג"ב. הכוח רדף אחר חשוד שנמלט לתוך מבנה, ושם הוא נעצר. יחד עמו נעצר חשוד נוסף לאחר שאיים על שוטר. בנוסף, ברובע המוסלמי בעיר העתיקה ספג כוח מג"ב אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים. המתפרעים פוזרו.

 

"יש גבול לחוסר האחריות. אדם נהרג, המשטרה במצוקה וצריך לחקור מה קרה שם", אמר שר האוצר יאיר לפיד בפתח ישיבת הממשלה. "המגזר הערבי במצוקה. שרים, חברי ממשלה וחברי כנסת צריכים לעסוק בהורדת הלהבות, לא בהגברת הלהבות. אנחנו צריכים להמשיך לחיות פה ביחד. משטרת ישראל צריכה להמשיך לפעול גם בתוך המגזר הערבי. העובדה שאנשים משתמשים בסיטואציה הזאת בשביל להרוויח הון פוליטי היא חוסר אחריות לאומי".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הגיב לדרישות הפומביות להרגעת הרוחות ואמר באולפן ynet כי הוא אינו "קבלן הרגעה. אנחנו לא הסלמנו את המצב. מי שמסיתים ומסלימים הם השרים היהודים - בנט, ליברמן ונתניהו. 48 ערבים נורו מאז אירועי אוקטובר 2000 על ידי שוטרים, כוחות הביטחון או אזרחים. היחס של המשטרה לציבור הערבי הוא יחס של אויבים שצריך למגר. הייתה הצהרה של השר לביטחון פנים שכל אירוע צריך להסתיים בהריגה. יכול להיות שהשוטרים בכפר כנא הבינו את המסר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיר חמדאן
מתוך הסרטון שתיעד את הירי בחמדאן
מומלצים