שתף קטע נבחר

"בלי 90% משכנתא צעירים יפנו לשוק האפור"

בראיון באולפן ynet טוענת ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מישראל ביתנו כי הצעת החוק של המפלגה, לאפשר נטילת משכנתא של 90%, תסייע לצעירים להפסיק להיות קהל שבוי בשוק הדיור להשכרה. "המדינה חייבת להתערב". צפו בדיון

רבות כבר דובר על חוסר האחידות והעימותים הבלתי אפשריים בקואליציה שמרכיבה את הכנסת ה-19. אבל בין עימות אחד לשני יש גם הצעת חוק אחת שנוגעת במרכז העצבים של הציבור הישראלי - משבר הדיור. הצעת החוק למימון משכנתא בגובה של 90% של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), שאת חלקה הציג לפני כחצי שנה יו"ר המפלגה - שר החוץ אביגדור ליברמן - יוצרת "כאב ראש" עבור השרים. צפו בראיון עם ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בפינה "ח"כ וסדר" באולפן ynet.

 

 
"בנק ישראל הגביל את הבנקים למשכנתאות בגובה המימון שהם יכולים לספק עבור נטילת משכנתא", מסבירה ח"כ לוי-אבקסיס, "אבל מה שקורה בסופו של דבר זה שזוגות צעירים נאלצים לגייס הון עצמי מהשוק האפור. בחלק מהמקרים המשפחה מתגייסת לעזור אם יש לה, ואחרים שלא רוצים ליטול הלוואות הופכים לקהל שבוי שנאלץ לשכור דירות".
 
 
"אנחנו מציעים שהמדינה תערוב על כ-15%-20% מהמשכנתא שיכול לספק הבנק עבור אותם זוגות צעירים שלא נולדו למשפחה עשירה", ממשיכה ח"כ לוי-אבקסיס. על השאלה האם היא אינה חוששת שמי שיטול משכנתא כה גבוהה לא יצליח לעמוד בהחזרים, השיבה: "ההחזרים לא יעלו על 40% מההכנסה החודשית של הרוכשים, והם יקנו רק דירה שהם יוכלו לעמוד במחיר שלה".
 
על התנגדותו של שר האוצר, יאיר לפיד, להצעת החוק אומרת ח"כ לוי-אבקסיס כי "אני לא יכולה להגיד ששר האוצר לא אוהב את ההצעה, אני יכולה לומר שפקידים מסוימים באוצר לא אוהבים את ההצעה הזו". היא הבהירה שהמדינה "חייבת להתערב, כי כשהמדינה לא מתערבת ורק משקיפה מהצד - השוק קפיטליסטי לחלוטין ויהיו כשלי שוק. איפה תפקיד המדינה? פה אנחנו אומרים - בוודאי שכן".
 
נזכיר כי בחודש יוני השנה אמר שר החוץ ליברמן בשיחה עם ynet כי הוא תומך ביוזמות להורדת מחירי הנדל"ן, בהן הטבת המע"מ של שר האוצר ותוכנית מחיר מטרה של שר השיכון; אך בכוונתו לקדם מהלך שיסייע לבני זוג ששירתו בצה"ל ועובדים בלפחות רבע משרה בגיוס הון ראשוני לקניית דירה. "לגייס הון ראשוני של 10% כל אחד יכול - אבל לגייס הון של 25% זה כבר כמעט בלתי אפשרי", אמר אז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נעם ריבקין-פנטון, שתיל
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס
צילום: נעם ריבקין-פנטון, שתיל
מומלצים