שתף קטע נבחר

ציון הגיוס לצה"ל: מודיעין והוד השרון מובילות

נתוני אגף כוח אדם בצה"ל - שמתבססים על שקלול אחוזי גיוס, אחוז המיצוי ללחימה ואחוז המיצוי לקצונה - העניקו למודיעין (בגברים) ולהוד השרון (בנשים) את המקום הראשון. יישובים חרדיים ממוקמים בתחתית הרשימה. ראש אכ"א אלוף טופולנסקי: "להאריך את תקופת שירות החיילות, אנו מאמינים בשוויון"

מודיעין, יקנעם עילית, הוד השרון, אריאל ורעננה בגברים - הוד השרון, נס ציונה, גבעתיים, רמת השרון ומודיעין בנשים. אלו הערים המובילות ב"ציון הגיוס". הנתונים נבנו על סמך שקלול של שלושה פרמטרים: אחוז הגיוס ביישוב, שמשקלו בנתון הסופי הוא 50%, ואחוז המיצוי ללחימה ואחוז המיצוי לקצונה, שמשקל כל אחד מהם 25%. מנתוני אגף כוח אדם בצה"ל שמתפרסמים היום (ד') עולה כי בעשירייה הראשונה בגברים נמצאות גם נס ציונה, ראש העין, יהוד, גבעת שמואל ומעלה אדומים. אצל הנשים משלימות את העשירייה הראשונה קריית ביאליק, קריית מוצקין, קריית אונו, הרצליה ואריאל. תל אביב מדורגת במקום ה-45 ברשימת הגברים וחיפה במקום ה-32. אצל הנשים תל אביב במקום ה-25 וחיפה במקום ה-20.

  

יישובים חרדיים בתחתית הרשימה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
יישובים חרדיים בתחתית הרשימה(צילום: יובל חן)

עשרת היישובים שסוגרים את הרשימה אצל הגברים הם: אשדוד, דליית אל כרמל, קריית מלאכי, בית שמש, נתיבות, ירושלים, אלעד, בני ברק, ביתר עילית ומודיעין עילית. אצל הנשים עשרת היישובים שסוגרים את הרשימה הם: טבריה, אור עקיבא, גבעת שמואל, אופקים, קריית מלאכי, ירושלים, בית שמש, צפת, נתיבות ובני ברק - שם רק אחת צעירה אחת מתוך 35 מתגייסת לצבא.

 

מנתונים שהוצגו עולה כי 55% מאנשי הקבע הם קצינים ו-45% נגדים. אנשי הקבע נשאלו באיזו מידה נראה לכם שתצליחו להשיג באזרחות עבודה יוקרתית יותר? 77% מהנגדים בקבע ראשוני ענו בחיוב על השאלה וכך גם 61% מהנגדים שמוגדרים בשירות קבע מובהק. מהסקר "עמדת משרתי הקבע" 2014 עלה עוד כי 78% מהקצינים ענו בחיוב על השאלה.

 


 

ראש העיר מודיעין, חיים ביבס (צילום: ניצן דרור, אבי חי) (צילום: ניצן דרור, אבי חי)
ראש העיר מודיעין, חיים ביבס(צילום: ניצן דרור, אבי חי)

 

בחלוקת הנושאים שמהם הורכב הציון הכללי עלה כי בתחום הערים המובילים במיצוי ללחימה בגיוס אצל הגברים מדורגות במקומות הראשונים אריאל, רעננה, מודיעין, ירושלים ויקנעם עילית. בתחום הערים בעלות שיעור הגיוס הגבוה ביותר מובילות יקנעם עילית, נס ציונה, הוד השרון, קריית מוצקין ויהוד. הערים המובילות במיצוי לקצונה הן מודיעין, גבעתיים, נס ציונה גבעת שמואל ורעננה.

 

אנשי הקבע נשאלו מה חשוב להם במקום העבודה? התשובות, לפי רמת החשיבות, הן: תנאי שכר, יציבות תעסוקתית, יחסי עבודה, תנאים נלווים לשכר, קידום מקצועי, חוסן החברה, גמישות בשעות העבודה, אווירה וגיבוש מקצועי, קרבה למקום המגורים, הכשרה מקצועית ופעילות רווחה.

 

עוד עולה מהנתונים כי 86% מהקצינים בדרגת אלוף משנה ומעלה באו מיחידות השטח וכך גם 71% מהקצינים בדרגת סגן אלוף, אך רק 55% מהקצינים בדרגת סרן.


 

ראש אכ"א: "ההערות נגד משרתי הקבע לא אחראיות"

בתוך כך, ראש אכ"א החדש אלוף חגי טופולנסקי קרא היום במסר שמיועד בעיקר לחברי הכנסת "להאריך את תקופת שירות החיילות". הדברים נאמרו על רקע ההכנות של צה"ל לקראת יישום התיקון לחוק השירות שלפיו החל מיולי 2015 כל נער שיתגייס ישרת 32 חודשים ולא 36 חודשים כמקובל כיום. עד 2016 יתאפשר לצבא לשכנע את המחוקקים להאריך את שירות הנשים לשנתיים וארבעה חודשים.

 

בשיחה עם עיתונאים בבסיס הבקו"ם בתל השומר אמר ראש אכ"א כי "הייתי רוצה לראות את שירות הנשים מתארך בהתאמה לקיצור השירות לגברים כי אנו מאמינים בשוויון. הייתי רוצה לראות יותר מ-2,200 הלוחמות המשרתות כיום בצבא, כש-92% מהמקצועות הצבאיים פתוחים גם לנשים". אלוף טופלנסקי מחה נגד האמירות שהושמעו בשנה החולפת נגד משרתי הקבע, בעיקר בסוגיית התקציב, ואמר: "אלה הערות לא אחראיות ולא ראויות".

אלוף טופולנסקי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אלוף טופולנסקי(צילום: דובר צה"ל)

קיצור השירות לגברים צפוי לכווץ את צה"ל בכ-9,300 משרתי חובה עד 2018. מלבד תקווה להרחבת אורך שירות הנשים, בצבא בוחנים כעת כיצד להתמודד עם האתגר, בין היתר באמצעות קיצור תקופות ההכשרה והקורסים. במקצועות ייחודיים שמחייבים הכשרות ארוכות וביחידות קרביות מיוחדות צפוי הצבא לבקש מהמשרת לחתום קבע לארבעה חודשים נוספים ולתגמלו בהתאם בתקופה זו.

 

במקביל, באכ"א מזהים יציבות במוטיבציית המשרתים לשירות קרבי. במחזור גיוס נובמבר ליחידות הקרביות שהחל בימים אלה 70.8% מהמיועדים לשירות קרבי ציינו כי הם רוצים לשרת ביחידה קרבית - עלייה זעירה של חצי אחוז לעומת המחזור המקביל אשתקד. בצבא מעריכים כי בדומה למה שקרה אחרי מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה", יותר ויותר מקרב המיועדים להתגייס במחזור הקרבי הבא, בחודש מרס 2015, יסמנו את רצונם לשרת כלוחמים, על רקע מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון.

 

המתגייסים בימים אלה מילאו את שאלוני ה"מנילה" בחודש מאי – עובדה שלא שיקפה עדיין את המגמה הצפויה והזינוק המסתמן במוטיבציה לשרת ביחידה קרבית. בצבא מציינים עוד כי כשנה לאחר שנחקק חוק הגיוס החדש שאמור להגדיל אולי בעוד שלוש שנים את היקף המתגייסים החרדים, הצבא צפוי לעמוד במכסות עד 2017 ובשנה הבאה צפויים להתגייס עוד 2,700 צעירים שהצבא מגדיר כחרדים, אף על פי שבחלק מיחידות אלה, דוגמת גדוד "נצח יהודה", מאות מהחיילים הם דתיים לאומיים.

 

בכל אופן, גם אם הצבא יעמוד במכסות הגיוס, ב-2017 וב-2018 מרבית הצעירים החרדים בישראל לא יתגייסו לצה"ל בכל שנתון (כיום משרתים בצבא 3,600 חיילים ואנשי קבע המוגדרים חרדים). הצבא פתח בתקופה הזו מסגרות שירות נוספות לחרדים, דוגמת "תמר", פלוגת לוחמים "חרדים" בחטיבת גבעתי, ומסלול נוסף מיוחד המיועד לשלב שירות צבאי ולימודי ישיבה.

 

"הרחבת השירות לחרדים תתבסס על הסכמה" 

יחד עם זאת, בכיר באכ"א הבהיר היום כי משרת חרדי לא יוכל לצאת

בתנאי השירות המיוחדים לחרדים לקורס קצינים, ואם ירצה לעשות זאת, כפי שעשרות חיילים חרדים עשו עד היום, הוא יצטרך להיות מפקד כיתר המפקדים בצבא.

 

"עקרונות הרחבת השירות לחרדים יתבססו על הסכמה ושיח, אי הדרת יתר המשרתים ובעיקר המשרתות והקניית התנאים הראויים למשרתים החרדים", הבהיר היום בכיר באכ"א. בנוגע למודל הקבע החדש שנבחן במערכת הביטחון קראו היום באכ"א להצעיר שוב את גיל הפרישה: "רק משרת קבע אחד מתוך עשרה מגיע לגיל פרישה. פורש בגיל מוקדם יותר יעלה הרבה פחות כסף לצבא ולמדינה". יחד עם זאת הבהיר הבכיר כי לא יהיה ניתן לבצע המהלך ללא פנסיית הגישור, שמיועדת לפורשים באמצע שירות הקבע.

 

יו"ר המרכז לשלטון מקומי וראש העיר מודיעין, חיים ביבס, בעצמו סגן אלוף במילואים ומפקד הכשרת "זמן יקר", אמר בעקבות פרסום הנתונים: "העובדה שמודיעין מכבים רעות נמצאת כבר חמש שנים במקום הראשון מראה על איכות האוכלוסייה המתגוררת בעיר ומערכת החינוך שלה. אני מצדיע לבני הנוער שלנו על ההישג המרשים. החינוך לתרומה למדינה מתחיל בבית אצל ההורים וממשיך במערכת החינוך המצוינת בעיר, דרך המורים והמנהלים ועד תכניות מיוחדות שאנחנו מקיימים לקראת השירות הצבאי. בני הנוער של מודיעין מכבים-רעות הם גאוות העיר שלנו וההישג הוא של העיר כולה".

 

ביבס הוסיף: "לצערי לעובדה כי מודיעין מכבים רעות מובילה באחוז המתגייסים לצה"ל ובאחוז המתגייסים ליחידות הקרביות יש מחיר לא פשוט. רק אתמול, נקבר תושב העיר, סמ"ר אלמוג שילוני ז"ל שנרצח בפיגוע בתל אביב, ובקיץ ליווינו למנוחת עולמים שני לוחמים תושבי העיר, סא"ל דולב קידר וסרן נתן כהן שנהרגו במהלך מבצע 'צוק איתן' וחיילים נוספים מהעיר שנפצעו במהלך הלחימה. דווקא ברגע זה אני רוצה לחזק את בני משפחות ההרוגים ולהזכיר להם שאנחנו כאן עבורם תמיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים