שתף קטע נבחר

אבא ואבא, עכשיו גם בתעודת הזהות

רשות האוכלוסין נענתה לבקשה שהגישו 4 נערים - בניגוד לנוהל עד כה, מעתה יונפקו תעודות זהות ובהן פעמיים "שם האם" או "שם האב". עו"ד מיכל עדן: "זאת פריצת דרך. שמים סוף לאפליית ילדים ממשפחות גאות"

פרסום ראשון: רשות האוכלוסין וההגירה החלה להנפיק תעודות זהות מיוחדות לילדים של זוגות חד-מיניים, ובהן יירשם פעמיים "שם האב" או פעמיים שם "שם האם". ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה של ארבעה ילדים ממשפחות חד-מיניות. החודש יונפקו התעודות הראשונות.

 

עד כה נהוג היה שגם במשפחה שבה, למשל, שתי אמהות – אחת מהן נרשמה בתעודת הזהות של הילדים תחת "שם האב". מאז 2006, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון, איפשר משרד הפנים לעדכן את מרשם התושבים בהתאם לאימוץ שנעשה במקרה של זוגות חד-מיניים. אולם עד עתה, רשות האוכלוסין וההגירה הנפיקה לילדים בגיל 16 תעודות זהות עם שם האב ושם האם בלבד.

שם האב: אביבה ()
שם האב: אביבה

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

ארבעת הילדים פנו למשרד הפנים באמצעות עורכות הדין מיכל עדן ועירא הדר. עו"ד עדן ציינה בפנייה: "כל אחד מהילדים נולד למשפחה לסבית, שבראשה שתי אמהות. כל אחד מהם אומץ כדין על ידי האם הלא-ביולוגית, ועקב כך נרשם במרשם האוכלוסין כילד/ה לשתי אמהות".

 

לדברי עו"ד עדן, "לאחר הפנייה אל הרשות בשם הילדים הודיעה נציגות המשרד כי הרשות תיעתר לבקשה. מבחינתנו מדובר בפריצת דרך משמעותית ששמה סוף לאפליה מתמשכת של ילדים רבים במשפחות הגאות שזקוקים גם הם לשירותים ממשרדי הממשלה".

 

יו"ר אגודת הלהט"ב, חן אריאלי, הוסיפה כי היא מברכת על ההחלטה: "בישראל עשרות אלפי משפחות גאות אשר אינן רשומות כלל על ידי המדינה, והנפקת תעודות הזהות היא עוד צעד במאבק שלנו להכרה במשפחות הגאות".

 

ברשות האוכלוסין וההגירה אישרו את הפרטים ומסרו: "הרשות נערכה לנושא מבעוד מועד, הן מבחינת התיעוד המתאים והן מבחינת תדרוך הלשכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: גל חרמוני
עו"ד מיכל עדן
צילום: גל חרמוני
מומלצים