שתף קטע נבחר

בכירים בליכוד: משבר קואליציוני עמוק; מקורבי לפיד: המחלוקות ניתנות לגישור

המאמצים לגשר על הפערים שעלולים לפרק את הממשלה טרם הניבו פרי, והנתק בין נתניהו ללפיד נמשך. ביש עתיד אומרים שאין למפלגה עניין בהסלמה, אבל בליכוד תוקפים: "לא נקבל יותר ניסיונות לפוטש"

השותפים בקואליציה פועלים להרגעת הרוחות, אולם הניסיונות ליישב את המשבר עדיין לא צלחו והנתק בין הצדדים נמשך לפי שעה. בשעות הערב אתמול (יום ב') הופסקו גם המגעים בין מקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו למקורבי שר האוצר יאיר לפיד, וכל צד מתבצר בשתיקתו.

 

האם הקואליציה תשרוד? נתניהו, לפיד וליברמן  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האם הקואליציה תשרוד? נתניהו, לפיד וליברמן (צילום: רויטרס)
 

גורמים בליכוד נשמעו נחרצים לגבי מצבה של הקואליציה: "לא נקבל יותר ניסיונות לפוטש והתנהלות צינית שלא מאפשרת לנהל את המדינה בצורה תקינה ובאחריות הנדרשת. לא ייתכן שכל הצעת חוק מביאה עימה חיכוכים אינסופיים ואיומי פרישה מהקואליציה. יש משבר קואליציוני עמוק ובודקים ברצינות הראויה האם ניתן לפתור אותו". לפי הגורמים, הנתק נמשך בפועל, ואיש מאנשי יש עתיד עוד לא הביע נכונות באופן ישיר לפתור את המשבר. בכירים ביש עתיד מבהירים שאין למפלגה עניין בהסלמה, וכי נושאי המחלוקת פתירים.

 

כך או כך, ואחרי שאנשי ישראל ביתנו פוצצו דיון בוועדת הכספים על חוק מע"מ 0, התברר כי ברביעי בבוקר יושלמו ככל הנראה האישורים האחרונים בוועדה. עד אז ינסו בקואליציה לפתור את המשבר, ולאפשר ללפיד להביא את החוק לאישור במליאה בקריאה שנייה ושלישית.

 

 

 

ביש עתיד אומרים כי פתרון המשבר אינו תלוי בחוק מע"מ 0, והיו מי שהזכירו שעלותו של יום בחירות שווה ערך כמעט לסכום תקציבו של החוק. "החוק לא קשור לסוגיות האחרות וצריך לנתק אותו מהן", אמר בכיר ביש עתיד. "כל גורם בקואליציה יודע שאנחנו לא נתפשר על החוק, וגם לא נסכים לדחיות אין קץ בעניינו. אין לנו עניין בבחירות וזה נראה כמו דבר מיותר, אבל גם בלתי אפשרי שמשחקים בכל סוגיה שעולה עם חוק מע"מ".

 

יו"ר הקואליציה זאב אלקין אמר כי אין חדש מבחינת המגעים בין הצדדים, ולא הועבר שום מסר מצד אנשי יש עתיד שיאפשר את סיום המחלוקת.

 

 

מוקדם יותר אתמול נפגשו נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן וניסו לגבש בדרכים לפתור את המשבר. ליברמן אמר בישיבת הסיעה כי אין חלופה לקואליציה הנוכחית: "אני חוזר ואומר אני לא רואה שום שינוי דרמטי גם לאחר בחירות. אולי השינוי הדרמטי יהיה אם יהיה שלוש המפלגות של המחנה הלאומי - ישראל ביתנו הבית היהודי והליכוד - יגיעו יחד ל-60 מנדטים". לפיד אמר אתמול כי "זה לא הזמן לבחירות ותרגילים קואליציוניים. אני לא מקים שום ממשלה חלופית. הציבור מצפה מאיתנו לאחריות וזה לא הזמן לאינטרסים פוליטיים. אפשר לפתור הכול בשעתיים של דיונים ענייניים. אנחנו צריכים להמשיך ביחד כי זה מה שמדינת ישראל צריכה".

 

בין יתר הנושאים המאיימים על שלמות הקואליציה גם חוק הלאום המבקש להגדיר את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי בנוסח שהוגש על ידי אלקין וקיבל גיבוי מנתניהו. אתמול הביאה שרת המשפטים ציפי לבני נוסח משלה, מרוכך יותר, שנותן דגש על שוויון זכויות לכלל אזרחי המדינה.

 

ביש עתיד התייחסו אתמול למחלוקת נוספת בקואליציה - סוגיית הרפורמה במערכת הבריאות, שבמסגרתה מבקשת השרה יעל גרמן להטיל מס על תיירות המרפא. גורמים במפלגה מעריכים כי בסוגיה הזו, כמו לגבי הלאמת קק"ל, ניתן להגיע להסכמות. "אין כאן בעיה אמיתית". בכיר ששוחח עם כל המעורבים במשבר אמר: "אף אחד לא רוצה בחירות, וזה הובהר בשיחות שנערכו במהלך היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים