שתף קטע נבחר

הנשיא בהלוויית השוטר: "הגן על ירושלים"

רס"מ זידאן סייף, שנהרג אתמול במהלך הפיגוע בירושלים, הובא לקבורות בכפרו יאנוח. בהלוויה השתתפו נשיא המדינה, עשרות חובשי כיפות ונציגי בית הכנסת שבו היה הפיגוע. השיח' מואפק טריף: "אנחנו ואתם משלמים מחיר כבד בדם בנינו"

אלפים משתתפים היום (ד') במסע הלוויה של רס"מ זידאן סייף שנהרג במהלך חילופי אש עם המחבלים שביצעו את הפיגוע אתמול בישיבה בהר נוף בירושלים. בהלוויה שהתקיימה ביישוב יאנוח בגליל המערבי השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', המפכ"ל יוחנן דנינו והמנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השיח' מואפק טריף. להלוויה הגיעו גם עשרות חובשי כיפות, בהם ח"כ אלי ישי ונציגים מבית הכנסת שבו אירע הפיגוע.

 

הרב מרדכי רובין מבית הכנסת אמר: "באנו מירושלים, ממקום הטבח האכזרי, עם אנשי ההצלה שליוו את זידאן ברגעיו האחרונים. באנו להיות איתכם ולבכות אתכם. ערך גדול ביהדות הוא להכיר טובה ותודה למי שמסר נפשו בעבורנו. זידאן גילה אומץ. היה הראשון בחזית הקרב. אנו בטוחים שמותו הוא אבידה גדולה לאשתו, בתו, הוריו ובני העדה כולה, אך גם לנו אנשי הקהילה. הנחישות והאומץ של זידאן יהיו חקוקים בלב העדה הדרוזית ובקרב העם היהודי".

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

ההלוויה של סייף ביאנוח, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
ההלוויה של סייף ביאנוח, היום(צילום: אביהו שפירא)

 

הנשיא ריבלין הקריא את דבריו בגרון חנוק: "משפחת סייף, אני עומד מולכם נרעד וכואב. שוב היכה הטרור בירושלים. טרור שלא מבחין בין אדם לאדם, בין דם לדם. מחבלים הפכו בית תפילה לבית מטבחיים. בנכם לא היסס ולא התלבט. הוא התייצב ראשון מול האש המאכלת להגן על תושבי ירושלים. בלי פחד עמד מול המחבלים וחירף נפשו להגן על תושבי ירושלים.

 

"הוא פעל מתוך הערכים עליהם גדל - אומץ לב, גבורה, הקרבה וחירוף נפש", הוסיף הנשיא. "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים, והם באים מבית ג'אן, תל אביב, חיפה, מירושלים עצמה וגם מיאנוח. כדור של מרצחים קיפד את חייו של זידאן אך הכדור הזה לא יוכל לאמונה בחיים המשותפים, לחיים יחד. לא ניתן לטרור לנצח. כוחות הביטחון יידעו לטפל במרצחים ומשלחיהם ביד הקשה ביותר".

 

ריבלין סיים את דבריו בנימה אישית: "מה נאמר לתינוקת בת חמישה חודשים שלא תכיר את אביה, שתגדל יתומה. נגיד לה שאביה היה גיבור".

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

השייח' טריף קרא "להפוך את ברית הדמים לברית של חיים" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
השייח' טריף קרא "להפוך את ברית הדמים לברית של חיים"(צילום: אביהו שפירא)
 

ראש העדה הדרוזית, השיח' מואפק טריף, קרא לנשיא ולשר לביטחון פנים לפעול להרגעת הרוחות. "מהמקום הזה, מול הארון הדומם של זידאן היקר, פונה אני אליכם כבוד הנשיא, השר והמפכ"ל, שבאתם מירושלים כדי להשתתף באבלנו וצערנו. עליכם לעשות הכל כדי להנמיך את גובה הלהבות בעיר הקודש. אנחנו ואתם משלמים מחיר כבד בדם בנינו. אסור לתת להסתה ולקיצוניות לגבור על השכל הישר והסובלנות.העדה הדרוזית עוברת ימים לא פשוטים, מהולים בעצב ובגאווה, ובשבועיים האחרונים איבדנו שני בנים יקרים בהגנה על המדינה. העדה הדרוזית כולה מרכינה ראש יחד עם משפחות ההרוגים מהטבח הנורא בירושלים, ומקווה לימים בטוחים ושקטים יותר. עלינו להפוך את ברית הדמים לברית של חיים".

 

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר בהלוויה: "זידאן חתר למגע, כי ככה התחנך. הוא גאווה לכם, לבני העדה, למשטרה ולעם ישראל. הערכים שהנחלתם לו הניעו אותו להגן, והוא נפל בהגנה על מדינת ישראל. גדלים פה אנשים עם ערכים וחלקם לצערנו משלמים בחייהם. יש לנו את שותפות הגורל הזו. יחד נילחם במרצחים שרצחו יהודים עטופים בטליתות".

 

ח"כ אלי ישי (ש"ס) נשא דברים בשם תושבי שכונת הר נוף בירושלים ומתפללי בית הכנסת שבו היה הפיגוע: "כולנו דומעים עם בני המשפחה. באנו לחלוק כבוד אחרון לגיבור גדול שמסר את הנפש. הרב עובדיה כתב פסק הלכה שחייל או שוטר שמסר את הנפש, אומרים עליו אשכבה בבית הכנסת. זכרך נחקק בליבנו לנצח נצחים".

 

המפכ"ל יוחנן דנינו התייחס לפיגוע כאל אירוע קשה מאוד, וציין כמה פעמים כי מקור הפיגועים הוא בהסתה, ופגיעה במסיתים היא הדרך להביא לרגיעה בירושלים. "פיגוע זה מצטרף לאירועים אחרים

שהם פרי של הסתה פרועה של המנהיגות המוסלמית הקיצונית", אמר המפכ"ל. "זידאן נכנס ללב התופת הרצחנית, ללא חשד ומורא. פעילותו ופעולת חבריו הצילה את המצב. כוונותיהם הזדוניות של המחבלים להרחיב את הפיגוע לא יצאו אל הפועל". על המצב בירושלים אמר המפכ"ל כי "המלחמה אינה של טנקים, אלא בפגיעה במסיתים, בצד שמירה על דרך ההידברות".

 

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב משה אדרי, אמר בהלווייה: "רק בישראל יכול שוטר תנועה להפוך בשבריר שנייה ללוחם בטרור - לפי מה שאתה וחבריך עשיתם".

 

לאחר התפילות שנשאו השייח'ים, ניהל את הטקס אליהו וולך, רב מחוז ירושלים, שדיבר בשם המתפללים בבית הכנסת שבו היה הפיגוע: "זכות גדולה יש לך בשמים, שנפלת בהגנה על אנשים שרק ביקשו לשאת תפילה לאביהם שבשמים", אמר

 

"זידאן היה מאוד קשור לבת התינוקת שלו, זה היה הדבר הכי חשוב לו. אנחנו עוד לא יודעים מה נספר לה כשתגדל ותשאל איפה אבא", כך אמר היום נוהאד סייף, אביו של זידאן. "הוא הקריב את חייו למען המולדת. הוא בכלל שוטר תנועה, אבל נכנס ראשון לבית הכנסת. זה הגורל וזה המזל שלו. אנחנו מאמינים בגורל. נטפל בילדה שלו כאילו הייתה הבת שלנו. נתמודד עם הקושי והכאב", הבטיח האב השכול.

 

חבריו של זידאן סיפרו כי הוא התעקש להתגייס למשטרה למרות הקשיים. "כבר אז ראו את האופי שבא לידי ביטוי אתמול", ספד אחד החברים לפני תחילת הלוויה. "החתירה שלו למגע, היוזמה וההקרבה".

 

עדנאן השאיר שתי אחיות ושלושה אחים, אחד מהם, עדנאן, נמצא בהליכי גיוס למשטרה, ואמר שהוא רוצה ללכת בדרכו של אחיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הנשיא ריבלין ביאנוח, היום
צילום: אביהו שפירא
זידאן סייף
מומלצים