שתף קטע נבחר

הטכנולוגיה שתמנע הסחות דעת טכנולוגיות

גם אתם לא מסוגלים להפסיק לבדוק אימיילים ונוטיפיקציות? הנה רשימת הכלים שישימו קץ לאינספור הסחות-הדעת הדיגיטליות שממררות את חיינו

עכשיו זה כבר רשמי, אנחנו חיים בעידן הסחות הדעת הדיגיטליות. נסו לחשוב על זה לרגע: מתי היתה הפעם האחרונה שהתיישבתם לקרוא מאמר או ספר במשך שעה או שעתיים תמימות, בלי צליל הודעה מהווטסאפ, המייל או הפייסבוק שיקטע את זרם המחשבה והריכוז?

 

כמה סטודנטים בורכו בנחישות הברזל המאפשרת ללמוד לבחינה מבלי לבדוק כל עשרים דקות האם התעדכן משהו חדש בפיד, באתרי החדשות או בפורום החביב עליהם? כמה עובדים מבלים את יום העבודה שלהם בעבודה רציפה ולא בשיטוט חסר מעש ברשת? האם תצליחו לסיים את הכתבה הזאת, או אפילו הפסקה הזאת, בלי לענות לווטסאפ, או לבדוק מה הגיע במייל?

 

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

לקבל מייל זה כמו סקס

זו לא רק תחושה: הראיות המדעיות המצטברות לאיטן מעידות כי המוח האנושי מתמכר להסחות הדיגיטליות מחד, ומאידך הן פוגמות משמעותית ביכולת שלו להתרכז לאורך זמן. כך למשל, מחקרים מראים כי קבלת מייל או הודעת טקסט מפיקה את הורמון הדופמין, הגורם להרגשה טובה, בדומה לאוכל או סקס. ההרגשה הטובה הזו היא מה שמובילה להתנהגות אנושית שתוביל לשובה של התחושה הטובה, מה שיכול להוביל לעיתים לחיפוש חוזר ונשנה אחר סיפוקים דיגיטליים. אבל זה לא הכל: בשנים האחרונות מתחילים להצטבר מחקרים המעידים כי התמכרות לטכנולוגיה יכולה להוביל לפגיעה בזיכרון העבודה לטווח קצר, לפגוע בריכוז, לגרום להעלאת תחושת המתח והלחץ ואפילו להפריע לשנת הלילה.


 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אנחנו אולי לא יכולים להתנתק לחלוטין מהרשת ויתרונותיה הרבים, שעליהם אין מחלוקת. אולם ברחבי הרשת ישנם מגוון רחב של כלים המסוגלים לעזור למתן את ההשפעות המזיקות של ההסחות הרבות, ולהפוך את זמן העבודה או הזמן הפנוי שלכם לפרודוקטיבי הרבה יותר. אם כן, אספנו עבורכם את אוסף הכלים הדיגיטליים היעיל ביותר שיסייע לכם להתרכז יותר בהווה, ולמקד את תשומת הלב בדברים שחשובים עבורכם באמת.


 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)


 

המרכזים

לפעמים אנחנו לא צריכים לאטום את עצמנו לחלוטין מהעולם, אלא זקוקים למעט עזרה שתמקד אותנו טוב יותר במשימה. לכך יש מספר אפליקציות לא רעות בכלל. כך למשל התוסף- Controlled multi-tab browsing לדפדפן הכרום, נועד לתת מענה לסיטואציה מוכרת: אנו גולשים בצורה נלהבת מדי, פותחים יותר מדי טאבים ולאחר זמן מה שוכחים מאיפה התחלנו ומה חיפשנו מלכתחילה. לעיתים זהו סוד הקסם של הרשת, אולם בפעמים אחרות מדובר בבזבוז זמן משווע. התוסף מאפשר שליטה במספר הטאבים הנפתחים על מנת לייעל את הגלישה.


 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

התוכנה Concentrate, מאפשרת הפעלה סט של פעולות בהתאם למשימה המונחת לפניכם. כך למשל, ניתן להגדיר כי מצב "למידה", יחסום רשתות חברתיות מסוימות, ינטר את כמות הזמן שבמהלכו מתבצעת כתיבה בפועל ואף יפעיל אזעקה אם המשתמש לוקח הפסקה ארוכה מדי. ואם בניהול זמן עסקינן, האפליקציה RescueTime מאפשרת ניטור ומתן סטטיסטיקה אודות הפעילות הוירטואלית שלכם. לאחר למידת ההרגלים הדיגיטליים שלכם, תוכלו לכוון התרעות שונות, כמו למשל אזעקה שתודיע לכם מתי גלשתם יותר מדי זמן באתר מסוים. לבסוף, Isolator היא אפליקציה פשוטה ויעילה לכותבים שביננו: היא מחשיכה את המסך כולו מלבד המסמך עליו אתם עובדים, על מנת להיפטר מכל הסחה אפשרית הנמצאת על שולחן העבודה שלכם.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

  

החוסמים

כלים "אגרסיביים" יותר, הגרסה הדיגיטלית למנעול על המקרר, הינם אלו שפשוט חוסמים את ההסחה ממנה אתם מעוניינים להתעלם. כך למשל התוסף Anti-social הינה תוכנה לחסימת רשתות חברתיות המאפשרת נעילה של רשתות מסוימות, בזמנים המוגדרים על ידכם. Nanny, הינו תוסף לדפדפן הכרום המאפשר חסימה של אתרים מסוימים, או לחילופין מאפשר הגבלה של זמן הגלישה שלכם לכמות שהגדרתם מראש. Cold turkey הינה תוכנה חינמית ופשוטה שפשוט מאפשרת לנעול כל אתר או תוכנה שהגדרתם מראש לזמן מוגדר על מנת שתוכלו להתרכז במשימה שאותה החלטתם לבצע.

 

 

המנתקים

אם אתם ממש רוצים להתנתק מהעולם הדיגיטלי אבל עוד לא לגמרי מוכנים לזרוק את הטלפון מהחלון, קיימים מספר עזרים שיסייעו לכם. Digital Detox הינה אפליקציה שמאפשרת כיבוי של הטלפון לזמן מוגדר מראש, החל ממספר דקות ועד חודש שלם. ההחלטה היא בלתי הפיכה, כך שזו אפליקציה לאמיצים בלבד. Freedom הינה תוכנה אשר חוסמת לחלוטין את הקשר עם האינטרנט עבור המכשיר שלכם לזמן נתון. ולסיום, Higby הינו תוסף פיזי לטלפון שנועד להזכיר לנו כי יש דברים חשובים יותר בחיים מאשר עוד סרטון על חתול שרוכב על שואב אבק. הגימיק הפשוט מאפשר חסימה של מצלמת הטלפון ואפילו נעילה של שני טלפונים ביחד, לזוגות המכורים שמעוניינים בגמילה משותפת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הגיע הזמן להתרכז
צילום: shutterstock
מומלצים