שתף קטע נבחר

סיסי: אמרתי לנתניהו - תן תקווה לפלסטינים

"אחת הסיבות לטרור היא הסוגיה הפלסטינית", אמר נשיא מצרים. לצד זאת, הבטיח בראיון: לא נרשה שסיני תהפוך לבסיס להתקפות נגד ישראל

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר היום (ה') בראיון לערוץ 'פראנס 24', כי מצרים לא תאפשר ששטחה בסיני יהיה בסיס לאיום על השכנים שלה. "לא נרשה שסיני תהפוך לבסיס עורפי להתקפות נגד ישראל", אמר א-סיסי, שמאידך מתח ביקורת עקיפה על ישראל בסוגיה הפלסטינית: "אי אפשר לנטרל את המשבר באזור או את הבעיה שאנו סובלים ממנה, אלא באמצעות מהלך חיובי גדול".

 

א-סיסי. "אין ספק שהפלסטינים מתוסכלים, אין להם תקווה" (צילום: AP) (צילום: AP)
א-סיסי. "אין ספק שהפלסטינים מתוסכלים, אין להם תקווה"(צילום: AP)

לדברי א-סיסי, המהלך החיובי שאליו הוא מתכוון צריך להעניק תקווה אמיתית לפלסטינים, שיקבלו מדינה בה יחיו. "אני סבור שזה יפתור בעיות רבות שכופות את עצמן על המציאות באזור, בנקודת הזמן הנוכחית. אסור לשכוח שאחת הסיבות לטרור היא הסוגיה הפלסטינית".

 

הנשיא נשאל על ההסלמה הביטחונית בירושלים והדיבורים על כך שהאזור עומד בפני אינתיפאדה חדשה ואמר: "אני מקווה שננצל את הזמן הזה כדי לפתור את הבעיה הזו באופן מוחלט. אני פונה לכל מי ששומע אותי: העם הצרפתי, עמי אירופה והעמים שוחרי השלום, יש לנו הזדמנות אמיתית לנטרל את 'פתיל' המשבר (ששורר שנים רבות באזור).

אין ספק שהפלסטינים מתוסכלים, אין להם תקווה. בשיחתי עם ראש הממשלה נתניהו אמרתי לו שצריך לתת להם תקווה ומדינה שבה הם יחיו בביטחון ובשלום, לצד העם הישראלי. אם לא נעשה את זה, תמיד יהיו מתיחות וחוסר יציבות".

 

א-סיסי אמר שמצרים תהיה מוכנה לערוב לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים: "אנחנו צריכים כולנו, כמדינות שוחרות שלום ויציבות, להעניק את כל הערובות למדינה הפלסטינית ולישראל. המדינה הפלסטינית לא תהווה איום על הישראלים והם לא יהוו איום על הפלסטינים. אמרתי לנתניהו: 'מי היה מצפה לפני 40 שנה שהשלום בין מצרים לישראל ישכון באופן הזה'. אני סבור כי התעוזה והאומץ לבצע את המהלך הזה ייצרו מציאות חדשה שתכפה את עצמה על האזור. מצרים נכונה לסייע ולהעניק ערובות כדי שלא יהיה שום איום בתהליך הזה, לא על הישראלים ולא על הפלסטינים".

 

חשש נוסף לגבי הקיפאון המדיני הביע היום מלך ירדן, עבדאללה השני. במהלך פגישותיו ביפן - שם הוא מבקר השבוע - הזהיר המלך מכך שישראל תחזור על מדיניותה וצעדיה הפרובוקטיביים שפוגעים בירושלים והמקומות הקדושים, ומכך שהדבר יוביל לקריסתם של מאמצי השלום באזור. יש לציין כי מצרים לא גינתה באופן פומבי את הפיגוע בבית הכנסת שהיה השבוע בשכונת הר נוף בירושלים. ממשלת ירדן גינתה אותו בצורה רפה. בעוד שהפרלמנט הירדני שיבח את המחבלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עבד אל פתאח א-סיסי
צילום: AFP
מומלצים