שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  האופוזיציה על הורדת תחזית הדירוג: "התנהלות כושלת של נתניהו ולפיד"
  בהמשך להודעת סוכנות דירוג האשראי פיץ', סופגים היום שר האוצר וראש הממשלה ביקורת קשה מצד האופוזיציה. יו"ר האופוזיציה: "סיפורי האגדות על כלכלה צומחת הם בלוף שנחשף בפני כל". גלאון: "כמו תמיד, הראשונים לשלם יהיו מעמד הביניים"

  הודעת סוכנות האשראי פיץ' על הורדת תחזית דירוג האשראי לישראל מעוררת ביקורת קשה מצד האופוזיציה. ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בתגובה להורדה: "העולם מבין את מה שאזרחי ישראל מרגישים כל יום על בשרם - הכלכלה שמנהלים נתניהו ולפיד תקועה".

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה :

  פיץ' הורידה את תחזית הדירוג מ"חיובית" ל"יציבה"

  דיון סוער על אישור התקציב בוועדת הכספים

  לראשונה מאז 2009: צמיחה שלילית של 0.4% במשק

   

  "סיפורי האגדות שסיפרו רה"מ ושר האוצר על כלכלה צומחת הם בלוף שנחשף בפני כל", הוסיף הרצוג. "התקציב שמגישים השניים יוביל להמשך ההידרדרות הכלכלית של ישראל ולפגיעה בכיסם של כל אזרח ואזרחית. כל אלו הם הוכחה נוספת שישראל תקועה עם ביבי בכל התחומים ועלינו להחליפו לאלתר".

   

  בתחילת השבוע פתח לפיד את דיון ועדת הכספים על תקציב 2015 באמירה "בינתיים חברות האשראי לא מורידות את הדירוג של ישראל", בהידרשו לתגובה על נתוני הצמיחה השלילית ברבעון האחרון. "הנתון השלילי מדאיג אבל קשה לנבא אחרי נתונים של רבעון אחד", אמר אז. "אנחנו מאחורי תחזית הצמיחה שלנו (2.8%) שהיא הכי שמרנית, אבל אנחנו עם היד על הדופק ונגיב לכל שינוי".

   

  הרצוג. "הבלוף נחשף בפני כל" (צילום: עידו ארז)
  הרצוג. "הבלוף נחשף בפני כל"(צילום: עידו ארז)

  ח"כ אראל מרגלית, מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, הזכיר הערב את הדברים שאמר ללפיד באותו מעמד השבוע. "ועדת הכספים היא כמו דירקטוריון. כשמנכ"ל אומר לדירקטוריון שהכול טוב כשהמצב רע זה מדאיג כי זה מעיד שהוא מנותק מהמתרחש. אתם מנסים להפוך את צוק איתן לאליבי על כשלון הממשלה כשכל שנתיים יש מערכת שצריך לקחת בחשבון, לא החמאס אחראי ליוקר המחיה ולסגירת 60 אלף עסקים קטנים".

   

  יו"ר מרצ וחברת ועד הכספים ח"כ זהבה גלאון הוסיפה הערב: "להתנהלות הכלכלית הכושלת של לפיד יהיה מחיר אמיתי מעבר להורדת הדירוג. פגיעה עתידית בדירוג האשראי תחמיר את ההאטה המסתמנת במשק שעלולה להתבטא בסגירת עסקים ובאובדן מקומות עבודה. כמו תמיד הראשונים לשלם יהיו מעמד הביניים העובד והשכבות המוחלשות".

   

  הסיכון: עלייה בריבית על האג"ח הממשלתיות

  פיץ' הותירה את את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A, אך הורידה את תחזית הדירוג מ"חיובית" ל"יציבה". במשרד האוצר מסבירים כי "משמעות העדכון היא שחברת הדירוג לא צופה עלייה בדירוג, ככל הנראה, בשנה הקרובה".

   

  גלאון. "להתנהלות הכלכלית הכושלת של לפיד יהיה מחיר אמיתי מעבר להורדת הדירוג" (צילום: אוהד צויגנברג)
  גלאון. "להתנהלות הכלכלית הכושלת של לפיד יהיה מחיר אמיתי מעבר להורדת הדירוג"(צילום: אוהד צויגנברג)

  בהודעת משרד האוצר נמסר כי "בדברי ההסבר להחלטת הדירוג ציינו האנליסטים את ההוצאות הביטחוניות הגבוהות שנגרמו עקב מבצע צוק איתן, ואת השפעתן על המסגרת הפיסקאלית בשנים 2015-2014. בנוסף, ציינה חברת הדירוג את העלייה ביעדי הגרעון לשנים הקרובות לפי המתווה החדש. עוד מצוין בדוח כי העימות עם חמאס והקיפאון בתהליך השלום מדגישים את הסיכונים הגיאופוליטיים המגבילים את דירוג האשראי של ישראל וכוללים גם את המתיחות עם איראן והסכסוך בסוריה".

   

  עוד נמסר כי בחברת הדירוג "מציינים לטובה את מבנה החוב הממשלתי וכן את הגמישות המימונית של הממשלה המתאפשרת הודות לשוק מקומי עמוק ונזיל, גישה לגיוס הון זר בשווקים הבינלאומיים ובאמצעות ארגון הבונדס. עוד מצוינת בדוח תכנית הערבויות של ממשלת ארה"ב אשר נותנת מענה לצורך לגיוס הון בעתות משבר".

   

  סוכנות הדירוג פיץ' היא אחת משלושת סוכנויות הדירוג הבינלאומיות שמדרגות את הלימות האשראי של ממשלת ישראל, לצד S&P ומודי'ס. לפני כשנתיים העלתה פיץ' את אופק הדירוג של ממשלת ישראל מ"יציב" ל"חיובי", החלטה שמשמעותה היא שסוכנות הדירוג שוקלת להעלות את דירוג האשראי של ישראל. יצוין כי דירוג האשראי של ישראל בסוכנות זו נמוך יותר מאשר אצל שתי הסוכנויות האחרות, שפרסמו באחרונה דו"חות מסכמים על כלכלת ישראל שבהם השאירו את דירוגי האשראי והאופק על רמתם הנוכחית.

   

  הסיכון המיידי שנשקף לכלכלת ישראל כתוצאה מהחלטת חברת הדירוג הוא עלייה של הריבית על אגרות החוב שמנפיקה הממשלה לצורך מימון הגירעון השנתי בתקציב. ריביות אלה עולות במקרים שבהם דירוג האשראי נפגע, וכאשר זה קורה אז התשלומים של הממשלה על החזר חובותיה גדלים גם כן ומקטינים את כמות הכסף שמוקדשת לשאר ההוצאות. היקף התשלומים של הממשלה על הריביות מגיע כיום לכ-10% מתקציב המדינה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "האופוזיציה על הורדת תחזית הדירוג: "התנהלות כושלת של נתניהו ולפיד""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים