שתף קטע נבחר

השר אריאל: "לא להשאיר את חוק הלאום לפרשנות של בית המשפט העליון"

לקראת הסערה בקואליציה על הצעות החוק מסביר שר הבינוי ויו"ר האיחוד הלאומי מדוע צריך לקדם את המהלך: "יש כרסום בזהות היהודית, גורמים בארץ רוצים לתת זכות שיבה לפלסטינים". על האפשרות לאפליה: "אף ערבי ישראלי לא יקופח"

"אנחנו צריכים חוק לאום עכשיו כי יש כרסום מתמשך והולך בזהותה היהודית של ישראל, כי צריך להגיד דברים ברורים נגד הרצון של הפלסטינים וגורמים בתוך הארץ לייצר זכות שיבה ולהפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה", כך אמר הבוקר (א') שר הבינוי ויו"ר האיחוד הלאומי אורי אריאל בראיון לאולפן ynet, לקראת הדיון בממשלה בהצעות חוק הלאום שגורמות מתח גדול בין השותפות בקואליציה.  צפו בראיון המלא:

  

השר אריאל כבר חושב קדימה, ומבקש לסכל אפשרות שהחוק ייפסל בעתיד: "החוק הזה צריך להיות ברור וחד, כי אם לא - הוא יהיה נתון לפרשנות של בית המשפט העליון. הוא צריך להיות ברור כדי שהעליון לא יפרש אותו כמו שהוא מבין אלא כמו שאנחנו מבינים. לכן כל מילה חשובה. אנחנו רוצים להעביר קודם כול את החוקים של איילת שקד ויריב לוין בטרומית, אם ראש הממשלה יביא חוק - בוודאי יאחדו ביניהם".

 

על ההשפעה של החוק על ערבים ישראלים אמר: "אין קיפוח לאף אחד. לערבים שחושבים שהם מקופחים יש את בית המשפט העליון שנותן להם סעד בכל זמן".

 

על ההסלמה הביטחונית בגדה ובתוך הקו הירוק אמר השר אריאל: "אנחנו לא באינתיפאדה. יש בהחלט ניסיונות לפיגועים, אבל זו לא אינתיפאדה. אני יושב במשרדי במזרח ירושלים ושקט פה. אני מציע להיזהר בביטויים האלה שלעיתים הם נבואה שמגשימה את עצמה".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מיכאל פייגין) (צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מיכאל פייגין)
(צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מיכאל פייגין)
 

שרת המשפטים ציפי לבני תתנגד לשתי הצעות שיועלו להצבעה. הצעה אחת היא של יו"ר הקואליציה זאב אלקין והשנייה של חברי הכנסת יריב לוין, רוברט אילטוב ואיילת שקד. שתי ההצעות מבקשות להגדיר בחוק יסוד את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהגדיר כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי,

והזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי.

 

רק בסעיף אחר, נפרד, נכתב כי מדינת ישראל בעלת משטר דמוקרטי. הצעות החוק מעוררות מחלוקת גם בשאלת השפה. אלקין מבקש לקבוע כי השפה הרשמית תהיה עברית והשפה הערבית בעלת מעמד מיוחד.

 

ההצעה השלישית, של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא תובא להצבעה בממשלה משום שאינה מוכנה. נתניהו אינו מתייחס לשפה, ומגדיר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בלבד, דבר שעשוי לעורר התנגדות קשה בליכוד. גם השרה לבני העלתה בשבוע שעבר נוסח משלה לחוק הלאום, הדומה יותר לזה שהציע נתניהו, עם שינויים מסוימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי, אסי כהן ויוגב אטיאס
אורי אריאל
צילום: אמיר לוי, אסי כהן ויוגב אטיאס
מומלצים