שתף קטע נבחר

המזל העולה: תעודת זהות קוסמית

הוא מעצים אותנו, מותיר רושם בכל החלטה וצעד שלנו ומגדיר עבורינו את כללי משחק החיים. גיל פרחי מסביר למה המזל העולה שלנו אינו כרטיס הביקור היחידי שלנו, איזה גישות קיימות להשפיע על המציאות ולמה כדאי לשים לב בכל התחלה חדשה, גדולה כקטנה

נולדים רק פעם בחיים, אבל הסימבוליקה של הלידה הפרטית שלנו נמשכת ומשפיעה עלינו בעוצמה רבה כל ימי חיינו. כל אחת ואחד מאיתנו נושאים בנו את החותם של ההתנסות האישית שלנו בלידה ומשמעות התבנית הארכיטיפית שהוטבעה בנו נקבעת על ידי המזל העולה.

 

מה הוא המזל העולה?

המזל העולה מכונה גם "מזל האופק (המזרחי)" והוא המזל הזורח במזרח, עליו מצביע האופק המזרחי בזמן הלידה. בגלל סיבוב כדור הארץ סביב צירו, נראה לנו גלגל המזלות כעולה במזרח ושוקע במערב והוא עושה זאת במשך כ-24 שעות. בממוצע לוקח לכל מזל כשעתיים לעשות את דרכו במזרח ולהתחלף במזל הבא.

 

במקומות שונים על פני כדור הארץ "זורחים" באותו הרגע מזלות עולים שונים. לכן, מיקום הלידה וזמן הלידה המדויק (ברמה של דקת הלידה), חשובים כל כך.

 

המזל העולה הוא אחד הגורמים האישיים החשובים והמשפיעים ביותר במפת הלידה האסטרולוגית ויש לו כמה וכמה תפקודים מרכזיים.

שלושת המזלות החשובים ביותר בדרך כלל במפת הלידה שלנו הם מזל השמש, מזל הירח וכמובן, המזל העולה. אלה הם שלשת עמודי התווך של הזהות שלנו. אבל חשוב לציין כי תיאור האישיות שלנו אינו מתקבל על ידי "ערבוב" התכונות האסטרולוגיות של השלושה. חשוב להבין מתי הם מתבטאים, בהקשרים שונים זה מזה, להבחין מה הם משרתים בנו ומה התפקודים השונים שהם מעוררים ומתדלקים אצלנו.

 

הגוף שלנו, עם הלידה, התגלה וקיבל לראשונה מקום ייחודי משלו בסביבה. כך מתקבלת המשמעות של מראה והופעה, מבחינת התנהגות ומבחינת מבנה גופנו ובריאותו. כמובן, שמראה הגוף תלוי בתורשה (למשל המין, הגיל והגזע), ואפילו מושפע מהסביבה (למשל תזונה ואקלים). אלה אינם נקבעים על ידי הכוחות האסטרולוגיים, אלא מצויים ביחסי גומלין איתם. ה"חופש" של המזל העולה להשפיע על הגוף נקבע בהקשר התורשתי והסביבתי, על פי האפשרויות והמגבלות ששני אלה מציבים לו.

 

המראה החיצוני שלנו מושפע, בנוסף להקשר של התורשה והסביבה, משילוב מצבם של כל שלושת הגורמים במפת הלידה: השמש, הירח, והמזל העולה, וכך גם הבריאות שלנו.

 

פוטנטיים ומסוגלים בזכות המזל העולה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
פוטנטיים ומסוגלים בזכות המזל העולה(צילום: shutterstock)

 

רושם ראשוני

בדומה להשפעת השמש ורום השמים, המזל העולה הוא בעל משמעות של "להיות נראה". אבל, בשונה מהם, המזל העולה מתמקד ברושם הראשון שאנשים מקבלים מאיתנו. לאחר השלב הראשוני של המפגש, כוחות אסטרולוגיים אחרים נכנסים לפעולה. למשל, כשאנו מסתגלים, מרגישים נוח, נינוחים, "בבית" ואפילו שייכים – מזל הירח שלנו מתחיל להראות את עצמו. וכשאנחנו ממקדים את הרצון שלנו באמצעות התחברות לעצמיותנו האותנטית – השמש הפנימית שלנו זורחת על העולם יחד עם המזל בו היא ממוקמת. לעומת זאת, בהשראת הסימבוליקה של לידתנו, המזל העולה חוזר ופועל בחיינו בכל התחלה חדשה שלנו.

 

"התחלה חדשה" היא עקרון חשוב, הקשור למשמעות המזל העולה ועוסקת באופן בו אנחנו נכנסים למקום או לעניין חדש. כלומר, מהם הצעדים הראשונים שאנו עושים, איך אנחנו מתחילים ובאיזה סגנון? זו צריכה להיות התחלה מבחינת ההתנסות האישית שלנו, ולא מנקודת ראות חיצונית, של אדם אחר.

 

הדגש הוא על כך שאנו חווים באותו הזמן פאזה של התחלה חדשה, גדולה - כהתחלת פרויקט או התחלת קשר זוגי - כקטנה - למשל בכניסה לחדר בלתי מוכר לנו, או בפגישה ראשונה. המזל העולה מלמד מה אנחנו רואים ומרגישים כשאנחנו מגיעים למקום חדש, לחברה חדשה, ולכן, גם - איך אנחנו מתנהגים ונראים לזולת, ומה הרושם הראשון שאנו עושים.

 

המזל העולה הוא מעין "ממשק" בינינו לבין העולם, נקודת מוצא ליחסי הגומלין שלנו עם הסביבה המיידית. מקובל לדמות את המזל העולה לזגוגית צבעונית, דרכה אנו, "שבפנים", רואים את המציאות "שבחוץ", ואלו שבחוץ רואים אותנו. "הצבע" של זגוגית המזל העולה אינו הצבע הבלעדי של המציאות, ולא הצבע היחיד שלנו. מכיוון שזהו "פילטר", מדובר כמובן רק בחלק מסוים של ספקטרום רחב מאד.

 

המזל העולה עוזר לנו לראות ולהתמקד בהיבטים מסוימים של הסובב אותנו, ומעלים מאיתנו אחרים. כך גם לגבי האופי או המהות שלנו, המתגלים על ידיו רק בחלקם לזולת. לכן רואים במזל העולה "מסכה", "פרסונה" במובן היונגיאני, אם כי ברוב המקרים אין היא מכוונת, אלא ספונטנית.

 

לא כרטיס ביקור

המזל העולה אינו "כרטיס הביקור" שלנו במובן שזו אינה הצגה עצמית מודעת שבחרנו בה. דימוי נוסף הוא של מוליך - המעביר את האנרגיות שלנו מבפנים החוצה, אל הסביבה ואנשים אחרים, וגם מבחוץ פנימה. יש לו חשיבות רבה, הן בהקשר של תקשורת והן בהקשר של בריאות.

 

חלק מהמזלות העולים הם בעלי מוליכות גבוהה יחסית וחלקם בעלי מוליכות נמוכה יחסית. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות משלו, והשלכות על האישיות וההתנהגות. כך שהמזל העולה מלמד בהקשר זה על חילופי האנרגיות שלנו עם העולם, מה ואיך אנו מכניסים פנימה ומוצאים החוצה.

 

מייצג דימויי פרשני של המציאות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מייצג דימויי פרשני של המציאות(צילום: shutterstock)

 

שם המשחק

אם רוצים להעמיק עוד קצת בפסיכולוגיה של המזל העולה, צריך להבין שהוא מייצג דימויי פרשני של המציאות. הוא המפתח לרושם הראשון שנתבע בנו כתבנית מכוננת על העולם, על יחסי הגומלין שלנו איתו, ולכן הוא מציין גם את הדרך הטבעית ביותר עבורנו לשרוד בו ולהשפיע עליו. כלומר, המזל העולה מספר לנו על הארכיטיפ האסטרולוגי שעם לידתנו החל לענות בנו על השאלות: "מה המקום הזה ומה טיבו?", ו"איך אפשר לשרוד במקום כזה ולהשפיע עליו?".

 

הוא מגדיר עבורנו את כלליי משחק החיים, מיהם השחקנים הראשיים ומה המטרה של כל העסק. אין אנו מודעים לכך שבינינו לבין המציאות קיים דימוי פרשני מלידה. אנחנו פשוט בטוחים שזו המציאות. מחד, המזל העולה מגדיר עבורנו איזה דרכי התנהגות וייתן לנו את ההרגשה שאנחנו בעלי יכולת, פוטנטיים, אפקטיביים, בעלי יכולת והשפעה על הסביבה, על הנסיבות, על מהלך חיינו. זה חשוב מאד, כי מדובר במה שמעצים את הביטחון העצמי, ההסתגלות ואת העשייה שלנו.

 

מאידך, יש הרבה יותר מגישה אחת נכונה להשפיע על המציאות. ומה לעשות, הדרך "האוטומטית" בסגנון המזל העולה שלנו עלולה גם לא להתאים לסיטואציה נתונה. כך שה"משקפיים" של המזל העולה אכן ממקדים את היכולת שלנו, אבל, כל עוד נראה רק דרכם, הם גם יצמצמו אותה. יתר על כן, מכיוון שמדובר בהתמודדות עם חרדת השרדות, לכל מזל עולה נטייה להפריז במה שהוא מאמין שיעזור לו להמשיך בהצלחה את מסעו בעולם הזה.

 

כשהשמש והירח שלנו מתפקדים היטב ומספקים לנו יחדיו "ביטחון קיומי", התלוי בעבודה ובהשקעה מודעת, אז המזל העולה שלנו, כולל מרס ושליט האופק, אינם נאלצים "לעבוד שעות נוספות" באופן מוגזם ולא מאוזן, כדי להתגבר על חרדת השרידה שעולה בכל מפגש עם החדש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
במקומות שונים זורחים מזלות שונים
צילום: shutterstock
מומלצים