שתף קטע נבחר

לוחם מג"ב שירה למוות בפלסטיני בביתוניא מואשם בהריגה

מותו של נדים נווארה בן ה-17, שנורה בחזהו ב"יום הנכבה", הוביל לכתב אישום נגד היורה. "הנאשם הכניס כדור חי ל'מחסנית גומי', וירה למרכז גופו של המנוח שצעד כשידיו לצדי גופו", נטען. סניגורו: "הוא לא ירה ולא הרג"

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (יום א') לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד לוחם מג"ב שירה למוות בפלסטיני במאי 2014 במהלך עימותים בביתוניא. הלוחם יואשם בהריגה ולא ברצח כפי שנחשד בתחילה. הפרקליטות מבקשת לעצור אותו עד תום ההליכים. עורך דינו: "בתיק הזה יש הרבה מאוד בעיות וספקות".

 

 

על פי כתב האישום, שירת הנאשם כמפקד כיתה בפלוגה שהוצבה באותה תקופה באזור הכפר, כחלק מהיערכות ל"יום הנכבה". סמוך לשעה 11:00 הוא ניצב עם שישה לוחמים אחרים ומתעד צבאי בעמדה גבוהה שמשקיפה על ציר מרכזי בביתוניא, במטרה להדוף ולמנוע כניסת מפגינים לכיוון המחסום.

 

הנאשם ולוחם אחר מהכוח הונחו לירות כדורי גומי לפיזור מפגינים במידת הצורך, בכפוף לנהלים ולהנחיות. הוא נשא רובה M-16 ועליו התקן לירי כדורי גומי, וצויד בכדורים עצמם ובמחסניות תחמיש שכוללות תרמילים ייעודיים "חסרי קליע" - וצבועות בצבע אדום. בנוסף, החזיק מחסניות עם כדורים חיים.

 

בשלב מסוים, נטען, הגיעו לאזור מפירי סדר שהתפרעו במרחק של כ-80-60 מ' מהעמדה ויידו אבנים לעברה. בין

המתפרעים היה נדים נווארה, בן 17, שיידה בשעה 13:41 אבנים לעבר כוחות הביטחון.

 

שוטר מג"ב שהואשם בהריגה, היום בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שוטר מג"ב שהואשם בהריגה, היום בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)
 

"הנאשם הכניס כדור חי למחסנית תחמיש, בכוונה לירותו לעבר מפירי הסדר", נכתב בכתב האישום. "הוא השתמש במחסנית כדי שלא יבחינו בכך שהוא מבצע ירי חי ולא ירי גומי. סמוך לשעה 13:45, בעת שהמנוח צעד באזור כשידיו לצדי

גופו, כיוון הנאשם את נשקו לעבר מרכז גופו וירה לעברו קליע חי במטרה לגרום לו חבלה חמורה, תוך שהוא צופה את האפשרות שיגרום למותו. הנאשם פגע במנוח באזור החזה והוא התמוטט במקום". נווארה הובהל לחדר המיון בבית החולים ברמאללה, עבר ניתוח, ובמהלכו נקבע מותו.

 

העימות האמור במעבר ביתוניא הוביל גם למותו של מוחמד אבו טאהר (22), שגם לגביו טענו הפלסטינים לשימוש צבאי באש חיה. צה"ל עצמו דיווח לאחר התקרית על ירי כדורי גומי בלבד, ואף בדק אם חמושים פלסטינים ירו למקום מאזור קלנדיה. מעט לאחר מכן, החלו הצבא והמשטרה בבדיקת טענות הפלסטינים, תהליך שהוביל למעצר החייל היורה לפני כשבועיים.

 

"הנאשם, מתוך כוונת מכוון, הכניס לנשקו כדור חי, כיוון לעבר מרכז גופו של המנוח מתוך כוונה לכל הפחות לגרום לו פגיעה חמורה, ותוך צפיית האפשרות שהוא יגרום למותו", אמרה עו"ד יפעת גפן מהפרקליטות, שהציגה בדיון קליע, שעל פי בדיקת מומחים יצא מנשקו. "את כל זאת הוא עשה כשהוא מסתיר את מעשיו ופעולותיו מהחיילים האחרים הסובבים אותו בעמדה".

 

פרקליטו של הנאשם, עו"ד בני כץ, הוסיף כי מתחקירי הצבא ומחוות דעת שחיברו מומחים עולה כי הראיות שעליהן נשענת התביעה אינן מבוססות מספיק. "עו"ד כץ אמר מחוץ לאולם הדיונים כי עוד לפני שנחשף לכל החומרים בתיק, היה נראה לו שהראיות "לא יחזיקו מים", לדבריו. "הנאשם לא רק שלא הרג אלא שלא ירה. אני שמח מאוד שכבר בשלב הראשוני הפרקליטות ירדה מטענת הרצח ומדברים על הריגה. אנחנו מאמינים שגם הסעיף הזה יגיע לזיכוי. לא בכדי הפרקליטות ירדה מעניין הרצח של שניים וכרגע מדברים על הריגה של אחד. לפי התחקיר לא היה קו ירי במקום, כי היה רכב שחצץ בין היורים לנפגע. גם הנפילה של ההרוג קדימה בגלל הרתע החזק של הכדור סותרת את הראיות. בתיק הזה יש הרבה מאוד בעיות וספקות. לי, אגב, אין שום ספקות".

 

כץ התייחס בביטול לכך שחברי הפלוגה של הנאשם הם בין עדי התביעה: "אם מי מחבריו היה משמש כעד תביעה משמעותי, כלומר מספר את מה שהתביעה הייתה רוצה לשמוע - היינו במצב אחר לגמרי". על מצב רוחו של הנאשם אמר עו"ד כץ: "קשה לו. זה לא המקום הטבעי שלו ואלה לא הערכים שעליהם גדל. הוא ילד טוב, לא עבריין - לא לפני ולא אחרי האירוע הזה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השוטר בבית המשפט, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים