שתף קטע נבחר

ההצבעה על חוק הלאום נדחתה בשבוע

מסתמנת פשרה בחוק שמאיים לפרק את הממשלה. ישראל ביתנו הגישה בקשה לדחות את ההצבעה הדרמטית שנקבעה ליום ד'. בסיעתו של בנט הסכימו. במערכת הפוליטית רואים את הדחייה כהישג של לבני, שאמרה: "נמשיך לשמור על העקרונות". לפיד לנתניהו: "קורא לך לנהוג באחריות"

סערת חוק הלאום הוקפאה לשבוע לפחות: בתום ישיבת הנהלת הקואליציה שהתקיימה בצהריים (ב') הוחלט כי ההצבעה בכנסת על החוק שאיים לפרק את הממשלה תידחה בשבוע. לאחר מכן התייחסו יושבי ראש המפלגות לסוגיה בפתח ישיבות הסיעה. ראש הממשלה בנימין נתניהו נשאל בישיבת הליכוד אם ישראל עומדת בפני בחירות וענה: "ימים יגידו".

 

הפשרה בסוגיית חוק הלאום הגיעה בשעות הצהריים. יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, הגיש בקשה לדחות את ההצבעה ובבית היהודי הסכימו להצעה. בכך למעשה הושגה הפשרה של הדחייה בדיון בחוק. כמו כן, השותפים הקואליציוניים מוכנים לתמוך בשינויים מסוימים בגרסת החוק של אילטוב יחד עם חברי הכנסת איילת שקד ויריב לוין. כעת לאחר שהושגו ההסכמות לדחייה עשויה הסערה להירגע. ח"כ שקד אמרה לאחר החלטת הדחייה: "חוק הלאום יעבור, אך חשוב שזה יקרה בהסכמה רחבה. לכן הסכמנו לדחות בשבוע על מנת להגיע להבנות".

 

במערכת הפוליטית רואים את הדחייה כהתקפלות של נתניהו והישג של השרה ציפי לבני. הבוקר הבהירה לבני בראיון באולפן ynet כי החוק שאושר אתמול בממשלה לא יעבור אם יעלה להצבעה ביום רביעי בכנסת. "זו הצעת חוק שפוגעת בציונות והורסת את מדינת ישראל. החוק הזה לא יעבור. לא יקום ולא יהיה".

המנצחת והמפסיד. לבני ונתניהו (צילום: sodavideo, ירון ברנר) (צילום: sodavideo, ירון ברנר)
המנצחת והמפסיד. לבני ונתניהו(צילום: sodavideo, ירון ברנר)

לבני הבהירה כי "יכול מאוד להיות שנצביע נגד. ראש הממשלה יצטרך לשקול אם הוא מפטר שרים בממשלתו ומפרק את הקואליציה שלו על התנגדותם לחוק שחותר נגד ישראל יהודית ודמוקרטית. אם הוא רוצה על זה בחירות - אין בעיה".

 

בינתיים, בפתח ישיבת סיעת יש עתיד קרא יו"ר המפלגה, השר יאיר לפיד, לראש הממשלה לנהוג באחריות. "אפשר עוד לתקן ואפשר להעביר את התקציב ולא לגרום לעוד קרעים ושסעים ברחבי המדינה. בעיקר צריך לחזור ולהנהיג את אזרחי ישראל לטובתם ולא על חשבונם".

 

לפיד בישיבת הסיעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד בישיבת הסיעה(צילום: גיל יוחנן)

לפיד אמר כי ישנה טעות בחשיבה שיש כל יום משבר קואליציוני חדש, אבל לדבריו זה לא המצב. "זה אותו משבר כל יום: חוק הלאום, מע"מ 0, הרפורמה בקק"ל, הרפואה הפרטית ועוד. זו הפוליטיקה הישנה שמנסה להחזיר אותנו אחורה לעסקנות, לסחטנות, לשחיתות שלטונית ולזה שמוכרים את המדינה לפריימריז וקבלני קולות. הם רוצים בחירות בזמן שהרחובות בוערים ולא רוצים לעשות את העבודה שלהם".

 

לפיד הבהיר כי מי שנענש על המשחקים הפוליטיים הללו הם הזוגות הצעירים והלוחמים שחזרו מהמבצע בעזה. "אותי מענישים שלא יעבירו את התקציב הכי חברתי שהיה? לא. לא נמכור את מה שמאמינים בו תמורת סחר סוסים פוליטי".

 

בפתח ישיבת סיעת התנועה הבהירה לבני כי דחיית ההצבעה בשבוע לא שינתה דבר. "כך או כך, זה לא משנה אם ההצבעה היום, מחר או בעתיד. לא נסטה מהעקרונות שלנו. חוק הלאום של אלקין הוא חוק מפלג. צריך להבין שלא תהיה דמוקרטיה בלי מדינת העם היהודי וההפך על פי השקפת עולמנו".

 

לבני אמרה עוד כי "אנחנו נמצאים בפני צומת וצריך להחליט בו בין אחדות לבין פילוג. יש איומים מסביב: איראן, חמאס, דאעש וכו'. לדבר על אחדות מול איומים זה לא מספיק. אפשר לייצר אחדות מול חזון או לקחת חלקים ממנו וליצור פילוג".

 

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, חזר על קריאתו מהבוקר בראיון לאולפן ynet ללבני וללפיד לצאת מהממשלה. "הפרק הזה נגמר. תצאו מהממשלה וכמה שיותר מהר. המדינה תקועה עם ביבי. זו ממשלת מעבר מיום כינונה שהייתם שותפים לה. אתם יכולים לתקן את הנזק בכך שתצטרפו אלינו. אנחנו מפלגת העבודה נהווה אלטרנטיבה כדי להקים את הממשלה הבאה ולהציל את המדינה".

 

ההצעות שחוללו את הסערה הן זו של ח"כ זאב אלקין וזו של חברי הכנסת יריב לוין, רוברט אילטוב ואיילת שקד. שתי ההצעות מבקשות להגדיר בחוק יסוד את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהגדיר כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, והזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי.

 

רק בסעיף אחר, נפרד, נכתב כי מדינת ישראל בעלת משטר דמוקרטי. הצעות החוק מעוררות מחלוקת גם בשאלת השפה. אלקין מבקש לקבוע כי השפה הרשמית תהיה עברית והשפה הערבית בעלת מעמד מיוחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים