שתף קטע נבחר

לבני: הבחירה בין היהודי לדמוקרטי תהיה במוקד הבחירות

יו"ר התנועה הצהירה בכנס שדרות כי אזרחי ישראל יצטרכו לבחור "בין מדינה חופשית בעולם הדמוקרטיה למדינה מסתגרת המשתמשת באופן ציני בטיעוני ביטחון". יאיר לפיד תקף את מפלגת נתניהו: "הליכוד דואג למרכז הליכוד, לא לחברה"

כשברקע דיבורים על בחירות וסערת חוק הלאום, הצהירה היום (ג') יו"ר התנועה ציפי לבני: "הבחירות הבאות יתבססו על ההבנה שיש מאבק בין היהודי לדמוקרטי, וכל אחד צריך לשאול לאיזו קבוצה היה רוצה להשתייך. עלינו להחליט באיזו ישראל אנחנו רוצים להיות גאים".

 

לבני, שנאמה בכנס שדרות לחברה וידידות שנערך במכללת ספיר, הדגישה כי "אני מאמינה שניתן ליצור אחדות סביב היהודי והדמוקרטי - אך לא נוכל לעשות את זה אם לא נבין על מה המאבק. יש ניסיונות לפגוע בדמוקרטיה ובערכי השוויון בשם הדת והלאומנות. נצטרך לבחור בין מדינה חופשית בעולם הדמוקרטיה למדינה מסתגרת המשתמשת באופן ציני בטיעוני ביטחון, כדי לבנות עוד ועוד במקומות שלא יהיו חלק מהסדר עתידי - אלו שתי מדינות ישראל שיכולות להיות".

 

עוד בחדשות:

ברכה ל-ynet: פייגלין פאשיסט, זה לא עלבון

בלט ברמאללה: "מהפכה בתרבות"

 

גם יו"ר יש עתיד ושר האוצר יאיר לפיד, שנאם בפתח הכנס, תקף את מפלגתו של ראש הממשלה: "ברגע שהליכוד התחיל לדאוג למרכז הליכוד הוא הפסיק לדאוג לחברה, לכלל החברה", הוא האשים. "השבוע אמרתי בממשלה שמנחם בגין לא היה מתקבל היום לליכוד. הליכודניקים הוותיקים סביב השולחן הסכימו איתי בשקט. לא התכוונתי רק לחוק הלאום, אלא גם לטוהר המידות, לצניעות, לסדר העדיפויות הלאומי".

 

 

השר לפיד (באדיבות מכללת ספיר) (באדיבות מכללת ספיר)
השר לפיד(באדיבות מכללת ספיר)

לפיד מיקד את הביקורת שלו בסוגיית תקציב המדינה. "תקציב חברתי הוא תקציב שמשרת את החברה, ולא אף אחד אחר. זה תקציב שלשם שינוי לא מוכתב בידי האינטרסנטים שהשתלטו על מרכז הליכוד וחדרו גם למפלגות הישנות האחרות. הממשלות הקודמות לא הביאו תקציבים חברתיים כי הן נכנעו לכל אלה שקרובים לצלחת, או אלה שיצביעו בשבילם בפריימריז. כשאתה מחלק לחברים את הקופה, לא נשאר כסף לבעיות האמיתיות של בריאות, חינוך, רווחה ויוקר המחיה".

 

"תקציב חברתי צריך לתת סיכוי שווה והזדמנות שווה", הוא המשיך את דבריו בכנס שנערך במכללת ספיר. "הזדמנות שווה לכל ילדי ישראל וסיכוי שווה לכל צעיר שרוצה לפתוח עסק חדש. תקציב חברתי זה MRI גם בצפת. זה רפואה ציבורית חזקה גם למי שגר בחיפה נהריה ובאר שבע. תקציב חברתי זה תרופות חינם לניצולי שואה, כי אחרת אנחנו לא יכולים לקרוא לעצמנו חברה צודקת".

 

לפיד אמר את הדברים על רקע התנגדותם של חברים בכירים בסיעת הליכוד לכמה פרקים בחוק ההסדרים שנלווה לתקציב המדינה. יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין ויו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) – עושים בשבועות האחרונים מאמצים עילאיים לבטל את הצעת החוק שתחייב את קק"ל להעביר 65% מהכנסותיה ממכירת קרקעות לקופת המדינה. כמו כן, הם מנסים לטרפד צעדים כמו הטלת מס על תיירות רפואית ורפואה פרטית והפרטת חברות ממשלתיות. במשרד האוצר מתנגדים לניסיונות לבטל את המהלכים הללו, ואילו חברי הכנסת טוענים כי אם לא תיענה דרישתם, יקפיאו את העברת מע"מ 0% ומחיר מטרה.

 

"את מי הם מענישים כשהם אומרים 'לא נעביר את התקציב הכי חברתי שהיה פה מזה שנים ואת מע"מ אפס ומחיר מטרה?'", שאל לפיד בנאומו. "את יש עתיד? אותי? הם מענישים את הזוגות הצעירים ואת הלוחמים שחזרו מצוק איתן. אנחנו יכולים להוריד את מחירי הדירות במאות אלפי שקלים, להוריד את יוקר המחיה, להוסיף כסף אמיתי לחינוך, לבריאות, לרווחה, אבל הכול תקוע והם מחזיקים את הזוגות הצעירים כבני ערובה מול לוביסטים, ועסקנים וקומבינטורים.

 

"על זה כל המשבר. על זה שאנחנו מתעקשים לנקות את האורוות, וללכת לכל המקומות החולים בחברה הישראלית ובשלטון הישראלי כדי לתקן ולשנות, ולגרום למדינה לעבוד בשביל האזרח, ולא לתת לגזענות להתפשט, ולייצר פה סדרי שלטון אחרים – נקיים, שקופים, הוגנים, חברתיים".

  

בפתח ישיבת סיעת יש עתיד אתמול קרא לפיד לראש הממשלה בנימין נתניהו לנהוג באחריות. "אפשר עוד לתקן, ואפשר להעביר את התקציב ולא לגרום לעוד קרעים ושסעים ברחבי המדינה",

 אמר לפיד. "בעיקר צריך לחזור ולהנהיג את אזרחי ישראל לטובתם ולא על חשבונם".

 

גם ראש הממשלה לא פסל אפשרות לבחירות בתקופה הקרובה. בפתח ישיבת סיעת הליכוד אתמול נשאל נתניהו אם המדינה הולכת לקראת בחירות וענה, לאחר שהתמהמה ממושכות: "ימים יגידו". לפני כן הבהיר לגבי חוק הלאום: "אני נחוש להעביר אותו, עם או בלי הסכמה".

 

יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, תקף את לפיד בכנס ואמר: "די עם המשחק הכפול, אתה שותפו הבכיר של ביבי ואתה לא יכול לתקוף את הממשלה כי אתה חלק מרכזי בה". הרצוג קרא ללפיד ולשרת המשפטים ציפי לבני לצאת מהממשלה. לדבריו, "לממשלה הזאת אין סמכות מוסרית להמשיך. נתניהו במעשיו מחלק את ירושלים ומחלק את העם".


פורסם לראשונה 25/11/2014 09:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות מכללת ספיר
ציפי לבני בכנס היום
באדיבות מכללת ספיר
מומלצים