שתף קטע נבחר

פיתרון ליוקר המחייה? התחשבו בזולת

לרב מיכאל לייטמן, בכיר בעולם הקבלה, יש הרבה טענות כלפי החברה הישראלית, והן מתחילות בבעיה מרכזית: אין ערבות הדדית והתחשבות בזולת. לכן לדעתו, הבעיות הכלכליות של המדינה יישארו בעינן

"פני החברה הישראלית כרגע אינן מאפשרות שורה ארוכה של רפורמות כלכליות וחברתיות, בגלל קשרי הון שלטון, ובשל קבוצות אינטרס חזקות וחברה מפוצלת המתנהלת במנטליות של חטוף כפי יכולתך". כך אומר הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שמוביל את "קבלה לעם" - אחד משני הזרמים הבולטים של הקבלה הפוסט-מודרנית. "מודל כלכלי נכון ייצא מחברה מלוכדת ומבוססת ערבות הדדית", הוא קובע.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה :

 

בכיר בעולם הקבלה

הרב לייטמן (68) הוא דמות שנויה במחלוקת בעולם הקבלי, למרות שאין איש חולק על היותו עתיר ידע, המבסס את דבריו על הוכחות היסטוריות וסוציולוגיות. לייטמן מוביל את אחד משני הזרמים הבולטים של הקבלה הפוסט-מודרנית, לצד הזרם של "מרכז הקבלה" של שרגא ברג.

 

הוא נולד בבלארוס, ועלה לישראל ב-1974, כחלק ממסע שערך, לדבריו, לחיפוש אחר משמעות החיים, ולאחר שהיה מסורב עלייה. ב-1979, לאחר שחזר בתשובה, הגיע לישיבה של הרב ברוך שלום הלוי אשלג, הפך לעוזרו האישי, והקים את הזרם שלו בקבלה.

 

ב-1991 הקים את קבוצת "בני ברוך", בראשה הוא עומד עד היום, ואת עמותת קבלה לעם הקים ב-1997. לדבריו, 2 מיליון איש ברחבי העולם חברים בעמותה שלו. הוא נקרא רב למרות שאינו רב בהשכלתו, ובעיקר מציג את עצמו כפרופסור לאונטולוגיה ולאפיסטמולוגיה.

 

ארגון קבלה בעם פועל כארגון ללא מטרות רווח, אבל אין עוררין על היקפו הגדול של הרווח של הארגון. על פי הדו"ח הכספי של העמותה, את 2010 סיימה העמותה ברווח נקי של כ-2.5 מיליון שקל, למרות הטענה של הנהלת העמותה, שהרווח הנקי אינו חוצה את רף מיליון שקל לאחר הוצאות.

 

בכל שנה עולות הכנסות העמותה על ההוצאות. ב-2010 עמדו הכנסות העמותה על 21 מיליון שקל. החלק הארי של הכספים שמקבלת קבלה לעם מגיע מתורמים בארץ ובחו"ל, שקשורים לפעילות העמותה, כאשר תרומות נוספות מתקבלות מתומכים ותלמידים, שמעבירים עשירית משכרם לטובת העמותה. כספים נוספים מתקבלים משכר הלימוד של המשתתפים בקורסים ובשיעורים שמתקיימים בסניפי המכללה של קבלה בעם, עלות קורסים בני 10 מפגשים היא 450 שקל למשתתף. חלק נוסף מהכנסות העמותה מגיע ממכירת ספרים וקלטות לקהל הרחב, שנמכרים, לדברי העמותה, במחירים סמליים לצורך כיסוי עלות הוצאתם לאור.

 (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
(צילום: עמית מגל)

מיליונים נוספים מגיעים מקונגרסים שונים שעורך הארגון בחו"ל, בהם מופיע הרב לייטמן. ההוצאות, לפי דיווחי העמותה, הן על שכר עבודה, נמוך יחסי, לעובדיה, וכן על ארגון האירועים בארץ ובחו"ל ועל הדפסת הספרים, בדגש על היות הספרים מבוקרים כדין על ידי רואה חשבון, ועל היות פעילות העמותה מלווה ע"י יועץ משפטי, ונושאת אישור על ניהול ספרים תקין של רשם העמותות.

 

"צריך לייסד חברה המבוססת על התחשבות לפני פתרון יוקר המחייה"

מהי האג'נדה הכלכלית שלך?

"האג'נדה הכלכלית של הארגון היא בעצם אוניברסלית, ואיננה מתייחסת אר ורק לחברה הישראלית. המשבר המתמשך מאז 2008, שלמרות מאמצים חסרי תקדים בהיקפם ובאיכותם, מוניטריים ופיסקאליים, מסרב להיעלם, מעיד כי קיים צורך בוער לנסות משהו שלא ניסינו עד כה. הפתרון הכלכלי הוא נגזרת של פתרון חברתי-חינוכי, של שינוי הקשרים והיחסים בינינו.

 

אי אפשר לצפות לפתרון של בעיות כלכליות מעיקות, כמו יוקר המחיה, הגידול באי השוויון, ושיעורים גבוהים מאוד של עוני וחוסר ביטחון תזונתי, בלי לייסד תחילה חברה המבוססת על הרגשת הזולת, התחשבות, נכונות לוויתורים ואהבה. למשל, הכלכלה השחורה לא תמשיך להוות כ-20% מהתוצר, אם כל אחד מאיתנו ירגיש שהעלמת הכנסה מהמדינה שקולה למפרנס שמסתיר מאשתו וילדיו חלק ממשכורתו ולא ידאג לצרכיהם. אין שום טעם לצאת ברפורמות כלכליות כלשהן, או לצפות להגדלה של תקציבים חברתיים או יישום חוק מע"מ אפס, או הכנסת מוצרים נוספים לפיקוח מחירים, או חקיקה שאמורה להגביר את התחרותיות במשק, בטרם אנו נשנה את היחסים בינינו".

 

גם אלו סיסמאות. איך מיישמים את זה בשטח?

"זה לא פתרון של זבנג וגמרנו, אלא פתרון תהליכי. הכלכלנים ברחבי העולם נמצאים כיום בתהליך של בחינה מחודשת של הנחות הבסיס של השיטה הכלכלית הקפיטליסטית, שאין מחלוקת שלצד יתרונותיה הרבים, יצרה שורה ארוכה של בעיות, בועות ומשברים, שההתמודדות עימם הולכת ונעשית קשה.

 

"יותר ויותר גורמים, כמו למשל זוכי פרס נובל לכלכלה, וגם קרן המטבע הבינלאומית, מאתגרים את המודל הניאו-ליברלי השולט בעולם המערבי ובישראל. מודל זה מניח כי תמריצים פיסקליים ואחרים שיחולקו למי שנחשבים כגורמים מחוללי צמיחה, ובראש ובראשונה לבעלי ההון ולחברות הגדלות והעשירות במשק יביאו לצמיחה איתנה ולהגדלה של הכנסות המדינה ממסים, ויאפשרו לפירות הצמיחה במתכונת זו לחלחל לכל שכבות האוכלוסייה".

 

הראיון עם הרב לייטמן התקיים באחד הפרברים של לוס אנג'לס, בו גרים עשרות אלפי משפחות של ישראלים-אמריקנים, בשבוע בו התקיים כנס מיוחד של ארגון ICA, שארגנה המועצה הישראלית-אמריקנית, בנושא האנטישמיות. לייטמן הגיע לראיון בתום שיחה בנושא עם המנחה הידוע, לארי קינג, והמשיך משם למדינות נוספות, בכולן הוא מזהיר את שומעיו משאננות יתר, כדי שיבינו כמה השטח בוער מתחת לרגליהם. הוא מציג את עצמו כמי שמבין מאיפה האנטישמיות מגיעה, לאן היא הולכת ואת הפתרון למצב, שהוא כמובן הקבלה, לדעתו.

  

גילויי אנטישמיות היו ויהיו תמיד בכל מקום. בארה"ב הכלכלה פורחת, אין איום בטחוני, היהודים חיים שם בקו ישר ובשקט. הם לא יודעים את מה שאתה יודע?

"גם גרמניה הייתה מדינה מפותחת, היהודים היו בה לכאורה בטוחים והחזיקו בעמדות מפתח", הוא סונט. "6 מיליון יהודים נספו בשואה, והאנטישמיות בגרמניה היא כאין וכאפס לעומת האנטישמיות שתתפרץ בארה"ב, שתהיה הרבה יותר קשה וכואבת. אנחנו רואים רק את הגילויים הראשונים שלה.

 

"ליהודים בארה"ב לא נוח לראות ולהבין את המציאות. כמו שבגרמניה היה נוח ליהודים לא לראות. גם לארי קינג הודה בשיחה שלנו, שהוא מרגיש בזה עכשיו. ההבדל הוא שמגרמניה היה ליהודים לאן לברוח. עכשיו לא בטוח שיהיה ליהודים לאן לברוח, לכן ארץ ישראל היא המקום היחיד שהם חייבים להגיע אליו ויפה שעה אחת קודם. האמריקנים לא יגנו עליהם, הם לא יכולים לבנות על זה".

מפגינים בעקבות האופרה "מות קלינגהופר" שנטען שמהללת את רוצחיו הפלסטינים של יהודי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים בעקבות האופרה "מות קלינגהופר" שנטען שמהללת את רוצחיו הפלסטינים של יהודי(צילום: רויטרס)

 

והפתרון? אני מניחה שתכוון אותי עכשיו לקבלה

"האנטישמיות תעשה את שלה. בקרוב הלחץ יביא את היהודים בכל העולם ובכללם את הישראלים-אמריקנים לישראל. כמי שהתעניין תמיד בתורת ההוייה, מצאתי את עצמי יום אחד מול שוקת שבורה. לא הבנתי בשביל מה אדם חי. באמצעות הקבלה קיבלתי את התשובות לשאלות, וכך גם היהודים יקבלו". 

  

"יש הרבה גילויי אנטישמיות במקומות שונים בעולם, אבל האנטישמיות הגדולה והחזקה ביותר שידענו אי פעם תתפרץ דווקא באמריקה. זה יקרה ממש בקרוב, ולא יהיה ליהודים שם לאן לברוח", הוא מזהיר, "גל השנאה בארה"ב כבר החלה להתפרץ בקמפוסים של אוניברסיטאות אמריקניות בפעילות אנטי ישראלית ואנטישמית, זו רק ההתחלה". 

 

מה ההסבר שלך לאנטישמיות, שיכול להקנות פתרון שרבים אחרים לא מצאו עד היום?

"את היהודים שונאים אומות שמעולם לא היינו בקשר איתם. חוקרים רואים את התופעות, אבל לא מבינים את הסיבות והתוצאות ולא יודעים אם ואיך אפשר להקטין את התופעות. אם נדע לחיות כך שאהבה תהיה מעל השנאה ולא ניתן לאגו להרים ראש, נצא מהמצב שלנו כיום, בו אנחנו מתנהגים כקבוצת אנשים שלא יודעים לשם מה מתקיימת הקבוצה שלהם, וזה לא עם.

 

"לכן אנחנו 'זוכים' לשנאה מכל באי עולם. הרי הגויים לא מבינים למה הם לא סובלים אותנו, הם יודעים רק לטעון, שיהודים שולטים בעולם, שמהיהודים נוצר כל הרע שבעולם. מטענה זו מתבקשת העובדה, שהגויים כולם נמצאים בידיים של היהודים ורק ליהודים יש כוח לשנות את העולם. הגויים גם טרם הבינו, שאנחנו לא יכולים להיעלם. לכן קודם צריך לשנות את עם ישראל וצריך לעשות את התהליך הזה כמה שיותר קצר, ואז להעביר ליתר העולם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהובה ברנר
מיכאל לייטמן
צילום: אהובה ברנר
מומלצים