שתף קטע נבחר

בשל "פסטיבל הנכבה": ועדת הכספים תדון במימון לסינמטק

הוועדה בכנסת תקיים מחר דיון עקב דרישת ח"כ אלכס מילר להפסיק את המימון לסינמטק תל אביב בגלל פסטיבל העוסק ביום הנכבה. מילר: "לא ייתכן שגוף שממומן על ידי המדינה ייתן רוח גבית ליום אבל פלסטיני". בסינמטק אמרו כי לא קיבלו הודעה על הדיון. אתמול הדגיש המנכ"ל: "לא ירתיעו אותנו"

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), נענה לפנייתו של ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) ויקיים מחר (ד') דיון בוועדה סביב דרישתו של האחרון להפסיק את העברות הכספים והמימון לסינמטק תל אביב. הסיבה? בסינמטק צפוי להיפתח ביום חמישי "פסטיבל 48 מ"מ הבינלאומי השני" שבו יוקרנו סרטי קולנוע העוסקים בנכבה הפלסטינית ובשיבת הפליטים.

כרזת הפסטיבל (צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות ) (צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות )
כרזת הפסטיבל(צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות )

"לא לממן גוף תרבותי שנותן רוח גבית ליום הנכבה". ח"כ אלכס מילר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"לא לממן גוף תרבותי שנותן רוח גבית ליום הנכבה". ח"כ אלכס מילר(צילום: גיל יוחנן)

"זהו פסטיבל המציין יום אבל פלסטיני המתקיים סמוך לתאריך ההיסטורי והמשמעותי כל כך עבור העם היהודי – כ"ט בנובמבר", כתב מילר לסלומינסקי. "לא יעלה על הדעת שגוף תרבותי, שממומן על-ידי מדינת ישראל, ייתן רוח גבית לאירועי אבל שמכונים בשפה הערבית "נכבה" (אסון גדול), בזמן שיום זה עבורנו כאזרחי מדינת ישראל וכיהודים גאים הוא חג לכל דבר ועניין".

 

מילר אמר כי אם בסינמטק בתל אביב יבחרו לקיים את הפסטיבל, זה יהיה בניגוד לחוק וניתן לפגוע בהקצבות המיועדות לו. חבר הכנסת מישראל ביתנו מציג במכתבו את התיקון לחוק יסודות התקציב, שקובע כי שר האוצר רשאי בהסכמת השר הממונה על סעיף התקציב, שלפיו מתוקצב או נתמך או גוף להפחית מהסכומים שיש להעבירם למוסד מתקציב המדינה. בסעיף נוסף בתיקון לחוק נכתב כי ניתן לפגוע בהקצבות המוסד אם הוא מציין את יום העצמאות או את יום הקמת מדינת ישראל כיום אבל.

 

מהסינמטק נמסר הערב בתגובה כי הם לא קיבלו הודעה על הדיון הצפוי. "אין לנו אפשרות להתייחס למשהו שלא קיבלנו מידע לגביו", נמסר.

 

אתמול פנתה שרת התרבות לימור לבנת למשרד האוצר כדי לבדוק אפשרות לשלול תמיכה כלכלית לסינמטק בעקבות תלונות שהתקבלו על קיום הפסטיבל. בתגובה לכך אמר אז ל-ynet מנהל סינמטק תל אביב אלון גרבוז כי "האירוע מתקיים על חשבון ארגון 'זוכרות'". גרבוז הדגיש כי "האירוע יתקיים בין אם משרד התרבות יתמוך בו או לא. זה אירוע חשוב, שהוא הזדמנות נדירה לישראלים לראות קצת חומרים שהם לא יכולים לראות ביום יום.

 

"אין פה משום הבעת עמדה של הסינמטק. כמו שאני מקרין סרטים של מתנחלים, כך גם נקיים את הפסטיבל. אנחנו מקרינים כל יצירה קולנועית בין אם מדובר בסרט חרדי, דובר יידיש או כל דבר אחר. פקידים קטנים במשרד התרבות מחפשים את המילה 'פלסטינית' רצים לשרה (שרת התרבות לימור לבנת) ואומרים לה הנה יש תמיכה. התמיכה של משרד התרבות בפעילות השוטפת של הסינמטק היא 230 אלף שקל. אפשר להסתדר בלי זה.

 

"תמיכת המשרד בסכום של 1.8 מיליון שקל היא לכל הפסטיבלים. אין להם שום סיבה לפגוע בפסטיבלים שפועלים עצמאית משום שהם ממש פועלים במשק סגור. ומה יהיה אם יציגו בפסטיבל הסרטים סרט של יוצר ערבי? אולי גם שם תהיה בעיה? האיומים של הקטנת התמיכה לא ירתיעו אותנו מעשייה של פסטיבלים לטובת מדינת ישראל. יש כאן קירוב לבבות".

 

בהכנת הידיעה השתתף רן בוקר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות
כרזת הפסטיבל
צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות
מומלצים