שתף קטע נבחר

הסערה הבאה: ח"כים יידרשו להישבע למדינה היהודית?

צפו לעוד מחאה של האופוזיציה: ביום ראשון תדון ועדת שרים בהצעת חוק של ח"כ מירי רגב ולפיה יידרשו הנבחרים להתחייב לשרת את ישראל כמדינה יהודית. רגב מסבירה שהמטרה היא "למנוע פעולות של חברי כנסת שיפגעו באושיות המדינה, במוסדותיה ובכוחות הביטחון שלה"

טרם שככה סערת חוק הלאום , והכנסת כבר מתכוננת למהומה הבאה שתערב הצעת חוק עם זהותה היהודית של המדינה: ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק של ח"כ מירי רגב (הליכוד), המבקשת מכל ח"כ להצהיר אמונים למדינת ישראל כמדינה יהודית.

 

על פי הצעת החוק יידרשו הח"כים להתחייב "לשרת באמונה את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולקיים את חוקי המדינה". עד כה נשבעו הח"כים "אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי בכנסת".

הח"כים מירי רגב ובאסל גטאס ()
הח"כים מירי רגב ובאסל גטאס

בדברי ההסבר להצעת החוק פירטה רגב כי המטרה היא להגדיר בחוק את מחויבותם ונאמנותם של חברי כנסת במדינת ישראל: "כל ח"כ שנשבע אמונים לכנסת יצהיר כי הוא מכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. שבועת האמונים בנוסח זה תחייב את הח"כ לקשר חזק יותר למדינת ישראל ולהיותו אזרח מכלל אזרחי ישראל, אשר יש לו זכויות וחובות כלפי המדינה, קיומה וביטחונה. שבועת אמונים בנוסח זה תחייב את חברי הכנסת לפעול במסגרת זכויותיהם וחובותיהם, במסגרת תפקידם כחברי כנסת למען מדינת ישראל ואזרחיה, כמדינה יהודית ודמוקרטית ובכך למנוע במישרין ובעקיפין פעולות של חברי כנסת שיפגעו באושיות המדינה, במוסדותיה ובכוחות הביטחון שלה".

 

רגב מציינת כי השבועה למדינת ישראל כמדינה יהודית מדגישה ומגבירה את הזיקה של הח"כים למדינת ישראל ולסמליה היהודיים, כמו ההמנון והדגל. לדבריה, כיום נהנים ח"כים מחסינות על פי חוק, המקנה להם הגנה מפני פעילות פוליטית: "יחד עם זאת, חברי הכנסת מחויבים למדינת ישראל, לחוקיה ומוסדותיה ולפיכך המציאות מחייבת את הקשר המוסרי בין חבר הכנסת למדינה".

 

הצעת החוק עשויה לעורר תסיסה בקרב סיעות האופוזיציה, ומן הסתם בעיקר בסיעות הערביות. אם תאושר, היא תחייב חברי כנסת ערבים להישבע אמונים למדינת ישראל כמדינה יהודית. יחד עם זאת אומרת רגב כי בהנחה שהקואליציה תחוקק את חוק הלאום, שממילא מגדיר את מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, הצעת החוק שלה צריכה לקבל את אישור הכנסת.

 

לטענת רגב, הצעת החוק נולדה בשל שורה של אירועים שבהם היו מעורבים חלק מהח"כים בסיעות הערביות וכללו התבטאויות נגד מדינת ישראל, בין היתר במהלך מבצע "צוק איתן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
ח"כ אחמד טיבי. יידרש להישבע?
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים