שתף קטע נבחר

העיכוב במינוי הרמטכ"ל: "נתניהו גורם נזק לצבא"

בעוד כחודשיים וחצי יסיים בני גנץ את תפקידו, אך טרם הוכרז מי יחליף אותו בתפקיד החייל מספר 1. קצינים בכירים אמרו: "ההשתהות של ראש הממשלה מבזה את שר הביטחון"

ב־15 בפברואר, בעוד חודשיים וחצי, יסיים הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ את תפקידו. אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו מתמהמה עם ההחלטה וטרם סיכם עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על המועמד הסופי להחליף את גנץ בתפקיד החייל מספר 1 בצה"ל. התוצאה: תרעומת קשה בקרב צמרת הצבא.

 

גם אם ההחלטה הגורלית שצפויה להתקבל בימים הקרובים תיפול כבר היום או בסוף השבוע, כל מי שמסתובב בימים האחרונים בקריה בתל-אביב לא יכול שלא להתרשם מהתחושות הקשות שחשים רבים נגד ראש הממשלה.

 

גנץ, יעלון ונתניהו. מי יהיה הרמטכ"ל הבא? (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
גנץ, יעלון ונתניהו. מי יהיה הרמטכ"ל הבא?(צילום: עמית שאבי)

 

שר הביטחון סיים לראיין את המועמדים לתפקיד, האלופים גדי אייזנקוט ויאיר נוה. גם עם המועמד לתפקיד סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, הוא שוחח. אך מאז הוא ממתין לשמוע מראש הממשלה - שבעצמו הספיק לראיין את שלושת האלופים כבר פעמיים, אך טרם אישר ליעלון לפרסם את שם המועמד לתפקיד.

 

קצינים בכירים אמרו כי הם חשים שנתניהו מבזה את יעלון בהתנהלות שלו. וכתוצאה: פוגע בצבא ובמוסד הרמטכ"לות, בכך שיוצר תחושה של חוסר שביעות רצון אצל איזנקוט, שנחשב למועמדו של יעלון.

 

בצבא חוששים כי חודשיים וחצי אינם מספיקים כדי למנות סגן רמטכ"ל חדש שיעבור חפיפה או רמטכ"ל שזקוק לזמן למידה והכנה משלו כמו גם למנוחה לפני הכניסה לתפקיד.

 

בלשכת יעלון מכחישים באופן רשמי כי קיימת כל מתיחות עם ראש הממשלה סביב המינוי. אבל בצמרת צה"ל נשמעים קולות אחרים המספרים על קרע בין השניים - ואפילו על "זובור" שלטענתם עושה נתניהו ליעלון. חשוב לזכור: מי שממליץ על זהות הרמטכ"ל הוא שר הביטחון. כל עוד יעלון יכהן בתפקיד הוא לא יאפשר מינוי שלא על דעתו.

 

בקריה סבורים כי גרירת הרגליים של נתניהו מלמדת שהוא אינו מרוצה מהמועמדים. אך בצבא חשים כי הוא לא ממש מכיר את גלריית המועמדים - ואלה הטובים ביותר בסבב הנוכחי. בהתמהמהות שלו הוא למעשה פוגע בשניהם.

 

בסבב הבא של המרוץ על תפקיד הרמטכ"ל צפוי להיות קרב משמעותי הרבה יותר בין אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי וקודמו בתפקיד, אלוף יאיר גולן, שעד כה לא כיהן כראש אגף במטכ"ל.

 

בכלל, ישנם כמה מינויים שנחשבים בידי רבים בצבא כבעייתיים אשר התרחשו בצמרת הצה"לית וייתכן שהקשו על פיתוח הקצונה העתידית.

 למשל: מינוי אלוף ניצן אלון לתפקיד מפקד פיקוד מרכז - מבלי שפיקד על יחידה מתמרנת. הוא גם לא קודם לתפקיד ראש אמ"ן אף שהוא בעל ניסיון רב יותר מתא"ל הרצי הלוי שקיבל את התפקיד ללא ניסיון רב.

 

גם מינוים של אלוף גיא צור למפקד זרוע היבשה ושל מפקד אוגדת "אדום", תא"ל רועי אלקבץ - למרות הביקורת שספג על כך שלא גייס את חטיבת המילואים שלו במלחמת לבנון השנייה - הצליח לעורר ביקורת רבה בתוך הצבא ומטיל ספק סביב כשירותם העתידית של כמה מהמפקדים הבכירים בצה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו ויעלון. אין הכרזה עדיין
צילום: EPA
מומלצים