שתף קטע נבחר

הטירונות של יעלון: אחרי תקופת המתנה ממושכת החליט נתניהו - אייזנקוט הרמטכ"ל הבא

הבוקר ב"ידיעות אחרונות" אמרו גורמים בצה"ל כי "נתניהו מבזה את בוגי", בשל העובדה שהוא נמנע מלהחליט על זהות הרמטכ"ל הבא. הערב התקבלה ההחלטה - שתפורסם רשמית בצאת השבת. הרמטכ"ל הבא: אלוף גדי אייזנקוט

הביזוי והמינוי: אחרי תקופת המתנה ממושכת החליט סוף סוף ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון את זהות הרמטכ"ל הבא של צה"ל. ההודעה הרשמית על מחליפו של רב-אלוף בני גנץ צפויה להתפרסם מחר, במוצאי שבת. אך כבר עכשיו ניתן לומר כי הרמטכ"ל הבא של צה"ל יהיה אלוף גדי אייזנקוט .

 

בתקופה האחרונה מתחו בצמרת הצבא ביקורת על נתניהו שעיכב את ההחלטה, בטענה כי ששת השבועות שנותרו לכהונת גנץ לא יספיקו להכנת מחליפו לתפקיד. הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי קצינים בכירים אומרים שהם חשים שנתניהו מבזה את יעלון בהתנהלות וכתוצאה מכך פוגע בצבא ובמוסד הרמטכ"לות, בין היתר בכך שייצר תחושה של חוסר שביעות רצון אצל אייזנקוט, שנחשב למועמדו של יעלון. גורמים שונים הוסיפו כי "יעלון הושפל על ידי נתניהו". בצבא גם חוששים כי שישה שבועות אינם מספיקים כדי למנות סגן רמטכ"ל חדש שיעבור חפיפה או רמטכ"ל, שזקוק לזמן למידה והכנה משלו כמו גם למנוחה לפני הכניסה לתפקיד.

אלוף גדי אייזנקוט. בדרך להיות החייל מספר 1 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
אלוף גדי אייזנקוט. בדרך להיות החייל מספר 1(צילום: עמית שאבי)

הושפל. יעלון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הושפל. יעלון(צילום: מוטי קמחי)

בלשכת יעלון הכחישו באופן רשמי כי קיימת כל מתיחות עם ראש הממשלה סביב המינוי. אבל בצמרת צה"ל נשמעים קולות אחרים המספרים על קרע בין השניים - ואפילו על "זובור" שלטענתם עושה נתניהו ליעלון. חשוב לזכור: מי שממליץ על זהות הרמטכ"ל הוא שר הביטחון. כל עוד יעלון יכהן בתפקיד הוא לא יאפשר מינוי שלא על דעתו.

 

עוד בתחילת החודש ראיין יעלון את שני המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל, אייזנקוט ויאיר נווה, ונפגש גם עם האלוף יאיר גולן, שמועמד לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא. אייזנקוט, סגן הרמטכ"ל המכהן, מוערך מאוד על ידי יעלון ומועמדותו לתפקיד - כמו גם זו של נווה - הוכשרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בחוות דעת משפטית שהמציא ללשכת שר הביטחון.

 

אייזנקוט צפוי להחליף את גנץ ב-15 בפברואר 2015. העובדה שהשניים משרתים זה לצד זה בצמרת המטכ"ל תסייע מאוד בהליך קליטתו של אייזנקוט בלשכת הרמטכ"ל בקריה. עבור נוה מדובר באכזבה - הוא נשאר בצה"ל ב-18 החודשים האחרונים כפרויקטור בעיקר לצורך ההתמודדות. כעת הוא צפוי לפרוש באופן סופי.

  (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)
 

אייזנקוט, בן 54, מתגורר בהרצליה. הוא נשוי ואב לחמישה. ב-1978 התגייס אייזנקוט לצה"ל. במלחמת לבנון הראשונה הוא שירת כקצין בגדוד 51 של חטיבת גולני ובהמשך מונה למפקד החטיבה. הוא שירת כמח"ט אפרים, ובתקופת נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000 שימש כמזכיר הצבאי לראש הממשלה דאז אהוד ברק.

 

בשנת 2003 מונה אייזנקוט למפקד אוגדת יהודה ושומרון במהלך האינתיפאדה השנייה. במלחמת לבנון השנייה כיהן כראש אגף המבצעים במטכ"ל.

משם המשיך לתפקיד מפקד פיקוד צפון, ואז לתפקידו הנוכחי כסגן הרמטכ"ל. אייזנקוט מחזיק גם בתואר למדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה והוא בוגר המכללה של צבא ארצות הברית.

 

גנץ ויעלון דיברו בשנה האחרונה בשבחו של אייזנקוט, בשיחות סגורות ופתוחות, בנוגע לאפשרות שיקודם לרמטכ"לות. יעלון אף אמר בראיון ל-ynet לפני כחודש כי אין שום מניעה שאייזנקוט יהפוך לחייל מספר 1 של צה"ל. שר הביטחון אף הכריז בראיון כי בניגוד למרוץ הקודם לרמטכ"לות, הפעם הוא לא ייתן למהלך להתנהל כ"פארסה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
הרמטכ"ל הבא - אלוף גדי אייזנקוט
צילום: עופר עמרם
מומלצים