שתף קטע נבחר

החשדנות בשיאה: נתניהו ביקש שהצבעת האי-אמון בממשלה תתבצע באופן שמי

זמן קצר לפני פגישתו הגורלית עם שר האוצר ביקש ראש הממשלה כי הצבעת האי אמון של האופוזיציה תהיה שמית. הערכה בקואליציה: נתניהו חשש מתרגיל של יש עתיד

שעות ספורות לפני הפגישה הדרמטית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, פגישה שככל הנראה תקבע אם פניה של המערכת הפוליטית לבחירות, נתניהו לא לוקח סיכונים. בצעד חריג ביקש ראש הממשלה ממזכירת הכנסת, ירדנה מלר, לבצע הצבעה שמית במליאת הכנסת על הצעות האי אמון שהוגשו על ידי האופוזיציה נגד הממשלה.

 

ככל הנראה נתניהו חשש שמי מחברי הקואליציה יצביע נגד הממשלה על רקע המשבר. ההצבעה השמית, יש לציין, התבצעה רק על הצעת האי אמון שהגישה מפלגת העבודה שהציעה את יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, לכהן כראש ממשלה.

 

ככל הנראה בשל הדיווחים על ניסיונות להקים ממשלה חליפית על ידי הרצוג, ביקש נתניהו את הבקשה החריגה. בקואליציה אמרו כי חששו מתרגיל של אנשי יש עתיד ורצו לשלוט בהצבעה. הצעת האי אמון נדחתה לבסוף ברוב של 58 מול 38. גם הצעות אי אמון נוספות שהוגשו על ידי האופוזיציה והתקיימו אלקטרונית נדחו.

 

גורמים פוליטיים העריכו במהלך היממה האחרונה כי במהלך הפגישה הערב בין נתניהו ללפיד יוכרע אם משבר האמון ששורר בקואליציה ניתן לתיקון או שהכנסת תפוזר ויוכרזו בחירות כלליות.

 

כמה שעות לפני הפגישה הבהיר ראש הממשלה נתניהו כי הוא מוכן ללכת לבחירות אם יהיה בכך צורך. במהלך ישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה בצהריים אמר נתניהו כי "אני מאמין שממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. בניסיון להגיע להרמוניה נתתי גיבוי לדברים שלא הייתי לגמרי שלם איתם, כמו חוק מע"מ 0".

 

נתניהו אמר עוד כי "לצערי, לא זכיתי לגיבוי הדדי ולא זכיתי גם לקיום המחויבות הבסיסית ביותר – נאמנות ואחריות של שרים לממשלה שהם יושבים בה"

 

מנגד, השר לפיד ציין בצהריים מצדו כי הוא "מתכוון לומר לראש

 הממשלה בדיוק מה שאני אומר לציבור כולו: אנחנו כאן כדי לעבוד. הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי, והיא אישרה אותו".

 

לפיד אמר עוד בישיבת סיעת יש עתיד בכנסת כי "הממשלה אישרה גם את חוק מע"מ אפס, שנותן הזדמנות לעשרות אלפי זוגות צעירים שנתקעו מאחור לקנות דירה. ראש הממשלה ישב לידי, הוא הצביע בעד שניהם והתחייב בפניי לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים