שתף קטע נבחר

לפיד במתקפה חסרת תקדים על נתניהו: חסר אחריות, עשה עם החרדים דיל מהסוג הישן והרע

"רה"מ החליט להוביל אותנו לבחירות מיותרות", אמר יו"ר יש עתיד, ובנאום לוחמני הגיב לראשונה לדרישות שהציב נתניהו ולפיצוץ. "נתניהו בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולא עמד בהתחייבויותיו לציבור". הוא תקף את נתניהו גם על הפגיעה ביחסים עם ארצות הברית ועקץ אותו על תוצאות מבצע "צוק איתן": "עזה לא פורקה מנשקה"

נתניהו הציב לו תנאים שהוא לא יכול לקבל - ועכשיו מגיעה תגובת לפיד. "ראש הממשלה החליט להוביל אותנו לבחירות מיותרות", אמר שר האוצר יאיר לפיד בכנס אנרגיה - שלרגל המצב הפך לכנס פוליטי. בעקבות חמש הדרישות של נתניהו, ובכלל זאת לבטל את חוק מע"מ 0, אמר לפיד: "ראש הממשלה דרש רק כדי שיגידו לו לא ואז רץ לספר לחבר'ה. נתניהו בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולא לעמוד בהתחייבויות שלו כלפי הציבור". 

 

לפיד אמר עוד בנאומו: "הייתה אלטרנטיבה טובה במקום לבזבז מיליארדי שקלים כדי למנוע בחירות מיותרות ולשתק את המשק הישראלי. יכולנו להעביר תקציב חברתי, להוסיף מיליארדי שקלים לחינוך, בריאות, רווחה וביטחון פנים, תוכנית הדיור הלאומית שמגדילה את ההיצע בהיקפים דרמטיים ולתת לזוגות צעירים הנחה של מע"מ ותוכנית מטרה".

 

בהמשך דבריו שב לפיד ותקף את ראש הממשלה: "הבחירות האלה אינן על נושא מסוים, לא על הביטחון ולא על החברה, אלה בחירות בין אלה שבאו לעבוד לאלה שתוקעים הכול. אנחנו באנו לעבוד, זה מה שרצינו, וזה כל מה שאנחנו עדיין רוצים. ראש הממשלה ישב לצדי במשך 11 שעות בישיבת הממשלה שבה אישרנו את תקציב המדינה, הוא ישב מולי בכנסת ישראל והצביע בעד תוכנית מע"מ 0. התחייבויות לאזרח צריך לקיים, לצערי החוזה לא כובד".

 

לפיד הוסיף כי "במקום לשפר את משכורות מעמד הביניים ולסייע לשכבות החלשות, ראש הממשלה מעדיף להעלות מסים ולשלם למפלגות החרדיות מהכיס של מעמד הביניים הישראלי. זהו דיל עם החרדים מהסוג הישן והרע. מדינת ישראל במצב לא פשוט, היחסים עם ארה"ב נפגעו קשות בשל התנהלות מתנשאת, לעתים מזלזלת. עזה לא פורקה מנשקה, דור שלם אינו גומר את החודש. במקום שיתוף פעולה ועבודה קיבלנו שיתוק ותקיעה בלתי-פוסקת של מקלות בגלגלים".

מתקפה חסרת תקדים על נתניהו. לפיד, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתקפה חסרת תקדים על נתניהו. לפיד, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

בתגובה לדברי לפיד נמסר מהליכוד: "לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה. הוא התבזה וכשל בניסיונו לפתות את החרדים למזימה של פוטש נגד ראש הממשלה. לפיד ממשיך להשתלח, לאיים ולחתור תחת הממשלה שבה הוא מכהן ולרקוח דיל פוליטי עם לבני - והכל מתוך אינטרס פוליטי צר מהסוג הישן והמכוער. לפיד מונע העברת תקציב ביטחון אחראי הדרוש לצה"ל, הוא מטרפד את העברת הבסיסים לנגב ומקדם חוק מע"מ 0 שכל כולו אחיזת עיניים ולא יוריד את מחירי הדיור".

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר באולפן ynet: "אני מסוגל להחליף את נתניהו, אעשה הכול כדי להקים גוש לפני הבחירות. אני חושב שהכתובת הייתה על הקיר הרבה זמן. זו הייתה ממשלה שכל מרכיביה כשלו בהובלת המדינה, אף אחד לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו, שני אישים שדרדרו את המדינה בכל תחום. בסופו של דבר האחריות רובצת לפתחו של נתניהו".

מלחמות בכנסת? השר הפורש גדעון סער משחק עם בנו דוד, הבוקר בפארק הירקון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מלחמות בכנסת? השר הפורש גדעון סער משחק עם בנו דוד, הבוקר בפארק הירקון(צילום: מוטי קמחי)
 

אמש הציב ראש הממשלה ללפיד חמישה תנאים להמשך קיום הקואליציה: הפסקת ההשתלחויות נגד הממשלה, העברת 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, שחרור התקציב לירידת בסיסי צה"ל דרומה, תמיכה בחוק הלאום והקפאת תוכנית מע"מ אפס לדירות ראשונות. זמן קצר לאחר תום הפגישה, הודיע לפיד על סירובו להקפיא את התוכנית בעניין הדיור, שנחשבה ליוזמת הדגל של מפלגתו. המפלגה הוציאה בהמשך הודעה חריפה נגד נתניהו.

 

"הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחויבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים", נמסר בהודעה הרשמית של יש עתיד. "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל".

 

 

נתניהו שם דגש על הביקורת שהטיח לפיד על הבנייה בירושלים והיחסים עם ארצות הברית, והוסיף כי העברת הכסף לתקציב הביטחון "מיועדת לאימונים ולהצטיידות, בין השאר בכיפות ברזל ובנגמ"שים ממוגנים". חוק הלאום שלגביו נדרשה תמיכתו הוא זה "שמנוסח על בסיס העקרונות שהציג ראש הממשלה

בממשלה", ואילו הקפאת תוכנית הדגל של שר האוצר, על פי ראש הממשלה, "תחסוך 3 מיליארד שקלים בשנה".

 

"אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות ועם הממשלה הזאת אי אפשר לנהל את המדינה באופן שבו אזרחי ישראל מצפים מאיתנו", נמסר מלשכת נתניהו בתום הפגישה. "אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק משרי הממשלה תימשך, לא יהיה מנוס לבקש שוב את אמונו של הבוחר. זאת לא החלופה שאני מעוניין בה, אך אפשרות גרועה יותר היא קיום ממשלה שבה שרים מכשילים את פעולותיה ומדיניותה בניגוד לאינטרסים של הציבור. גרירת המדינה בתוך המציאות הזאת היא חלופה גרועה יותר".

 

ובתוך כך, מי שפעם היה נמצא לבטח בפגישות קדחתניות בימים שכאלה, שר הפנים לשעבר גדעון סער, נראה הבוקר משחק עם בנו דוד בפארק הירקון בת"א.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
קמפיין הבחירות החל. לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים