שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

הח"כים הערבים נפגשו ודנו ברשימה מאוחדת

חברי המפלגות הערביות וחד"ש נפגשו על רקע החשש לא לעבור את אחוז החסימה החדש בבחירות הבאות. ח"כ חנין זועבי: "נגדל ל-16 מנדטים"

ההודעה הצפויה על בחירות ב-2015 עוררה גם את המפלגות הערביות וחד"ש: בשל העלאת אחוז החסימה נפגשו היום (ג') בכנסת נציגי רע"מ-תע"ל, בל"ד וחד"ש להתייעצות לגבי אפשרות של הקמת רשימה משותפת, במטרה למנוע אפשרות שאחת מהן לא תיכנס לכנסת.

 

לאחר הפגישה אמרה ח"כ חנין זועבי: "יותר מכל פעם אחרת אנחנו חייבים להתנהג בשיא האחריות ולייצר רשימה ערבית מאוחדת, שתשמור על המצעים הפוליטיים המיוחדים בכל מפלגה, תוך העלאת הייצוג הערבי מ-11 ל-16 מנדטים. אין אפשרות להתמודד עם הגזענות הגואה בלי איחוד המפלגות הערביות".

 

חבר כנסת אחר שהשתתף במפגש אמר ל-ynet: "דיברנו על חוק הלאום, ועדת המעקב וגם על הקדמת הבחירות באופן כללי. לא הוחלט על כלום ויהיו פגישות נוספות".

מפגש הח"כים בכנסת, היום ()
מפגש הח"כים בכנסת, היום

בישיבה השתתפו בין השאר הח"כים אחמד טיבי, מסעוד גנאים ואברהים צרצור (רע"מ-תע"ל), זועבי, באסל גאטס וג'מאל זחאלקה (בל"ד), ועפו אגבריה ודב חנין (חד"ש). על פי גורמים פוליטיים בכירים במגזר, כל המפלגות הביעו הסכמה עקרונית לרשימה מאוחדת, אבל צפויות מחלוקות עמוקות על השאלה מי יעמוד בראש הרשימה וכיצד יתחלק סדר המקומות.

 

הוא הוסיף שבחד"ש הציעו שבראש הרשימה תוצב דמות אקדמית לא מפלגתית. "אבל לזחאלקה וטיבי יש את הסיכוי הגבוה ביותר לעמוד בראש רשימה כזאת", סיכם. "הם שאבו את התמיכה שלהם בחברה הערבית מהעבודה הציבורית שלהם".

 

ברשימה שתקום – אם וכאשר – צפויות להיות פנים חדשות. ח"כ צרצור כבר הודיע שלא יתמודד בבחירות, וגורמים בפלג הדרומי של התנועה האסלאמית אימתו שהחלטתו עדיין תקפה. שלושה מועמדים להתמודד במקומו: סגן ראש התנועה האיסלאמית בישראל, השיח' ספות פריג'; ראש התנועה האיסלאמית בטייבה השייח עבד אלחקים חאג' יחיא, והשיח' וואליד טהא.

 

אף שהודעה רשמית עדיין לא נמסרה, נראה שקביעת תאריך לבחירות קרוב מתמיד. ראש הממשלה בנימין נתניהו פיטר בשעות הערב את שר האוצר יאיר לפיד ואת שרת המשפטים ציפי לבני. זמן קצר קודם לכן אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "הבחירות הן עובדה מוגמרת, צריך לקיים אותן כמה שיותר מהר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים