שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רה"מ רוצה להעביר 2.5 מיליארד לדרוזים
  משרד רה"מ מנסה לקדם כבר ביום ראשון העברת 2.5 מיליארד שקל לישובי דרוזים וצ'רקסים. על פי חוק, לפני בחירות לא מאושרות החלטות תקציביות מהותיות, והיועץ המשפטי ידון בהחלטה. לפני הבחירות הקודמות, לחץ משרד רה"מ להעביר מיליון שקל להקמת ישוב דרוזי. גורמים במשרד רה"מ: התוכנית היא פרי עבודת מטה של חודשים רבים, האוצר היה שותף

  כלכלת הבחירות מתחילה. משרד ראש הממשלה מנסה לקדם כבר ביום ראשון הקרוב החלטת ממשלה שתעביר 2.5 מיליארד שקל בפריסה על פני 5 שנים למגוון מטרות בישובי דרוזים וצ'רקסים. הקדמת ההחלטה מעוררת ביקורת קשה במשרדי הממשלה, גם בשל העובדה שעדיין קיימת מחלוקת לגבי חלק מסעיפיה וגם לנוכח העובדה שמדובר בהעברה של סכומים אדירים מתקציב המדינה למגזר מצומצם, מה שעשוי להשתמע כניסיון לגייס תמיכה פוליטית לפני הבחירות במרכזי המפלגות והבחירות הכלליות.

   

  לכתבות נוספות בנושא בחירות 2015

   

  על פי חוק, בתקופה שלפני בחירות הממשלה לא מאשרת החלטות תקציביות מהותיות ללא אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. הבוקר צפוי להתקיים דיון אצל היועמ"ש בנוגע להחלטה המדוברת.

   

  משמעות ההחלטה היא העברה של כ-1.63 מיליארד שקל ממשרד האוצר למשרד הממשלה ועוד העברות פנימיות בהיקף של 805 מיליון שקל. המשרדים המעורבים הם: חינוך, בריאות, כלכלה, תחבורה, תשתיות, רווח, ביטחון פנים, תרבות, תיירות, פיתוח הנגב והגליל, פנים, בינוי ושיכון, הגנת הסביבה. המשרד המתאם והמוביל הוא משרד ראש הממשלה.

   

  בממשלה מתנגדים: מהם מקורות המימון?

  גורמים בדרג המקצועי בממשלה תקפו היום את הניסיון לקדם את ההחלטה כבר לישיבה הקרובה של הממשלה, ומנו במהלך שני פגמים עיקריים: הראשון הוא שההחלטה אינה מפרטת את מקורות המימון להעברת הסכומים העצומים. למעלה ממחצית מהסכום אמור להגיע ממשרד האוצר, אך למשרד האוצר אין מקורות תקציביים מוגדרים מהם הוא יכול להביא את הכסף וההחלטה אינה מפרטת אילו הוצאות אחרות של הממשלה יש לקצץ כדי לפנות את הכסף שאמור לעבור למגזר הדרוזי.

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  המשמעות היא, שאישורה החפוז של ההחלטה כעת יחייב את הממשלה הבאה שתגובש אחרי הבחירות לקיצוצים בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה, מבלי שלחברי אותה ממשלה ניתנה האפשרות לדון בעניין.

   

  פגם שני הוא שקיימת עדיין מחלוקת בנוגע לסדר העדיפויות שמכתיבה ההחלטה למשרדי ממשלה שונים, בהם משרד התחבורה ומשרד החינוך. ההחלטה כוללת עשרות פעולות בתחומים מגוונים כמו, רווחה, חינוך, ביטחון פנים, עסקים קטנים, בינוי ותחבורה. יישומה של כל פעולה דורש העברה תקציבית ממשרד האוצר אך גם העברה פנימית בתוך תקציבו של משרד המבצע. מסיבה זאת, סבורים כי יש מקום למצות את הדיון בנוגע לסדר העדיפויות שההחלטה מכתיבה למשרדי הממשלה.

   

  אין זו הפעם הראשונה שהחלטות משמעותיות על העברת תקציבים למטרות של מגזרים אלה מקודמות בחטף ערב מערכת בחירות. לפני הבחירות הקודמות, לחץ משרד ראש הממשלה להעביר מיליון שקל לתקציבו לצורך תכנון של הקמת ישוב קהילתי דרוזי חדש בגליל המערבי.

   

  "לא ניתן להשאיר את ישובי הדרוזים ללא מענה"

  מנגד טוענים גורמי המקצוע במשרד ראש הממשלה כי "תכנית החומש ליישובים הדרוזים מסתיימת בתוך שלושה שבועות ותכנית החומש שתובא לאישור הממשלה היא פרי עבודת מטה של חודשים רבים וגובשה מאז חודש יולי האחרון בידי גורמי המקצוע יחד עם משרדי הממשלה השונים וראשי הרשויות הרבה לפני ההכרזה על בחירות. משרד האוצר היה שותף לדיונים לאורך הדרך והציע כי התוכנית תובא בנפרד מאישור תקציב המדינה תוך התחייבות כי יקצה לכך את הסכומים המתאימים.

   

  "משמעות הפסקת התוכנית הינה עצירת הפעילות במגזר הדרוזי המונה 133,000 תושבים - ובכלל זה עצירה בפעולות חינוך, רווחה, תעסוקה, בינוי ותשתיות. כך למשל ייעצרו באופן מיידי פרויקטים בתחום החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי דוגמת פרויקטי מרכזי נעורים הכוללים 14 מרכזים המטפלים ב-4,000 ילדים באופן יומיומי, משרדים רבים יצטרכו להפסיק את הפרויקטים המוצלחים שהוקמו דוגמת פרויקטים לטובת קידום תיירות דרוזית צ׳רקסית תוך פגיעה אנושה בענף התיירות ביישובים, ואלה רק מקצת מהדוגמאות".

   

  עוד הדגישו במשרד ראש הממשלה: "בעבר אושרו תוכניות דומות בהיקף דומה ואין בכך שום חידוש כעת. לא ניתן להשאיר את ישובי הדרוזים ללא מענה".

   

  בעקבות הכתבה, הוחלט בפורום הדרוזי והצ'רקסי לצאת למאבק והם ייכנסו מאורח יותר היום ישיבה דחופה לאור הכוונה לדחות את החלטת החומש למגזר הדרוזי והצ'רקסי עד אחרי הבחירות הבאות. זאת לאחר שקיבלו לטענתם "התחייבויות בכתב ובעל פה מכלל שרי הממשלה הרלוונטיים כולל משרד ראש הממשלה לפני כמה חודשים".

   

  יו"ר ראשי רשויות דרוזיות וצ'רקסיות, ג'בר חמוד, אמר כי הדרוזים רצו לצאת למאבק כבר בקיץ, אבל "צוק איתן" דחה זאת. "הדרוזים כאזרחים אחראים להבדיל מאחרים החליטו לדחות את היציאה למאבק ולהתחשב גם בחגי ישראל. "כולי תקווה שבחודש הקרוב התקשורת הישראלית תתעסק בסיקור הבחירות הדמוקרטיות ולא בסיקור מאבק הדרוזים הצודק שלא סובל עוד דחיות". 

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים