שתף קטע נבחר

"עובר עליו משהו". יעלון מאבד ביטחון בליכוד

שר הביטחון ביקש מנתניהו הבהרות לגבי עתידו בתפקיד, ולא ממש נענה. "הימין בליכוד ציפה ממנו להרבה, והתאכזב. יוכלו לבוא איתו חשבון בפריימריז"

האם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מאבד גובה בתוך הליכוד? גורמים פוליטיים, יועצים, אנשי שטח וחברי כנסת בתנועה אומרים כי מאז מבצע צוק איתן ברצועת עזה, חל שינוי במעמדו של שר הביטחון. הדבר יכול להסביר את המניעים לפנייתו החריגה של יעלון לראש הממשלה, בדרישה להבהרות לגבי המשך החזקתו בתיק הביטחון אם הליכוד ימשיך בשלטון אחרי בחירות 2015.

 

יעלון, בעיקר מתוקף תפקידו, נהנה מסקרים מחמיאים יחסית בציבור הרחב, אולם נחלש בקרב אנשי הליכוד, בשל האופן שבו נתפסות תוצאות המלחמה האחרונה. "יש אליו הרבה הערכה", אומר גורם בכיר במפלגה לקראת הבחירות המקדימות לרשימה לכנסת, "אבל לימין בליכוד יש איתו בעיה. ציפו ממנו שישחרר חסמים ופקקים שנוצרו על ידי אהוד ברק, ציפו שיסייע בהתרת הכבלים המשפטיים ויסייע לקדם בנייה (בהתנחלויות), אך הוא לא עשה זאת. גם במלחמה ציפו ממנו לתוצאות אחרות. הייתה פה מלחמה בת חודשיים מול ארגון טרור, עם שר ביטחון שחשש להגיע לשטח. זה יצר אכזבה עמוקה, ולא מן הנמנע שיבואו איתו חשבון".

כאב ראש לפני הפריימריז. יעלון ביום פיזור הכנסת (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כאב ראש לפני הפריימריז. יעלון ביום פיזור הכנסת(צילום: עידו ארז)

גורם המעורה במתרחש בציבור ביהודה ושומרון אומר כי לא מן הנמנע שיעלון ישלם מחיר פוליטי על התנהלותו מאז מונה לשר הביטחון. "יש קבוצות שונות ביש"ע", אומר הגורם. "יש קבוצות יותר קיצוניות ביש"ע שחושבות שהוא לא היה אוהד, ושהוא הרס כמה מאחזים. יש סיכוי שיבואו איתו חשבון בפריימריז, והם התפקדו בצורה משמעותית. יכול להיות שגם אנשי פייגלין יבואו איתו חשבון".

 

בשיחה עם ראש הממשלה דרש יעלון הבהרה לגבי הפרסומים על האפשרות כי תיק הביטחון יימסר ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אחרי הבחרות. נתניהו סירב להתחייב. "לראשונה זה הרבה זמן, נראה היה כאילו שבוגי יצא פתאום מהקריה", אומר ח"כ בולט בליכוד. "אבל הסיכוי שבוגי יהיה שר הביטחון בקדנציה הבאה קלוש. גם כי אם הליכוד ירכיב את הממשלה הוא יהיה עם מספר מנדטים שיחייב, כמעט בוודאות, את מסירת התיקים החשובים לשותפות הקואליציוניות, ובעיקר כי לא בטוח שהוא ייצא מספיק גבוה בפריימריז כדי לקבל את התיק הבכיר".

 

בליכוד מספרים על פגישה שקיים לאחרונה יעלון עם נציגי המתנחלים, ובה הבטיח לאפשר בנייה ביהודה שומרון "בשקט".

 "מי שרואה את יעלון בישיבות הממשלה מדי יום ראשון רואה אדם אחר", מעיד יועץ של אחד השרים בליכוד. "הוא לא כתמול שלשום. משהו עובר עליו מאז צוק איתן, וזה ניכר לעין".

 

דרישתו של יעלון להתחייבות מצד נתניהו אינה חריגה בנוף הפוליטי הישראלי, אולם במצב הקיים, ספק אם מועמד כלשהו יכול להבטיח הבטחה משמעותית - ולעמוד בה. על פי ההערכות ועל פי הסקרים, נראה כי הפיצול במערכת הפוליטית יימשך, ובמסגרת משא ומתן קואליציוני - הכול יהיה על השולחן. "נתניהו לא באמת יכול להתחייב לבוגי", אומרים בליכוד. "במצב שנוצר, בכלל לא ברור בכמה תיקים נוכל להחזיק אחרי הבחירות האלה".

 

מקורבים ליעלון אמרו בתגובה: "מדובר ברעשי רקע ולא יותר מספינים וניסיונות שקופים לפגוע בשר הביטחון דווקא משום שהוא פופולארי ומוערך בליכוד בפרט ובציבור בכלל. זה קורה משום ששר הביטחון נתפס בציבור בכלל ובקרב תומכי הליכוד בפרט כמנהיג פוטנציאלי של התנועה אחרי נתניהו, ולכן נעשים ניסיונות לפגוע בו. בכל מפגש עם פעילי ליכוד שר הביטחון מתקבל בהערכה ואהבה גדולות מאוד. בליכוד מעריכים מאוד את יושרו ואת העובדה שהוא נאבק כשר ביטחון על אינטרסים חיוניים לישראל, ורואים בו שר ביטחון אחראי ושקול שניהל את צוק איתן היטב ובלי להתלהם. גם בהתיישבות ביהודה ושומרון הוא זוכה להערכה גדולה. הליכודניקים גאים בעובדה שלראשונה מזה שנים יש שר ביטחון מהליכוד שפועל בלי טריקים ובלי שטיקים. צריך לזכור שגם לפני הבחירות הקודמות ואפילו אחריהן היו ספינים של יריבי יעלון בליכוד שימונה שר ביטחון אחר. הזכירו את שמותיהם של כמעט כל חברי הכנסת חוץ מזה של יעלון, אבל בסוף הוא מונה להיות שר הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו ויעלון. לא מבטיח כלום
צילום: EPA
מומלצים