שתף קטע נבחר

העינוי: בקופסה עם חרקים, 65 הטבעות ביום

דו"ח הסנאט שקבע כי ה-CIA שיקר לאמריקנים על היקף ואכזריות העינויים של חשודים בטרור, מספק עוד הצצה לשיטות העינוי המגוונות של סוכנות הביון. ממקלחת הקרח, דרך כליאה בקופסה ועד ל-180 שעות בלי שינה, שגרמו להזיות: אלה 13 שיטות ההתעללות המרכזיות, "שלא עזרו בכלום"

הדו"ח שפרסם אמש (יום ג') הסנאט האמריקני הוא אולי החמור ביותר שפורסם אי פעם נגד סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA). הדו"ח קבע כי ה-CIA הונה לא רק את הציבור האמריקני, אלא גם את מקבלי ההחלטות בצמרת הממשל, בכל הקשור לשיטות העינוי האכזריות שבהן השתמש נגד חשודים בטרור. לפי הדו"ח לא פעם השיטות האלה שימשו נגד אנשים שבדיעבד התברר שאין להם קשר לחשדות שיוחסו להם, ובכל מקרה אף שיטת עינוי שכזו לא הובילה לחילוץ מידע שיסייע למנוע פיגועים או לתפוס את בן-לאדן. ב-CIA ובצמרת המפלגה הרפובליקנית דוחים את הטענות האלה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

הנה 13 שיטות העינוי המרכזיות שהוזכרו בדו"ח, במסמכים רשמיים אמריקניים אחרים ובעדויות של אנשי CIA, ככאלה ששימשו נגד עצירים במהלך התקופה המדוברת, בין 2001 ל-2009:

 

מכות בבטן - לפי מסמכים של הממשל שנחשפו בשנת 2009, המטרה היא לגרום לעציר לחוש פחד וייאוש, להעניש על התנהגות כלשהי ולהשפיל את העציר או להעליב אותו. במסגרת העינוי הזה, החוקר עומד במרחק של כ-30 ס"מ מבטנו של העציר, ומכה בעציר בעזרת גב ידו. ידו של החוקר מוחזקת כך שהאצבעות צמודות וישרות, וכך הוא מכה בבטנו של העציר. ה-CIA השתמש בטכניקה הזו לפני שנת 2004 ללא אישור של משרד המשפטים.

הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטיין מציגה את הדו"ח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטיין מציגה את הדו"ח(צילום: רויטרס)

לפיתה - החוקר תופס את העציר בצווארון בשתי ידיים, ומושך אותו קרוב אליו. לפי התיאור של בכיר לשעבר ב-CIA, ג'ון ריזו, הטכניקה הזו שימשה נגד בכיר אל-קאעידה, אבו זוביידה.

 

כליאה בשטח מצומצם - החוקר מכניס את העציר לקופסה, לעתים גדולה מספיק בשביל שניתן יהיה לעמוד בה, עד לפרק זמן של 18 שעות, או לאחת קטנה הרבה יותר, שבתוכה צריך העציר להידחס למשך שעתיים. כששיטה זו שימשה נגד אבו זוביידה, לחוקר ניתנה גם אפשרות להכניס לתוכה חרק "לא מזיק", משום שאבו זוביידה שנא חרקים.

 

מניפולציה תזונתית - החלפת אוכל מוצק בנוזלי. לפי דו"ח הסנאט, למשל, באוגוסט 2002 ניתן לאבו זוביידה מזון נוזלי בלבד שכלל Ensure ומים בלבד.

 

אחיזת פנים - החוקר מחזיק את ראשו של העציר כך שהוא לא יוכל לזוז, ושם יד אחת על כל צד של פניו של העציר. בעשותו כן, שומר החוקר על קצות אצבעותיו במרחק מעיניו של העציר.

המוח מאחורי 11 בספטמבר, חליד שייח מוחמד. 65 הטבעות תוך פחות מיממה (צילום: AP) (צילום: AP)
המוח מאחורי 11 בספטמבר, חליד שייח מוחמד. 65 הטבעות תוך פחות מיממה(צילום: AP)

סטירות - החוקר סוטר לעציר בפנים באצבעות פרושות, ופוגע בין הסנטר לתנוך. הרעיון הוא להשפיל את העציר ולהעיר אותו מהאשליה שלא יפגעו בו פיזית.

 

עירום - עצירים אולצו לעמוד זמן ממושך עירומים.

 

תנוחות כואבות - מטרת הטכניקות האלה הייתה לגרום לעצירים אי נוחות מתונה כתוצאה מהשימוש המרובה בשרירים, לפי מסמך רשמי של הממשל שנחשף. שתי תנוחות כאלה, שבהן השתמשו נגד אבו זוביידה, היו הושבתו על הרצפה עם רגליים מתוחות קדימה וידיו מעל לראשו, וכן כריעה על הקרקע תוך הטיית הגוף לאחור בזווית של 45 מעלות.

 

מניעת שינה - לפי דו"ח הסנאט, עצירים הוחזקו ערים עד לפרק זמן של 180 שעות ברציפות, לעתים קרובות תוך כדי שהם עומדים או נמצאים בתנוחות לוחצות. לעתים ידי העצירים היו קשורות מעל לראשיהם. לפחות חמישה עצירים סבלו מהזיות במהלך השימוש בטכניקות האלה, ובשניים מהמקרים האלה ה-CIA המשיך להפעיל את השיטה בכל זאת. עציר אחד, ארסלה חאן, החל לסבול מהזיות אחרי 56 שעות של עמידה ללא שינה באוקטובר 2003. לאחר מכן ה-CIA הגיע למסקנה שלא נראה שהוא השתתף בתכנון פיגועים נגד יעדים אמריקניים. אחרי כחודש של מעצר וחקירה המליץ ה-CIA לשחרר אותו לכפרו באפגניסטן, אבל במקום זאת חוקרים העבירו אותו לבסיס צבאי אמריקני, שם הוא נשאר כלוא ארבע שנים נוספות.

עציר בכלא גואנטנמו, שבו הוחזקו חשודים בטרור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עציר בכלא גואנטנמו, שבו הוחזקו חשודים בטרור(צילום: רויטרס)

עמידת קיר - העציר עומד מול הקיר, במרחק של קצת יותר ממטר ממנו. החוקר מאלץ את העציר להושיט ידיים לכיוון הקיר כך שאצבעותיו יגעו בו. העציר צריך להישאר כך לזמן בלתי מוגבל.

 

הטחה בקיר - חוקרים מטיחים את העציר בקיר. לפי דו"ח הסנאט, במקרה אחד הוטח אבו זוביידה בקיר בטון. ב-22 במרס 2003 עבר בכיר אל-קאעידה חליד שייח מוחמד תשאול "אינטנסיבי" והטחות בקיר. לפי ה-CIA, הוא לא סיפק מידע חדש, ואז חוקרים יישמו עליו את "עינוי ההטבעה". אחרי כשעה הוא אמר שהוא "מוכן לדבר".

 

שטיפה קרה - עצירים עירומים הוכנסו למעין אמבטיית בד שלתוכה נשפכו מים קפואים. בכמה מקרים נשטפו כך עצירים שוב ושוב בעודם עירומים וקשורים, כשהם עומדים ובתנוחת המונעות שינה.

 

הטבעה - העציר קשור ברצועות ללוח או לספסל, ומים נשפכים על פניו כדי לדמות טביעה. לפי דו"ח הסנאט, השיטה הזו גרמה לעצירים פרכוסים והקאות, בליעת נוזלים ועוויתות לא רצוניות ברגליים, בחזה ובזרועות. כשחוקרים השתמשו בשיטה זו נגד אבו עוביידה הוא איבד את

ההכרה ולא הגיב לגירויים, ובועות החלו לעלות מפיו. לפי התיאורים אבו עוביידה היה "היסטרי" אחרי השימושים בשיטת העינוי הזו, ובקושי היה מסוגל לתקשר. בשלב מסוים עבר חליד שייח מוחמד, המוח שמאחורי פיגועי 11 בספטמבר, לא פחות מ-65 עינויי הטבעה בין אחר הצהריים של 12 במרס 2003 לבוקר של יום המחרת.

 

להמחשת חוסר היעילות של שיטות אלו, מסופר בדו"ח כי אחרי אחד העינויים שעבר מוחמד במרס 2003, הוא המציא סיפור ושלח את הבולשת הפדרלית למרדף שווא. הוא טען ששיגר אנשי מבצעים של אל-קאעידה למונטנה לגויס אמריקנים שחורים שיהיו מוכנים לבצע פיגועי טרור בתוך ארה"ב. הסיפור שלו גם לחוקרי ה-FBI לטוס במהירות למונטנה כדי לחשוף את תא הטרור, אבל הם לא מצאו דבר. מאוחר יותר הודה מוחמד שהוא פברק את הסיפור בגלל העינויים הקשים שעבר ובסך הכול סיפר לחוקריו את מה שחשב שהם רוצים לשמוע ממנו כדי שיפסיקו את העינויים.

 


פורסם לראשונה 09/12/2014 23:20

 

יצחק בן-חורין השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
עוד בתפריט: הטחות בקיר, תנוחות בלתי אפשריות
צילום: shutetrstock
מומלצים