שתף קטע נבחר

החשודים בהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים: שלושה פעילים בארגון להב"ה

תושב י-ם (22) ושני אחים מביתר עילית (בני 18 ו-20), הפעילים בארגון למניעת התבוללות, הם העצורים בחשד להשחתת בית הספר בי-ם. בחקירתם בשב"כ הודו במעשה. לחשודים עבר פלילי הקשור בפעולות על רקע לאומני

החשודים בהצתת בית הספר הדו-לשוני לפני כשבועיים הם שלושה פעילים של ארגון להב"ה ("למניעת התבוללות בארץ הקודש"). כך הותר היום (ה') לפרסום. לפני חמישה ימים הם נעצרו על ידי שב"כ ומשטרת ירושלים גם בחשד שריססו כתובות נאצה נגד ערבים על קירות בית הספר. מעצרם הוארך היום בחמישה ימים. בחקירתם בשב"כ הודו השלושה בביצוע המעשה, אך סנגוריהם טוענים שההודאה אינה קבילה כי נגבתה תחת איומים.

 

השלושה הם יצחק גבאי, בן 22 מירושלים, והאחים נחמן טוויטו (18) ושלמה טוויטו (20) מביתר עילית. מחקירתם עולה כי ביצעו את ההצתה בבית הספר הדו-לשוני משום שבבית הספר לומדים יחד יהודים וערבים ובמטרה להעלות את ההתנגדות לדו-קיום והתבוללות לראש סדר היום הציבורי והתקשורתי. אמם של האחים אמרה ל-ynet כי "אם לא הייתה מדינת חוק, גם אני הייתי עושה את זה".

 

שלושת החשודים בהארכת מעצרם (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שלושת החשודים בהארכת מעצרם(צילום: עידו ארז)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

על פי החשד, הם ניצלו את השיפוצים שהתקיימו בבית הספר וחדרו אליו מכניסה אחורית של המבנה הגובלת בפארק. באזור שבו בוצעו השיפוצים הוצבו לוחות שמנעו כניסה אל המבנה, אך בתקופה אחרונה הם הוחלפו. החשודם הסירו מחיצת מתכת שחצצה בין המתחם החיצוני של בית הספר למבנה עצמו וכך הצליחו להיכנס אל תוך הכיתות ולהשחית אותן. 

 

עורכי הדין איתמר בן גביר ואביחי חג'בי, המייצגים את החשודים, טוענים כי ההודאה במעשה אינה קבילה: "בעקבות החלטת בית המשפט נפגשנו עם החשודים חמישה ימים אחרי שנחקרו בשב"כ. גילינו התעללות קשה, מניעת שינה ולחץ נפשי. מתברר כי אחד החשודים אמר כבר ביום הראשון כי איים עליו חוקר שב"כ שאם לא יודה הוא 'יקרע לו את התחת'. במצב דברים הזה הם היו מסוגלים להודות גם ברצח ארלוזורוב. אנו נבקש לפסול את ההודאות.

 

"מצער לדעת שהמטרה מקדשת את כל האמצעים, אפילו הפסולים. מדובר בהתנהגות מחפירה של שירות הביטחון הכללי ושל משטרת ישראל, שעשו ככל שבידם על מנת לגבות הודאות מהחשודים, החל באיומים, המשך בלחץ נפשי והתעללות, וכלה בהבטחות שאת שארית חייהם יסיימו בכלא. אנו בטוחים שבבוא היום, לאחר בחינה מעמיקה של ההודאות, יימצא כי שוויין כקליפת השום".

 

בשיחה עם ynet אמרה אמם של האחים נחמן טוויטו ושלמה טוויטו כי היא מתנערת מהתנכלות לערבים, אך עם זאת מביעה סלידה מכך שיהודים וערבים לומדים ביחד באותו בית הספר: "גועל נפש. יהודים וערבים לומדים ביחד. אחר-כך מתפלאים למה בנות ישראל יוצאות עם ערבים ולמה יש התבוללות. ההורים התנגדו שילמדו שם ערבים אבל אף אחד לא שמע להם".

 

יו"ר ארגון להב"ה, בנצי גופשטיין, אמר על המעצרים: "הארגון פועל יומם ולילה להצלת בנות ישראל מהתבוללות, הוא פועל אך ורק בצורה חוקית. מוזר שכאשר נעצרים אנרכיסיטים פעילי שמאל או בנו של חבר הכנסת דב חנין, השב"כ לא מפנה את האצבע המאשימה כלפי ארגוני השמאל. השב"כ מנסה להפליל את ארגון להב"ה ולחבל במלאכת הקודש של הצלת בנות ישראל. אנחנו נמשיך לפעול באופן חוקי להצלת בנות ישראל".

 

היסטוריה של עבירות לאומניות

לשלושת החשודים עבר פלילי עשיר מאז היותם נערים, רובו על רקע לאומני, והם מוכרים היטב למשטרה ולבתי המשפט. יצחק גבאי (22), במקור מירושלים וכיום תושב צפת, נעצר במאי האחרון בחשד להסתה לגזענות ולהשחתת מקרקעין לאחר שתלה עם אדם נוסף מודעות בגנות הנצרות בסמוך לביקור האפיפיור בארץ. בין היתר נכתב במודעות "הנצרות הארורה, שותפה לרצח מיליוני יהודים במיתות שונות... הם חולמים על חיסול המדינה היהודית. אפיפיור טמא, צא מארצנו הקדושה".

 

המשטרה ביקשה להרחיק את גבאי מירושלים עד לתום תקופת ביקורו של האפיפיור. שופט בית המשפט השלום שמואל הרבסט מצא כי החשד להסתה לגזענות קלוש מאוד, אך מנגד ציין כי הדבקת המודעות נעשתה שלא לפי החוק, לכן קבע כי יש לאפשר את המחאה תוך הקפדה שתיעשה לפי חוק, וקבע כי השניים לא יתקרבו למרחק 150 מטר ממסלול הביקור של האפיפיור.

השחתת בית הספר הדו-לשוני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השחתת בית הספר הדו-לשוני(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

בפברואר שעבר הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין החזקת אגרופן למטרה שאינה כשרה. הוא טען שהחזיק אותו בשל מקרי אלימות חוזרים במקום עבודתו. הקראת כתב האישום אמורה להתקיים בחודש הבא.

 

באוקטובר האחרון הוא נעצר שוב בגין השתתפות בהפגנה לא חוקית של ארגון להב"ה בירושלים ובהתפרעות.

 

גם לשני החשודים הנוספים – אחים במשפחה בת 16 נפשות מבית"ר עילית – עבר מפוקפק עם רקע לאומני. המבוגר ביניהם, שלמה טוויטו (20), נעצר לפני שבועות ספורים בזמן ההפגנה בגשר המיתרים שהתקיימה לאחר הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף. הוא נחשד בהתפרעות ובתקיפת שוטר במהלך ההפגנה. המשטרה ביקשה מבית המשפט לעצור אותו למשך חמישה ימים לצורך הגשת כתב אישום אך בית המשפט החליט לשחררו תוך הרחקתו מירושלים לחמישה ימים.

 

בחודש שעבר הוגש כתב אישום נגדו ונגד אחיו הצעיר נחמן (18) בטענה להפרעה ולהכשלת שוטר. על פי האישום, שוטר שהכווין תיירים הבחין בנחמן יורק לעבר נזירה. הוא עיכב אותו ואז החלו שני האחים לצעוק על השוטר שיזדהה. במקביל הבחין נחמן בכומר שעבר במקום וירק על ידו וכן על פניו. השוטר ביקש לעצור את נחמן ובתגובה אחיו שלמה דחף אותו.

 

במהלך השנה שעברה הורשע שלמה במסגרת הסדר טיעון בהיזק בזדון ובאיומים. על פי כתב האישום, באוקטובר 2011 הוא ניקב ארבעה צמיגי רכב של אדם שהעיר לחבר שלו לא לעשן בשבת. בנוסף דרש שלמה מאחיו של בעל הרכב למחוק תמונות שתיעדו את הנזק, ואיים עליו כי יפגע בבנו.

 

כמו כן נעצר נחמן בחודש שעבר בחשד שהתפרע במסגרת הפגנת ימין והשליך אבנים על מבנה.

 

בנוסף, במאי 2012 הואשם נחמן כי שנה קודם לכן החזיק סכין במהלך קטטה שבה השתתף. בדיון באוגוסט שנה שעברה אמר נחמן: "עבר הרבה זמן, לא הסתבכתי, לא כלום, אני משתדל לברוח מזה כמה שיותר". השופט ציין כי משפחתו של נחמן והוא עצמו מוכרים לו מאוד, אך החליט להתחשב בכך שמאז האירוע לא הסתבך נחמן באירועים נוספים והחליט להימנע מהרשעתו ולהסתפק בקנס.

 

השתתף בהכנת הידיעה איתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
החשודים במהלך הארכת מעצרם
צילום: עידו ארז
עו"ד אביחי חג'בי
צילום: אלי מנדלבאום
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים