שתף קטע נבחר

תגליות במערה בישראל פתרו תעלומה: "האדם למד לשלוט באש לפני 350 אלף שנה"

חוקרים ישראלים גילו במערה בכרמל אבני צור שאפשרו להם להסיק מתי הצליח האדם לפתח את היכולת לשלוט באש, ומסתמן שפתרו בכך תעלומה שהעסיקה ארכיאולוגים עשרות שנים. "הבנת מסגרת הזמן תחשוף אור על עוד היבטים באבולוציית האדם", הם חגגו

פיתוח היכולת לשלוט באש הייתה ללא ספק אחת מנקודות הציון המרכזיות בהתפתחות האדם הקדמון, אבל מתי זה קרה - זו הייתה תעלומה, עד עכשיו כנראה. מחקר חדש גורס כי האדם החל להשתמש באופן תדיר באש כבר לפני 350 אלף שנה - על בסיס ממצאים שנמצאו בישראל.

 

"האקדח המעשן", אבני הצור שהתגלו במערה ליד הכרמל (צילום:  רון שימלמיץ) (צילום:  רון שימלמיץ)
"האקדח המעשן", אבני הצור שהתגלו במערה ליד הכרמל(צילום: רון שימלמיץ)

 

החוקר הישראלי מאחורי התגלית המרעישה, ד"ר רון שימלמיץ - ארכיאולוג מאוניברסיטת חיפה, אמר לאתר החדשות "דיילי מייל" הבריטי כי "הבנת מסגרת הזמן בה התרחשה 'המוטציה הטכנולוגית' תחשוף אור על אספקטים נוספים באבולוציית האדם לאורך מיליוני שנים. היא גם תספק נקודת מבט חשובה על התפזרות האדם מאפריקה ושורשי התיישבותו במחנות".

 

מערת תנור, שנמצאת במערב הכרמל, מתעדת 500 אלף שנה של היסטוריה אנושית. במגזין "סיינס", שדיווח היום (שבת) על המחקר, ציינו כי אם רוב הממצאים הארכיאולוגיים מציעים תמונת סטילס של תקופה קדומה מסוימת, הרי התגליות באתר במערת תנור דומים יותר לסרטון וידאו שצולם במהלך אלפי שנים. "זו מערה ייחודית, היא אפשרה לנו לבחון, שלב אחר שלב, איך התפתח השימוש באש במערה לאורך תקופות בהתפתחות האנושות", סיפרו החוקרים.

 

החוקרים בחנו ממצאים שנחשפו במערה מוקדם יותר, לרוב כלים עשויים מאבני צור שיועדו לחיתוך ולגריפה. כדי לקבוע מתי בדיוק הפכה אש לחלקת משגרת החיים של דיירי המערה, בדק הצוות אבני צור מכ-100 רבדים של משקעים ב-16 המטרים התחתונים של רצף השכבות, שמיוחס לתקופה הפלאוליתית התחתונה.

 

החוקרים גילו כי בשכבות שגילן יותר מ-350 אלף שנה לא נמצאו כמעט אבני צור שרופות

אבל בכל השכבות המאוחרות יותר התגלו אבנים שעליהן סימנים של היחשפות לאש. גוון אדום או שחור, סדקים ושקעים עגולים קטנים, שהותירו כנראה מכסי סירים קדומים. החוקרים שללו את האפשרות שהסימנים נוצרו בנסיבות טבעיות, שכן שריפות קוצים מתרחשות במערות רק לעתים נדירות.

 

כך, הם הגיעו למסקנה כי לפני 350 אלף שנה למדו בני האדם לשלוט באש - בכך שלמדו להבעיר אותה, או השאירו את הגחלת בוערת אחרי שריפות קוצים טבעיות. המידע תואם לעדויות נוספות שנמצאו באתרים סמוכים, אך לא הספיקו לפתרון התעלומה. ממצאי המחקר פורסמו החודש במגזין "Journal of Human Evolution".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  רון שימלמיץ
אבני צור שנמצאו במערת תנור
צילום: רון שימלמיץ
מומלצים