שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ללמד לחשוב
  התלמידים לא זקוקים למורים כדי למצוא מידע באינטרנט. מה שחסר הוא יכולת העמקה והטמעת ערכים. מנכ"לית אינטל בטור מיוחד לרגל יום המורה

  בשנת 1982, לפני 32 שנים, חלמתי להיות מנהלת בית ספר. הייתי מורה לכימיה ולימדתי גם פיזיקה בבית ספר תיכון רנה קסן בירושלים. בשלב מסוים הפכתי גם לרכזת שכבה. רציתי להתקדם ולהיות מנהלת. הגעתי לראיונות בעירייה לתפקיד הניהול. למרות שהבעתי רצון עז, התשובה שלהם אליי הייתה ברורה: תחזרי בעוד 20 שנה, אולי אז נשקול למנות אותך למנהלת. העובדה שלא הצלחתי להתקדם במערכת החינוך הובילה אותי למסלול חיים אחר, מרתק ומאתגר באינטל, אחת מחברות הטכנולוגיה המתקדמות בעולם, ולתפקידי הנוכחי, מנכ"לית אינטל ישראל.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet

  הנהג שלנו ערבי / נידאל ג'ית

  בוחרים אם להישאר בישראל / נאור נרקיס

   

  כיום האתגר שלי אחר לגמרי, להביא את התעשייה המתקדמת ביותר בעולם לישראל באמצעות שדרוג מפעלי אינטל לטכנולוגיות חדישות. אולם, הפרק שבו עברתי במערכת החינוך לא נשכח מעולם. ובמיוחד תפקיד המורה, מאחר שעבדתי בתפקיד וחוויתי את הקשיים בתפקיד המורה לצד האהבה הגדולה למקצוע. מאז שנות השבעים, כשהייתי מורה לכימיה ולפיזיקה, ועד היום - דעתי היא שתפקיד המורה תמיד היה ותמיד יהיה הרבה יותר רחב מאשר העברת ידע. כיום, בעידן האינטרנט שבו המידע נגיש, ייתכן שהדבר בא לידי ביטוי ביתר שאת. תפקידו של המורה הוא לגרום לדור הבא של ילדי ישראל לחשוב, לפתח בהם את הרצון ללמוד.

  פעם מורה וכיום מנכ"לית אינטל. מקסין פסברג (צילום: ישראל הדרי) (צילום: ישראל הדרי)
  פעם מורה וכיום מנכ"לית אינטל. מקסין פסברג(צילום: ישראל הדרי)
   

  אנחנו חיים בעידן גוגל, עידן שבו תפקידו של המורה כבר מזמן לא רק לתווך את המידע, ממקור הידע אל התלמיד שיונק אותו. בעידן גוגל, המידע כולו, מדויק או לא במידה כזאת או אחרת, פרוס על גבי האינטרנט באינספור טקסטים ומילים. כל מה שניתן לעשות הוא ללקט אותו.

   

  אם נחשוב שתפקיד המורה הוא לאפשר לתלמיד להגיע לאותם טקסטים באינטרנט, אזי אנו חוטאים לתפקידנו ההיסטורי בהנחלת הכלים הנדרשים להפוך את ילדי הדור הבא לאזרחים תורמים וחושבים. התלמידים לא זקוקים למורים כדי למצוא מידע באינטרנט. הם כבר מספיק מתוחכמים לעשות זאת בעצמם. מה שכן חסר הוא יכולת העמקה וחשיבה והטמעת ערכים. וזה תפקידו הבלעדי של המורה.

   

  העמקה במובן של פיתוח החשיבה

  על המורה לשאול במודע את התלמידים שאלות שמעוררות חשיבה. שמעוררות סקרנות. שגורמות לו לקחת את המידע, שגם כך קיים באינטרנט, ולהפוך אותו לתוצר אחר ברמה גבוהה יותר. בין אם במדעים, טכנולוגיה, ספרות או היסטוריה. אין זה משנה כלל. תפקידו של המורה הוא להנחיל לתלמידיו ידע ולא מידע. התלמידים צריכים להפוך לאזרחים שואלים וביקורתיים. תפקיד המורה לעודד את התלמידים לשאול את עצמם על העולם שסביבם. תלמידים שמבקרים את הנרטיבים והמסרים המועברים אליהם יגדלו להיות אזרחים חושבים.

   

  ביחס לתחום הערכים, תפקיד המורה הוא להנחיל לתלמיד ערכים מגוונים, החל ממתן כבוד לאדם אחר ועזרה לזולת, וכלה בחתירה למצוינות. השונות בחברה הישראלית מתבטאת במגוון ובפיצול לקבוצות חברתיות ותרבותיות רבות. דווקא בשל הפיצול הרב בחברה הישראלית, תפקיד המורה לייצר אווירה של מתן תחושת כבוד לאדם האחר. לגרום לתלמידים לכבד את השונה ולאמץ את השונות בהם.

   

  להיות אזרחים טובים יותר

  ערכים אלה יהפכו את דור העתיד של ישראל לאזרחים טובים יותר, שינהיגו את המדינה בעתיד הלא-רחוק. כדי לגרום לכך שהמורים יהפכו למקור סמכות של חשיבה וערכים, עלינו לעודד תגמול הולם למורים. גמול הוא לא מילה גסה. בתעשיית ההיי-טק הישראלית התגמול גבוה כי הפריון גבוה. ניתן להוביל מהלך דומה במערכת החינוך הישראלית. התוצר לא חייב להיות אך ורק הישגים. כמובן שכולנו נשמח אם במבחני דירוג השוואתיים תלמידי ישראל יככבו.

   

  אולם תוצר חיובי יהיה גם תלמידים שהופכים לאזרחים חברתיים שתורמים לחברה הישראלית בפן הערכי. לצד התגמול, עלינו גם לייצר דיפרנציאציה בשכר המורים. לעודד ולתגמל את המצוינים שבהם. להוקיר ולהכיר בערכם, ולתמרץ אותם. כמובן שמורים הם רק חוליה אחת בדרך לגרום לשיפור במערכת החינוך הישראלית.

   

  יום המורה הוא הזדמנות טובה להסתכל בחולייה החשובה הזאת בשרשרת, ולחשוב בצורה מעמיקה איך אפשר לסייע למורי ישראל להפוך לטובים יותר. הצלחתם היא ההצלחה של כולנו.

   

  מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל וסגנית נשיא אינטל העולמית

   

  הטור נכתב לרגל יום המורה המתקיים היום. מדובר ביוזמה של כמה יזמים חברתיים צעירים, שאף אחד מהם אינו מורה. הם החליטו לקחת על עצמם את המשימה (הטריוויאלית בעיניהם) לגרום לציבור בישראל להקדיש יום אחד בלוח השנה, למען האנשים שאחראים במידה רבה על דמותה של מדינת ישראל. המטרה: ליצור חג לאומי, שבו כולנו כחברה עוצרים ליום אחד ואומרים תודה לאנשים שמעצבים ומחנכים את דור העתיד. עשרות רשויות מקומיות התגייסו למשימה, כמו גם ארגוני הורים, ארגוני מורים, מועצות התלמידים ועוד. במסגרת אירועי "יום המורה" מתקיימות פעילויות רבות בבתי הספר וברשויות המקומיות. במאות בתי ספר ברחבי הארץ יתקיימו אירועים חגיגיים לכבוד המורים, ביוזמת ההורים או התלמידים. 

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים