שתף קטע נבחר

75

ואז רבין אמר: "יש לנו בעיה"

מיוחד ל"ידיעות אחרונות": הנשיא האמריקאי לשעבר ביל קלינטון כותב על התפקיד שמילא בתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים ונזכר בפגישתו האחרונה עם ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל: "הוא גרם לך להרגיש טוב יותר רק מעצם העובדה שהיית בסביבתו"

לרגל פרויקט מלאת 75 שנה ל"ידיעות אחרונות", ניאות ביל קלינטון, הנשיא ה־42 של ארה"ב ומייסד קרן קלינטון, לענות על כמה שאלות שהעברנו אליו - על תהליך השלום במזרח התיכון, מערכת היחסים עם ההנהגה הישראלית והקשר העמוק עם ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

 

ביל קלינטון (צילום: Ralph Alswang/Clinton Foundation) (צילום: קבוצת ידיעות אחרונות) (צילום: קבוצת ידיעות אחרונות)
ביל קלינטון (צילום: Ralph Alswang/Clinton Foundation)

 

במהלך מעורבותך בתהליך השלום, מה היה הרגע שהכי ריגש אותך?

 

"בפעם האחרונה שרבין הגיע לוושינגטון, נערך טקס חתימה בבית הלבן לצורך העברת השטח הגדולה הראשונה בגדה המערבית מישראל לרשות הפלסטינית. הטקס אמור היה להתקיים בצהריים, בנוכחות צוותי תקשורת גדולים ומוזמנים רבים.

 

"אבל לפני שזה קרה, רבין וערפאת נפגשו בחדר הקבינט על מנת לחתום בראשי תיבות על הנספח של ההסכם, שכלל מפות שונות, כל אחת מהן שיקפה את המשא ומתן הקשה בעניין השליטה על מעברים, התנחלויות ואתרים קדושים רבים. כשהיינו באמצע הטקס נאלצתי לצאת כדי לקבל שיחה.

 

"כמה דקות לאחר מכן רבין יצא החוצה ואמר: 'יש לנו בעיה'. באחת המפות, ערפאת הבחין במעבר שהוא היה משוכנע שהצדדים הסכימו שיועבר לפלסטינים, אבל היה מסומן כחלק שיישאר תחת שליטה ישראלית. רבין וערפאת רצו שאסייע להם לפתור את הוויכוח.

"לקחתי אותם לחדר האוכל הפרטי הקטן שלי, שליד החדר הסגלגל, אבל השארתי אותם שם, לבדם יחד בפעם הראשונה, כדי שיקבלו החלטה בלי מתווכים.

 

"בתוך כמה דקות הם יצאו מהחדר ורבין אמר: 'הוא צודק, זה שלו'. במילים אחרות, המפה הייתה שגויה. אני אמרתי: 'טוב, מה עושים עכשיו? כל צוותי התקשורת שם בחוץ ואין לנו זמן לצייר מחדש את המפה'. שניהם רצו לחתום על שאר המפות כפי שהן ולצאת עם ההכרזה. רבין אמר שהוא יעביר את השליטה על המעבר באופן מיידי.

 

"כשהזכרתי לערפאת שבחתימה שלו על המפות כפי שהוצגו באותו יום הוא מוותר למעשה על הזכויות החוקיות שלו — הוא הסתכל על רבין ואמר: 'המילה שלו שווה יותר מכל הסכם כתוב'. רמת האמון שרבין עורר אפילו בקרב יריבו הוותיק הייתה עדות מדהימה לערכים שלו, לאישיות שלו ולהבנה שלו שאמון תמיד שווה יותר ממילים".

 

הכתבה המלאה תופיע ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" לרגל 75 שנה לעיתון

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קבוצת ידיעות אחרונות
ביל קלינטון
צילום: קבוצת ידיעות אחרונות
מומלצים