שתף קטע נבחר

הערכות שהמג"ד יודח: נישק את הפקידה בכוח

המשטרה הצבאית חוקרת חשד שסגן-אלוף לירן חג'בי ביצע עבירות מין בשתי חיילות. על-פי החשד הוא שלח הודעות טקסט בעלות אופי מיני. בסביבתו אומרים: "עושים מחג'בי מפלצת על לא עוול בכפו"

מג"ד בגבעתי סגן אלוף לירן חג'בי הוא הקצין הבכיר שנגדו מתקיימת חקירה בחשד שביצע מעשה מגונה והטריד מינית שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו. מדובר צה"ל נמסר הערב (יום ד') כי המשטרה הצבאית מנהלת חקירה נגד כמה בעלי תפקידים בחטיבת גבעתי, ובהם מפקד הגדוד. בין היתר חושדים שסגן אלוף חג'בי שיבש חקירה והדיח פקוד למתן עדות שקר.

סא"ל לירן חג'בי. יש חשד גם להדחת פקוד למסור עדות שקר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
סא"ל לירן חג'בי. יש חשד גם להדחת פקוד למסור עדות שקר(צילום: דובר צה"ל)

 

החקירה עדיין מתנהלת ולכן אלוף פיקוד הדרום אישר את בקשתו של סגן אלוף חג'בי לצאת לחופשה בשלב הזה. סא"ל חג'בי שימש עד ליציאתו לחופשה כמפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי. 

 

סגן אלוף חג'בי היה ממפקדי חטיבת גבעתי שהשתתפו בלחימה ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". הוא הוביל מאות לוחמים לפעילות מבצעית נגד חמאס בדרום הרצועה, ועוד קודם לכן בגזרות הלחימה באיו"ש. הוא עומת אתמול עם המתלוננת העיקרית, חיילת בשירות חובה, שטענה כי הטריד אותה מינית. הדברים שמיוחסים לקצין התרחשו לכאורה לפני כשנה, כשהחיילת שירתה בגדוד.

 

לטענת החיילת, שמאז המקרה עזבה את תפקידה, חג'בי שלח לה הודעות טקסט עם מסרים מיניים פוגעניים ובכללם אמירות כמו "מותק, "איזה יפה". גורמים בסביבתו של חג'בי טענו כי הודעות הטקסט נשלחו בתגובה לתמונה שהחיילת שלחה לטלפון הנייד, וכי היא זו שהובילה את מרבית חלופת התכתובות ביניהם.

 

יחד עם זאת, החיילת טענה כי המג"ד נישק אותה בפיה בכוח במשרדו בניגוד לרצונה. גם את הטענה הזאת מכחיש חג'בי מכול וכול. בנוגע לחיילת השנייה, טרם הוגשה תלונה בנושא, אולם המידע שהגיע למצ"ח כלל עדות של חיילים ולפיה החיילת נכנסה לחדרו של הקצין במהלך הפוגה במבצע "צוק איתן", מקום שבו התארחו קצינים נוספים.

 

בסביבת המג"ד אמרו: "עושים מחג'בי מפלצת על לא עוול בכפו, הוא תרם לחוקרים מידע יותר מאשר היה לו, לקח אחריות על חלופת האסמסים, למרות שהם היו הדדיים לחלוטין, ולא כללו אמירות מיניות כלל וכלל". חג'בי ביקש מחוקרי מצ"ח להיבדק בפוליגרף, במטרה לנקות את שמו. עוד נטען כי החלטתו בשנה האחרונה להדיח את סגנו, קצין בדרגת רב סרן, אינה קשורה למסכת האירועים הפליליים שנחקרים, וכי מדובר בהחלטה פיקודית לגיטימית שקיבל.

 

עוד נחקרת במצ"ח שורה של עבירות של אי סדרים כספיים וגניבות מתרומות שהועברו לגדוד, וכן חשד לתאונת דרכים שבה היה מעורב לכאורה גורם מהגדוד שנהג בניגוד לחוק. יחד עם זאת, מעורבותו האישית של חג'בי במקרים אלה מוטלת בספק, אך הוא תושאל גם לגביהם.

 

"לא רצה לפגוע בתפקוד התקין של הגדוד"

חג'בי מכחיש כאמור את המיוחס לו, ובאמצעות עורך דינו, הסנגור הצבאי הראשי אלוף משנה אשר הלפרין, מסר הערב: "בעקבות הפרסומים האחרונים בתקשורת, בנוגע לחשדות שהופנו נגדו, בחר המג"ד לצאת לחופשה קצרה, מתוך רצון שלא לפגוע בתפקודו התקין של הגדוד ומתוך שאיפה שהתמונה העובדתית תתבהר בהקדם האפשרי, אז יתגלה שלא בוצעה על ידו שום עבירה כלשהי".

 

יצוין כי גם אם חקירת מצ"ח לא תבשיל לכדי הגשת כתב אישום נגד חג'בי, בצה"ל מעריכים כי לא יהיה מנוס מנקיטת צעדים משמעתיים פיקודיים נגד הקצין, בהם הדחתו מהתפקיד: "חג'בי קצין מוערך, שהוביל מאות מבצעים בקריירה שלו, לחם תחת אש וזכה בזכות בתפקידו האחרון, אך יהיה בלתי סביר לראות

 אותו ממשיך בתפקידו, גם אם מעשיו יתבררו כחוקיים".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך השבועות האחרונים התנהלה חקירת מצ״ח בנוגע לחשדות שונים כנגד בעלי תפקידים בגדוד בחטיבת גבעתי, אשר חלקם מתייחסים באופן ישיר למפקד הגדוד, סא״ל לירן חג׳בי. נחקרו חשדות לביצוע מעשה מגונה והטרדה מינית מצידו של סא״ל חג׳בי כלפי שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו וכן חשד לשיבוש הליכי משפט מצידו של סא״ל חג׳בי, בגין הדחה של פקוד למתן עדות שקר. החקירה עודנה מתנהלת. בשים לב לטיב החשדות ונוכח ההשלכות האפשריות של החקירה על התנהלות הגדוד, החליט מפקד פיקוד דרום לאשר את בקשתו של סא״ל חג׳בי לצאת לחופשה קצובה בשלב זה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סגן אלוף לירן חג'בי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים