שתף קטע נבחר

סערת האל"מ והמין: הושתלה במחשב תוכנה זדונית?

בצה"ל בודקים אם פעולות קצין המודיעין הבכיר, ששוחח עם נערים באינטרנט ונחשד עם עופר צברי בניצול מיני, נוצלו שלא בידיעתו כדי להשיג מידע סודי. הוא הצהיר בחקירתו: "לא הייתי מביא אותו הביתה אם ידעתי את גילו". עדיין לא הוחלט אם להשעותו, ביחידתו הסודית טענו: "אין ערכי ממנו"

זה התחיל בהתכתבות בצ'ט באינטרנט, והמשיך בפגישה בביתו של הקצין הבכיר. אלוף משנה מיחידה מסווגת בצה"ל, שנחשד בניצול מיני של קטינים ונעצר יחד עם מנהל קבוצת הפועל פתח תקווה בכדורגל עופר צברי, גולל בפני חוקריו את התפתחות הקשר שלו עם נער בן 15. "אם הייתי חושב שהוא קטין, הייתי מביא אותו אליי הביתה?", הוא ניסה להתגונן.

 

ביחידה המסווגת קיבלו החיילים בהפתעה גמורה את דבר מעצרו, והביעו ביטחון בחפותו: "אין ערכי ממנו, בהתנהלות היום-יומית מול חיילים, בשגרה ובפעילות. הוא היווה דוגמה לפקודיו ולקצינים ששירתו תחתיו, והתנהגותו בחופשה לא השפיעה על תפקודו ביחידה. מצפים שהחקירה תקודם כמה שיותר מהר כדי שיחזור לשורות היחידה".

  

הקצין בהארכת המעצר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הקצין בהארכת המעצר(צילום: מוטי קמחי)
 

באגף המודיעין עדיין לא החליטו אם להשעות את הקצין החשוד, וייתכן שראש אמ"ן החדש, האלוף הרצי הלוי, יכריע לגבי כך בסוף השבוע. יחד עם זאת, גורמים בצבא ציינו כי גם אם יוכח שלא עבר על החוק במודע, ספק אם יורשה להמשיך לכהן בתפקידו הבכיר. "חשיבות התפקיד שלו ומעמדו כיום", הם הדגישו, "אינם נופלים מפיקוד של שייטת 13 או על חטיבה מובחרת".

 

מעבר לתדהמה באמ"ן מהמעצר, בצה"ל יש גם חשש אמיתי מהשלכות הפרשה בהיבט של ביטחון מידע, לנוכח תפקידו הרגיש במיוחד של הקצין הבכיר. מה שמדאיג את האחראים הוא האפשרות שמישהו ניצל את ההתכתבויות למטרות מין למטרות אחרות לגמרי - והשתיל במחשב תוכנה זדונית מסוג כלשהו, שאפשרה השגת מידע ומעקב רציף אחר הקצין.

 

עם זאת, גורם המכיר מקרוב את הקצין העצור הדגיש כי "הוא הכיר היטב את הסכנות הכרוכות בפעילות ברשת ולכן סביר שנהג בזהירות". הוא תיאר את הקצין בתור "אדם מופנם יחסית, שאינו מצטיין בתקשורת בין-אישית". לדבריו, הוא אחראי מאוד, יצירתי ויעיל בעבודתו, ואיש לא הבחין בהתנהגות מוזרה או מחשידה מצדו. אנשים נוספים שעבדו עמו הגדירו אותו כ"איש מקצוע מהמעולים שיש".

 

"לא זוכר על מה התכתבנו"

לגרסת הקצין הבכיר מחיל המודיעין, הנער שיקר לו לגבי גילו. "שאלתי אותו במפורש בן כמה הוא והוא אמר לי, 'אל תדאג, אני חוקי מעל גיל 16". לפי החשד, הוא קיים כמה מפגשים מיניים עם אותו הנער, מה שמוגדר בחוק בתור בעילה אסורה בהסכמה. שלשום, לאחר שעדכנו גורמים רלוונטיים בצבא, התדפקו בלשי מרחב איילון על דלת ביתו של הקצין ובידם צו חיפוש. הם נכנסו לביתו, החרימו את מחשבו האישי ואביזרים נוספים ולקחו אותו לחקירה.

 

במרחב איילון שבפיקודו של נצ"מ נתן בוזנה, מתכוונים לעמת בסוף השבוע את הקצין עם הקטין, שסיפר עוד לפני המעצר כי קיים יחסי מין עם הקצין בהסכמה. על שמו של הבכיר, פרטיו ותמונתו הוטל צו איסור פרסום גורף. בחקירתו הוא לא הכחיש את החשדות נגדו ושיתף פעולה עם חוקריו. "הכרתי אותו בצ'ט באינטרנט", סיפר. "אני לא זוכר על מה התכתבנו, אבל הבנתי שהוא בגיר".

 

השניים קבעו להיפגש סמוך לביתו של הקצין, שטוען כי גם אז שאל שוב לגילו של הנער. "כשראיתי אותו בפעם הראשונה, במפורש שאלתי אותו 'בן כמה אתה?'". לטענת הקצין, הנער לא התבלבל וענה לו "אל תדאג, אני חוקי, אני מעל גיל 16". משם המשיכו השניים לדירתו של הקצין וקיימו יחסי מין. לפי החשד, הם נפגשו בשתי הזדמנויות נוספות לפחות.

 

"תיקחו אותי לפוליגרף, תביאו לי אותו לעימות ותראו שאני אומר אמת", הפציר הבכיר בחוקריו. הוא אף סיפר להם כי היה בקשרים מיניים עם צעיר נוסף בן 20, והפנה אותם אליו. במקביל, נבדק מחשבו של הקצין על ידי מומחי המחשבים של המשטרה, שכן בצוות החקירה מעריכים כי ככל הנראה היו לו קשרים עם קטינים נוספים.

 

עו"ד מיקי חובה, סנגורו של הקצין, הביע ביטחון כי כבר ביום ראשון מרשו ישוחרר ממעצר. "אין לי ספק שהדברים יתבהרו בהמשך, ותוכח גרסתו של מרשי כי לא בוצעה שום עבירה במסגרת מעשיו".

פורסם לראשונה 18/12/2014 10:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הקצין בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים