שתף קטע נבחר

הטיולים בוטלו - והתלמידים מאיימים בשביתה

עקב סירוב של ארגון המורים לשמש מלווים בטיולים, החלו תיכונים להודיע על ביטולים. מועצת התלמידים מתעקשת: "אנחנו לא מוכנים שירכבו עלינו"

טיולים מבוטלים ואיומי שביתה: תלמידים מבתי ספר על-יסודיים שונים בארץ קיבלו לאחרונה הודעות על ביטול של טיולים שנתיים, בשל הסירוב של ארגון המורים לשמש מלווים. בעקבות זאת מאיימת היום (ג') מועצת התלמידים הארצית: אם נושא הטיולים לא ייפתר עד אמצע ינואר, נפתח בשביתה.

 

עוד בחדשות:

 

בחודש שעבר הודיע הארגון שמורים לא ייקחו חלק בליווי טיולים עד שמשרד החינוך לא יסדיר להם חסינות מתביעות פליליות. הסירוב נובע מפתיחתו מחדש של תיק חקירה על טביעתו למוות של תלמיד בחמי טבריה ב-2009, פרשה שבעקבותיה מתנהלת חקירה נגד מנהל בית הספר, רכז השכבה, המחנך והמציל במקום.

 

עם פרוץ המשבר התערב בעניין שר החינוך לשעבר שי פירון, שביקש להקפיא את ההחלטה של ארגון המורים עד דיון בנושא. הארגון הקפיא את העיצומים, אלא שבינתיים פירון התפטר מתפקידו, הממשלה התפרקה, והנושא נשאר תלוי באוויר.

 

לפני החג הודיע ארז כי מפני שהנושא טרם הוסדר, העיצומים חזרו לתוקף. "משרד החינוך קיבל מאיתנו ארכה של כחמישה שבועות ומאז לא נקבעה ולו ישיבה אחת בנושא, למרות פניותינו למנכ"לית ולשר החינוך", כתב ארז למורים. "בשל כך, לאחר חנוכה לא נצא לטיולים מכל סוג שהוא, למעט ימי שדה של של"ח, תיאטראות, מוזיאונים, הכנה לפולין ויציאה לפולין, ותחרויות ספורט".

 

מי שנפגע ישירות מהמאבק בין משרד החינוך לארגון המורים הם התלמידים. באופן אבסורדי, יו"ר מועצת התלמידים גל יוסף היא זו שקיימה בשבועות האחרונים פגישות עם כל הגורמים הרלוונטיים על מנת לנסות לגשר בין הצדדים. יוסף מכירה את העניין מקרוב, אחרי שבוטל טיול של השכבה שלה בתיכון אחד העם בפתח תקווה, שהיה אמור להתקיים השבוע. כמו כן בוטלו טיולים לשכבת י"ב בתיכון אליעזר בן יהודה בנתניה ולתיכון ש"י עגנון בנתניה.

 

היום שלחה יוסף מכתב בנושא לראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנו מבקשים וזקוקים להתערבותך. העיצומים הללו פוגעים רק בנו, התלמידים (במיוחד תלמידי י"ב, שעומדים לפני גיוסם לצה"ל ולא תהיה להם הזדמנות נוספת). אנחנו, נציגי הנוער, מרגישים שחסר 'המבוגר האחראי' שיידע להזיז את המערכות. אנו נאלצים לבקש את התערבותך הדחופה בנושא".

 

יוסף הוסיפה שמועצת התלמידים עשויה להכריז על שביתה: "המסר העיקרי הוא שאנחנו לא מוכנים שירכבו עלינו. אנחנו תומכים בדרישה של המורים, אבל לא ייתכן שכל מלחמה תיעשה על הגב שלנו. הטיולים האלה הם אוויר לנשימה מבחינתנו. יש לנו כוח בידיים ואנחנו לא נהסס להשתמש בו".

 

"למה אנחנו צריכים להיפגע?"

טל פדידה, תלמידת י"ב מנתניה שטיול של כיתתה בוטל, סיפרה: "היינו בטוחים שבית הספר יחזור בו, אבל זה לא קרה. אנחנו מבינים את המורים, הם לא צריכים לשאת באחריות הזו, אבל למה אנחנו צריכים להיפגע? מישהו פה צריך לקחת אחריות".

 

ממשרד החינוך נמסר: "בימים אלה מתקיימים דיונים עם ארגון המורים במטרה למנוע את הפגיעה בטיולים".

 

מארגון המורים נמסר בתגובה: "המצב הקיים היום הוא בלתי נסבל. מורים נאלצים לעשות עבודה שאף אחד לא הכשיר אותם אליה. לא ייתכן שספר הנחיות עב כרס של משרד החינוך שגדל מדי שנה ומטיל אחריות לבדיקה של המורה בכל מיני סוגיות שונות שלא בתחום התמחותו ישמש כעלה תאנה. ארגון המורים לא מוכן יותר שילדים יהיו חשופים לפגיעות, ארגון המורים לא מוכן יותר שמורים ומנהלים יחיו בחשש אדיר כל אימת שמתקיים טיול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים