שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רגע לפני הפריימריז - ישראל כץ מבטל אוטובוסים בשישי

  משרד התחבורה הורה למפעילי האוטובוסים לבטל נסיעות ש"גלשו " לתוך השבת. הטענה: התאמה לשעון החורף שנכנס לתוקפו לפני כחודשיים. פעילי תחבורה ציבורית: זו כניעה מבישה לדרישות הדתיים וקריצה למרכז הליכוד לקראת הפריימריז. משרד התחבורה: ההתאמות נעשו רק בקווים עירוניים ובהתאם לחוק

  התאמה לשעון חורף שנכנס לתוקף לפני חודשים, או חנופה למפלגות הדתיות ולמרכז הליכוד לקראת הפריימריז? שר התחבורה הורה למפעילי התחבורה הציבורית לבטל מספר נסיעות אוטובוסים בימי שישי, של החברות "אגד", "קווים" ו"סופרבוס". לטענת משרד התחבורה, מדובר ב"התאמה של מספר קווים שחרגו מלוחות הזמנים, המתבצעת פעמיים בשנה בהתאם לסטטוס קוו". אלא שעיתוי הודעת המשרד כעת למפעילי התחבורה הציבורית, מעלה אצל רבים את השאלה האם לא מדובר בכניעה ללחץ גורמים דתיים, אשר פועלים כחודשיים מול משרד התחבורה בדרישה לבטל קווים הגולשים לתוך השבת.

   

   

  ישראל כץ, שר התחבורה. למה הוחלט פתאום לשנות את הקווים? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ישראל כץ, שר התחבורה. למה הוחלט פתאום לשנות את הקווים?(צילום: מוטי קמחי)

   

  לפי תקנת הגבלת הפעלה של קו שירות בימי מנוחה (386א), יכול משרד התחבורה להפעיל קווי אוטובוס גם לאחר כניסת השבת, ובתנאי שמדובר בקו המשרת נוסעים לבית חולים או ליישוב ספר, נוסעים ליישובים שתושביהם אינם יהודים, קווים חיוניים לדעת הרשות מבחינת ביטחון הציבור, וקווים חיוניים מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית. בין היתר בהתאם לתקנה זו, מפעילות חברות האוטובוס מספר לא מבוטל של קווים המגיעים ליעדם לאחר כניסת השבת. מדובר בעשרות קווים, מהם נהנים בעיקר תושבי הפריפריה וחיילים השבים הביתה לחופשת השבת.

   

  מפעילי התחבורה הציבורית מסבירים לנוסעים את השינוי במספר אופנים. בסופרבוס אומרים כי התאימו החל ב-26.12 את שעות הנסיעות וביטלו קווים בהתאם להנחיית משרד התחבורה. בחברת קווים מתעכבים יותר, ומסבירים כי השינויים - בעיקר ביטול אוטובוסים בקווים שונים - יחולו מה-2.1.2015. בחברת אגד לא מזכירים כלל בעמוד הבית את משרד התחבורה, ומודיעים לנוסעים כי "בעקבות פניות ציבור (ההדגשה לא במקור, ה.פ) שונה לוח הזמנים בימי שישי, במטרה להתאימו לזמני כניסת השבת על-פי שעון החורף".

   

  יש לציין כי בכל הנוגע לקווי אוטובוס שהמשיכו את נסיעתם גם בשבת, התנהל משרד התחבורה באופן שהותיר בעיקר שאלות. לטענת גופים דתיים שונים, במשך השנים התווספו עוד ועוד קווים ואושרו על-ידי המשרד לפעילות "אל תוך" השבת. זאת למרות עמדה רשמית שהסתייגה מכך. ניסיון להבין באיזה קווים בדיוק מדובר, שכן במשרד התחבורה הייתה רשימה כזו, לא צלח. כך למשל, לפני כשנה (7.1.2014) ביקשה חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) משר התחבורה, במהלך דיון בכנסת, לחשוף את הרשימה לעיון הציבור.

   

  "מתי לאחרונה עודכנה רשימת הקווים המורשים לנוע בשבת? פורסמה רשימה בעבר, בשנת 1991, בדצמבר 1991, ואני לא יודעת אם היא התעדכנה מאז. אני אשמח לדעת. וגם למה היא לא מפורסמת לעיני הציבור בפורטל של משרד התחבורה", אמרה אלהרר. כאשר נשאל  דרור גנון, מנהל אגף רישוי תכנון ותפעול תחבורה ציבורית במשרד התחבורה לגבי רשימה שכזו, הפתיע הבכיר את הנוכחים בוועדת הכלכלה (2.12.2014) ואמר כי "יש מספר רשימות שרצות. אני לא יודע להגיד לך באופן ודאי".

   

  בהמשך הדיון שנערך תחת הכותרת "תחבורה ציבורית בשבת בהיקף נרחב בגליל וכפייה על נהגים לנסוע בשבת", נשאל גונן שוב ובאופן ישיר, כיצד מאשר המשרד לאוטובוסים לנסוע לאחר כניסת השבת, והפעם השיב באופן שונה. "אנחנו מאשרים לקו אוטובוס את שעת היציאה. אני לא מאשר לו שעת הגעה". גונן אמר כי למעשה "הייתה תקלה במעבר בין שעון קיץ לחורף. כמו שאתם יודעים, השנה שעון הקיץ עבר אחרי יום כיפור. נוצרה סיטואציה שההבדל בין כניסת השבת בין אשתקד לשנה הזאת היה כמעט שעתיים. זה יצר איזו שהיא בעיה אצל המפעילים לגבי ההתאמה של הנסיעה האחרונה. זה קרה במשך שבוע, שבועיים. זה תוקן. זאת הייתה תקלה"...ברגע שזה עלה זה מיד תוקן וטופל. ישנם קווים אחרים שמורשים לנסוע בשבת ויש להם נסיעות אחרי. בדרך כלל, כמו שנאמר פה, הם הותאמו לחיילים, כי חיילים מגיעים מאוחר יותר. אנחנו לא נשאיר חיילים בתחנות מרכזיות. לא נזרוק אותם לשום מקום".

   

  מדבריו של גונן עולות שתי נקודות חשובות. הראשונה, הייתה תקלה כלשהי בלוחות הזמנים והיא תוקנה. בשיחה עם ynet הבהיר מנהל האגף כי התאמת מפעילי התחבורה הציבורית לשעון החורף השנה, התבצעה שלא כהלכה. כתוצאה מכך, אומר גונן, נוצרו בעיות עם נסיעות שחרגו מעבר לשעה המותרת. לדבריו, תוך מספר ימים יתקנו כל המפעילים את לוחות הזמנים בהתאם לנדרש. נקודה שנייה בעייתית עולה מדבריו המפורשים באשר לחיילים. שכן בניגוד לזמני הנסיעות אותם עדכנו המפעילים והכוללים נסיעות בין עירוניות, גונן אומר כי רק זמני נסיעות עירוניות הותאמו לשעון החורף.

   

  בתגובה  לפניית ynet אמרו במשרד התחבורה כי "לאור המעבר בין שעון הקיץ לשעון חורף, בוצעה התאמה של מספר קווי אוטובוסים שחרגו מלוחות הזמנים וסיימו את נסיעתם לאחר כניסת השבת. בקשה ראשונה נשלחה למפעילים לפני מספר שבועות, בסמוך לכניסת שעון החורף, ובימים האחרונים נשלחה תזכורת נוספת בנושא. יצויין, כי עדכונים אלה מבוצעים פעמיים בשנה (בהתאם לחילופי השעון) ובהתאם לסטטוס קוו".

   

  בהמשך שלח המשרד תגובה נוספת, ובה נאמר כי "מדובר בטענות שקריות, משרד התחבורה לא הורה לשום מפעיל אוטובוסים לבטל קווי אוטובוסים ביום שישי, אלא ביקש מהם, עם המעבר לשעון חורף, להקפיד על עדכון זמני הנסיעה בהתאם לתקנות (תקנה 386א'). הרשות הארצית לתחבורה ציבורית ביקשה מהמפעילים לבצע עדכון בקווים עירוניים בלבד, בהתאם לכניסת שעון החורף, כפי שנעשה פעמיים בשנה, מידי שנה. אבקש להדגיש, כי לא חל שום שינוי במדיניות משרד התחבורה והסטטוס קוו נשמר במלואו".

   

  בחברת אגד אומרים כי "בדומה לכלל מפעילי התחבורה הציבורית בישראל, אגד מונחה לפעול על-פי רישיון להפעלת קווי שירות ועל כן, להוציא קווי הסטטוס קוו, מותאם לוח הזמנים לשעות החורף או הקיץ מדי עונה כדי להימנע מגלישת קווים לשבת".

   

  בחברת סופרבוס אומרים: "חברת סופרבוס החלה את הפעלת אשכול יקנעם והעמקים ב-19.12. פעילות הקווים עודכנה במהלך השבוע האחרון, העדכונים נעשים בתיאום עם משרד התחבורה ובכפוף להנחיותיו".

   

  תגובת חברת קווים: "קווים ערוכה לפעול על-פי הנחיית משרד התחבורה כבר מסוף השבוע הקרוב".

   

  סייעו בהכנת הכתבה: נועם (דבול) דביר, ארגון 15 דקות


  פורסם לראשונה 29/12/2014 16:08

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  מפסיקים חלק מהאוטובוסים בשישי
  צילום: מוטי קמחי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים