שתף קטע נבחר

"מרן" של אלי ישי: השואה פסחה על הספרדים עקב התורה

עיון בפסקי ההלכה של הרב מאיר מאזוז, מנהיגה הרוחני של מפלגת "העם איתנו", מספק הצצה לעמדותיו. דרעי יתפטר הערב מהכנסת, על רקע סערת הקלטת. מקורביו עדיין מנסים לשכנע אותו להישאר יו"ר ש"ס

"מדוע השואה האיומה פסחה כמעט על הספרדים? זהו פרי חינוך התורה הקדושה". כך לפחות קובע הרב מאיר מאזוז, מנהיגה הרוחני של מפלגת "העם איתנו". ה"מרן" של אלי ישי נחשב לאחד הרבנים הבכירים של החרדים בני עדות המזרח, אך בציבור הרחב הוא פחות מוכר. פסקי ההלכה שלו יכולים, איפוא, לספק הצצה ליחסו לחוקי המדינה ולעמדותיו. 

הרב מאזוז, לצד אלי ישי ()
הרב מאזוז, לצד אלי ישי
 

בספר "מקור נאמן", שיצא לאור ב-2010, קיבצו תלמידיו תשובות קצרות ותמציתיות שכתב לאנשים שפנו אליו בעניינים שונים. שאלה תתקנ"ח (מספר 958) הייתה: "ישנם הסבורים כי החינוך הבא מהאשכנזים טוב יותר מן החינוך הספרדי. האם יש ממש בדבריהם?". 

 

הרב מאזוז השיב בשאלות משלו ל"כל החושבים שהחינוך הספרדי פחות חשוב", וכתב: "מדוע במשך אלפיים שנות גלות, וגם פה בשנים האחרונות, בארץ ישראל, לא נמצא ספרדי אחד אנטי-דתי ושונא תורה כמו אצל אחרים? מדוע רובם ככולם של הספרדים מסורתיים ודתיים, ולא חלו בנגע צרעת ה'השכלה'? מדוע השואה האיומה פסחה כמעט על הספרדים?". תשובתו: "זהו פרי חינוך התורה הקדושה, אשר 'דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום'!".

 

"זוכרים שאייכמן טען שהוא רק בורג קטן?". הרב מאזוז ()
"זוכרים שאייכמן טען שהוא רק בורג קטן?". הרב מאזוז
 

גם בנושא "סירוב פקודה בפינוי ישובים" השתמש הרב באלמנטים שואתיים כדי להביע עמדה ימנית קיצונית. בסימן תתקכ"ט (929) הוא נשאל: "האם חייל רשאי לסרב פקודה כאשר הוא נדרש לפנות יישובים בארץ ישראל?". התשובה: "זוכרים מה שטען אייכמן שהוא רק 'בורג קטן'?". 

 

בנוגע להעלמת הכנסות מהמדינה כדי להתחמק מתשלום מיסים כתב הרב מאזוז כי הדבר אסור, כי ההלכה מכירה בחוקי המדינה כמחייבים גם מבחינה דתית ("דינא דמלכותא דינא"), אך הוסיף כי "לאברך שתורתו אומנותו ופרנסתו דחוקה אפשר להקל". ההסבר: "מעיקר הדין, תלמיד חכם פטור ממסים, וכך היה נהוג בימי הקדמונים, גם תחת שלטון הגויים - לפטור תלמיד חכם ממסים. וכל שכן היום שמפסידים (האברכים) הטבות מיוחדות של קצבת יוצאי צבא ומשכנתאות ועוד, וכן פסק מרן הגר"ע יוסף".

 

דרעי לילדיו: חוזר להיות אבא במשרה מלאה

בינתיים, ועל רקע פרסום הקלטת של הרב עובדיה יוסף, יתפטר הערב מתפקידו כחבר כנסת יו"ר ש"ס אריה דרעי. התפטרות דרעי נעשתה רגע לפני התפזרות הכנסת, ועדיין לא ברור אם הוא אכן יפרוש מהחיים הפוליטיים ולא יכהן בכנסת הבאה כיו"ר ש"ס.  

 

באחד מקטעי השיחה המצולמת כינה הרב עובדיה את דרעי "רשע", והדגיש שש"ס עלולה לאבד 40-30 אחוז מתומכיה שחושבים שאכן מדובר בגנב או אדם שלקח שוחד. בעקבות פרסום הקלטת הודיע דרעי על התפטרותו והציע שאריאל אטיאס יחליף אותו בראשות ש"ס. עם זאת, בש"ס עדיין "מנסים לשכנע" את דרעי להישאר בתפקידו כיו"ר.

 

דרעי שלח הלילה הודעה לילדיו ובה כתב: "ברוך השם יש לכם אבא במשרה מלאה. אני מקווה שלא יימאס לכם. אשתדל להיות חבר ואבא טוב. אוהב אתכם ומתנצל מאוד שלא עדכנתי אף אחד חוץ מאמא. תעביר לכל המשפחה". שעות ספורות לאחר בקשתו לפרוש מהובלת התנועה, סיפרו הילדים עצמם על "מפגש מרגש של כל המשפחה בבית, עד לפנות בוקר, עם הרבה דמעות, גיבוי ואהבה".

דרעי בפתח ביתו, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דרעי בפתח ביתו, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)
  

אמש הודיע דרעי על התפטרותו מראשות המפלגה, בעקבות פרסום אותה קלטת ישנה בערוץ 2. "הכאב שפילח את לבי היה קשה יותר מפטירתו של מר"ן", כתב דרעי במכתב שפורסם בערוץ 10. "חילול השם הנורא וביזיון כבוד התורה ופגיעת כבודו של מר"ן שלא היה כמותו דורות לא עלינו. הלב נקרע.

אשר על כן החלטתי לבוא לפני מעלת תורתכם ולהחזיר את התפקיד שהטלתם עליי". 

 

זמן קצר לאחר מכן, הגיעו לביתו חכמי מועצת גדולי התורה והודיעו כי הם אינם מקבלים את התפטרותו, ומאוחר יותר פרסם דרעי הודעת התנצלות והבהיר כי "לאחר ביזיון התורה וחילול ה' הגדול שהתרחש אינני מוכן עוד לפגיעה ולו הקטנה ביותר בדמותו ובמורשתו האדירה של רוענו מרן זצ"ל, לא קל לי עם הצעד הזה, אבל אני עושה זאת בלב שלם ונקי, כאשר ברור הדבר כי על כף המאזניים מונח כבודו של מרן זצ"ל".

 

ח"כ משה גפני מיהדות התורה התקשר לדרעי על מנת לחזק אותו וביקש ממנו לא לעשות דברים בלתי הפיכים. גפני: "כאשר פוגעים כל כך בציבור החרדי, יש לנו מחויבות עליונה, בוודאי בעת הזאת לדאוג לכך שלא רק שהנציגות החרדית בכנסת לא תיפגע, אלא לגרום לכך שהיא תגדיל את כוחה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מאזוז וישי
מתוך הספר "מקור נאמן"
צילום: גיל יוחנן
אריה דרעי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים