שתף קטע נבחר

מרגרט תאצ'ר דחפה להקמת ארסנל נשק כימי

מסמכים סודיים שנחשפו לאחר 30 שנה מעלים כי בריטניה, שהפצירה במדינות אחרות להתפרק מהנשק הכימי שלהן בשנות ה-90, הייתה חרדה מחוסר יכולת התגובה שלה לאיום הסובייטי בשנות ה-80. גם אז היה נשק כימי לא חוקי

מסמכים רשמיים שנחשפו לאחרונה מצביעים על כך שממשלת בריטניה בראשות מרגרט תאצ'ר שקלה לבנות מחדש את ארסנל הנשק הכימי של הממלכה לנוכח האיום הסובייטי בשנות ה-80.

 

עוד חדשות בעולם :

הבלוגר שמחה נגד פוטין הורשע, אחיו ייכלא

ארוחה מתועדת: נחש פיתון בולע קנגורו

גופה בשידור חי. קרובי הקורבנות התעלפו

 

המסמכים הסודיים מראים כי בכירי הביטחון תחת תאצ'ר היו מודאגים שלבריטניה אין כל יכולת תגובה למתקפה כימית סובייטית מלבד נשק גרעיני. באותו הזמן, משרד ההגנה סבר כי לברית המועצות יש יותר מ-300 אלף טונות של סוכנים כימיים יחד ונשק כימי נוסף.

חששה מ"חוסר איזון משווע" מול הסובייטים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חששה מ"חוסר איזון משווע" מול הסובייטים(צילום: רויטרס)
 

עד אז ויתרה בריטניה על הנשק הכימי שהיה ברשותה ולארצות הברית - בעלת בריתה וחברה בנאט"ו - הייתה אספקה מיושנת שכמותה משתווה רק לעשירית מהארסנל הרוסי. במסמכים, ציינה תאצ'ר כי אי-פיתוח תגובה יעילה למתקפה כימית סובייטית תיחשב ל"הזנחה". היא הציעה גם להפציר באמריקנים לעדכן את הארסנל הכימי שלהם.

 

שר ההגנה דאז מייקל הסלטין כינה את חוסר היכולת הכימית "בעיה רצינית" ביכולת הצבאית של נאט"ו במסמך חשאי מ-1984. הוא אמר כי האיום בתגובה גרעינית לוקה בחוסר אמינות. המחקרים הסודיים הצביעו כי ייתכנו נפגעים רבים במתקפה סובייטית נגד בריטניה. אחד המחקרים העלה הערכה כי 33,350 בני אדם ייהרגו אם ברית המועצות תתקוף בנשק כימי את המספנה החשובה בסאות'המפטון.

 

התזכירים הזהירו גם כי חיילי נאט"ו ייאלצו ללבוש מדים מיוחדים בכל עימות עם הלוחמים הסובייטים, מדים שיגבילו מאוד את יכולת התנועה שלהם, בעוד הלוחמים הסובייטים לא יצטרכו ללבוש אותם משום שליריביהם אין כל יכולת כימית.

 

תאצ'ר הסיקה לבסוף כי העיתוי אינו נכון להקמת הארסנל אך הזהירה את הציבור מ"חוסר איזון

 משווע" בין יכולות המערב לבין היכולות של הסובייטים. מסמכים אחרים הצביעו על כך שהבריטים החלו ללמוד את נושא "המקלטים הכימיים" בבתים כדי להגן על אזרחים ממתקפה סובייטית אולם הם לא הצליחו להפיק עיצוב שאכן יעבוד.

 

נשק כימי לא היה חוקי באותו הזמן. מאז הצטרפה בריטניה לאמנה לאי-הפצת נשק כימי, שנכנסה לתוקפה ב-1997. בריטניה הייתה זו שדחפה מדינות אחרות להתפרק מנשקיהן הכימיים. הקבצים הסודיים הותרו לפרסום על ידי הארכיון הלאומי במסגרת החוק המאפשר פרסום מסמכי ממשלה לאחר 30 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים