שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האסון בהר הרצל: מפיק האירוע לא יועמד לדין

  יותר משנתיים וחצי לאחר שסגן הילה בצלאלי נהרגה מפגיעת עמוד תאורה בחזרות לטקס הממלכתי, הודיעה הפרקליטות לחמישה מהחשודים כי טענותיהם מהשימוע נדחו ויוגשו נגדם כתבי אישום. תיקו של המפיק נסגר מחוסר ראיות. האם השכולה: אני מופתעת ויש לי תהיות רבות. יש סחבת

  לקראת כתבי אישום בפרשת האסון בהר הרצל . יותר משנתיים וחצי לאחר שסגן הילה בצלאלי נהרגה מפגיעת עמוד תאורה שקרס עליה במהלך החזרות לטקס הממלכתי, הודיעה פרקליטות מחוז ירושלים לבאי כוחם של חמישה מהחשודים כי הוחלט לדחות את הטענות שהשמיעו בשימוע וכי יוגש נגדם בימים הקרובים כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלות ברשלנות. עם זאת, תיקו של מאיר (אלכס) סלע, מפיק האירוע, נסגר מחוסר ראיות.

   

  החשודים שיועמדו לדין הם אלעד לביא, דורון לביא, טאימורז (תומר) לאונידזה, יצחק צוקר ואורן ורשבסקי. כמו כן יוגש כתב אישום גם נגד חברת "עיצוב במה".

   

  בהודעת משרד המשפטים נמסר כי "בעת הרלוונטית לאירוע שימשו החשודים בתפקידים הבאים: חברת 'עיצוב במה' היא החברה שהקימה את גשר התאורה על פי הסכם עם משרד ההסברה; דורון ואלעד לביא היו בעליה של חברת 'עיצוב במה' ושימשו בתפקידי מנכ"ל וסמנכ"ל תפעול של החברה בהתאמה; טאימורז לאונידזה שימש כמנהל התפעול בחברה; אורן ורשבסקי שימש כמהנדס המבנה; ויצחק צוקר שימש כיועץ הבטיחות באירוע".

   

  הר הרצל לאחר האסון (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
  הר הרצל לאחר האסון(צילום: כבאות והצלה ירושלים)

   (צילום רפרודוקציה: בועז פיילר) (צילום רפרודוקציה: בועז פיילר)
  (צילום רפרודוקציה: בועז פיילר)
   

  אמה של בצלאלי: "יש סחבת, האנשים צריכים להיענש"

  סיגלית בצלאלי, אמה של הילה ז"ל, התייחסה בשיחה עם ynet להחלטה שלא להעמיד לדין את המפיק אלכס סלע. "אני באמת די מופתעת", אמרה, "אבל חייבים לסמוך על הפרקליטות, למרות שזה גורם לי לתהיות רבות".

   

  בצלאלי גם מתחה ביקורת חריפה על עיריית ירושלים שממשיכה להעסיק את חברת "עיצוב במה". "הזמנתי את ראש העיר ואמרתי: 'חכו, הדם של הילה חם בקבר, חכו, תבדקו', אף אחד לא שמע לי, חשבו שאני רוצה לנקום באנשים. אני לא רוצה לנקום. ראש העיר אמר לי: 'סיגלית, אל תחפשי להתנקם'. על מה אני מדברת? איזו נקמה, זה בשביל שעוד הורים לא יהיו מסכנים כמוני".

  סיגלית בצלאלי בטקס בהר הרצל, 2012 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  סיגלית בצלאלי בטקס בהר הרצל, 2012(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  על העובדה כי לקח יותר משנתיים וחצי להגיש את כתבי האישום, אמרה האם השכולה: "ברור שיש סחבת, אולי אם הייתה אימא אחרת שלא מנדנדת ומתחננת וכותבת אז חבל על הזמן - האנשים האלה צריכים להיענש. הם התנהגו כאנשים רעים. אין להם שום זכות להמשיך ולפעול ולעבוד במקומות ממשלתיים וציבוריים כמו עיריית ירושלים".

   

  בצלאלי סיכמה ואמרה: "הילה הלכה כסמל כדי שלא נהיה יותר רשלנים במדינת ישראל. זו המלחמה שלי, שהאנשים האלו יקבלו את העונש שמגיע להם. קודם כול בראש ובראשונה שיפסלו להם את רישיונות העבודה. אם זה המהנדס, יועץ בטיחות רשלן וברדקיסט שאין לו שום תעודה שאומרת שהוא יכול להיות יועץ בטיחות ולמרות זאת הוא עבד בטקס ממלכתי של מדינת ישראל. זרקו לנו את הבוץ לפנים ואמרו לנו שאנחנו יורים לעצמנו ברגליים, זה כואב לי וימשיך לכאוב לי".

   

  כמו כן, דו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול מצא כשלים חמורים בהליכי ההתקשרויות של עיריית ירושלים עם חברת "עיצוב במה". על פי הדו"ח, חברת "עיצוב במה" הועסקה ללא מכרז באירועים שונים שהפיק התאגיד העירוני "אריאל" באופן בלתי תקין.

   

  עיריית ירושלים מסרה כי היא "משתתפת בצער משפחת בצלאלי על אובדן בתם. יחד עם זאת, העירייה פועלת בהתאם לחוק ומתוקף כך אינה יכולה למנוע מחברת 'עיצוב במה' להשתתף במכרזים לאספקת שירותים לעירייה כל עוד לא נאסרה התקשרות איתם מבחינה משפטית. יש להדגיש כי כל אירוע עירוני מאושר על ידי כלל הגורמים הרלוונטים ללא פשרות, בהם גם מהנדסי בטיחות חיצוניים ובלתי תלויים בחברות המספקות שירותים לאירוע".

   

  סנגורי המפיק: הוא סבל מעינוי דין ואיבד את פרנסתו

  סנגוריו של המפיק מאיר (אלכס) סלע, ד"ר ג'ודי ברודר ועו"ד אלעד רט, מסרו כי הם מברכים על ההחלטה לסגור את תיק החקירה נגד מרשם. לטענת עורכי הדין, "סלע היה אחראי על הצד ההפקתי והאמנותי של הטקס ומהרגע הראשון היה ברור שלא הייתה לו כל אחריות לאסון המצער שאירע, ולא הייתה לו כל נגיעה לענייני הבטיחות וההקמה של המבנה שקרס".

   

  עורכי הדין הוסיפו כי "לצד השמחה על ההחלטה המטהרת את שמו של סלע, הם מצרים על כך שהיא התקבלה רק לאחר תקופה כל כך ארוכה וממושכת של עינוי דין למר סלע שבמהלכה הוא נעצר לשווא, איבד את מקורות פרנסתו, ונאלץ לחוות, ביחד עם בני משפחתו, פגיעה קשה בשמו הטוב והמקצועי".

   

  עורכי דינו של המהנדס ורשבסקי, אורון שוורץ ויוגב נרקיס, מסרו: "הוא נפל קורבן להחלטה צינית למדר אותו מהפיקוח על מגדל התאורה. מנגד, הוא האדם שמתריע בפני כל הגורמים הרלוונטיים כי המגדל שהתמוטט מסוכן".

   

  עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין מסרו בשם יצחק צוקר: "הצטערנו לשמוע על החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד מרשנו. לצד הבעת הצער העמוק על מותה של סגן הילה בצלאלי ז"ל, וההשתתפות בכאב משפחתה, מרשנו איתן באמונתו שלפיה אין ולא היתה לו כל אחריות לתוצאות האירוע. מרשנו שם מבטחו בבית המשפט ואנו תקווה ואמונה כי אכן חפותו תוברר במסגרת ההליך המשפטי".

   

  בצלאלי שירתה בצבא כקצינת ארגון רפואה בחטיבת הבקעה, שם הייתה אחראית על כל אירוע רפואי בגזרה. מהחקירה עלה שהאירוע החל בקריעת כבל שחיבר את מערך עמודי התאורה. לאחר מכן קרסו העמודים וגררו איתם בטונדה ששוקלת כמה טונות. עשרות בני אדם, בהם חיילים רבים, שהו על הבמה במהלך החזרות לטקס.

   

  על פי הודעת הפרקליטות, החקירה המורכבת גיבשה תשתית של ראיות לכאורה, לפיה החשודים האלו גרמו ברשלנות לקריסת גשר התאורה במהלך החזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בשנת 2012, אירוע אשר גרם למותה של סגן הילה בצלאלי ז"ל ולפציעתם של חיילים נוספים.

   

  במרכז ההחלטה להעמיד לדין בכפוף לשימוע את הנאשמים עמדה חוות דעת מקצועית של הטכניון שמצאה כשלים בהקמת הגשר שהתמוטט. התיק הועבר לפרקליטות מהמשטרה, אך הגיע ללא חוות הדעת הרלוונטית שהיא משמעותית בתיקי גרימת מוות ברשלנות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים