שתף קטע נבחר

אלי ישי על הקלטת: זו לא דרכי

יו"ר ש"ס דרעי התפטר מהכנסת, אך בירושלים פעילים המקורבים אליו מפגינים ומפצירים בו להישאר בתפקידו. שאר הח"כים פנו למועצת חכמי התורה בבקשה להתפטר. ישי התייחס לסערת הקלטת: "אהבתי למרן עליו השלום - אהבה שאין לתאר"

היו"ר הנוכחי התפטר מהכנסת, כל חברי הכנסת של ש"ס מבקשים להתפטר בעקבותיו והיו"ר הקודם הגיב לראשונה לסערת הקלטת ואמר: "זו לא דרכי". הדרמה בש"ס נמשכה גם הערב (יום ג'), כשח"כ אריה דרעי הגיש ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את מכתב התפטרותו מהכנסת. ההתפטרות תיכנס לתוקפה בתוך 48 שעות, אך אנשיו של דרעי עדיין מנסים לשכנעו להישאר בתפקיד היו"ר ולא לפרוש מהחיים הפוליטיים. במקביל אמר היו"ר לשעבר, אלי ישי, שהקים מפלגה חדשה: "אני נדרש לעניין פרסום הקלטת: שיהיה ברור זו לא דרכי. זו לא הדרך שלנו. דרכי 'דרך ארץ קדמה לתורה' דרכי לנועם לכול, דרכי השלום".

 

דקות לפני כן, הודיעו שאר חברי הכנסת של ש"ס כי הם מבקשים ממועצת חכמי התורה להתפטר מתפקידם. אם אתם משחררים את דרעי אנחנו מבקשים גם להחזיר את המנדט ולהתפטר", אמרו חברי הכנסת של ש"ס בתום ישיבת סיעה שקדמה להתפטרות דרעי.

 

במקביל, אלי ישי, מנהיגה של מפלגת "העם איתנו" התייחס כאמור לפרסום הקלטת מ-2008, שבה נשמע מנהיגה הרוחני המנוח של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, תוקף את דרעי - ואמר: "דברים רבים יש על לבי, צריך לומר גם את האמת, גם אם היא קצת כואבת. מים רבים לא יכלו לכבות את האהבה, לא אתן שיפגעו בך, לא אתן שירעיבו אותך. אהבתי למרן עליו השלום - אהבה שאין לתאר. ביקשו אותי לבוא לבקש סליחה על קברו של מרן, אותם אנשים שביקשו הם אלה שצריכים לבקש סליחה ממרן. אני חש את המרן בשמיים, את התפילה שלו, את התמיכה שלו. את הברכה שלו".

 

ישי אמר עוד בכנס פעילי מפלגתו שהתקיים בשדרות כי "בכל שנותיי כשליח ציבור ובייחוד בשנים הקשות האחרונות, עברתי רגעים לא פשוטים. כל אדם אחרי במקומי היה זועק את אשר על לבו ולו רק כדי להגן על הקרובים אליו, אבל אני בחרתי לשתוק. לנהוג באחריות, בכבוד ובדרך ארץ. זו דרכי. כי אני מאמין שכך צריך לנהוג. כך לימד אותי מרן עליו השלום. צריך לחרוק שיניים שלנגד עיניי טובת העם. המטרה ברורה, לעשות כל שביכולתי למען הציבור, באהבה גדולה למען עם ישראל. הקמתי מפלגה כדי למנוע את אוסלו ג'".

ישי בכנס הפעילים, הערב (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ישי בכנס הפעילים, הערב(צילום: רועי עידן)

דרעי מצדו סיפר לחברי הסיעה שבשלב זה הצליח לשכנע את הרבנים בפגישות האישיות היום שיניחו לו להתפטר מהכנסת, אך בשלב זה לא מראשות התנועה. לגבי זה הם מבקשים עוד כמה ימים לשקול את בקשתו. תגובת הח"כים, כאמור: אם אתם נותנים לו ללכת - כולנו מבקשים "להחזיר את השליחות" ולפרוש. אחרי שהגיש את מכתב ההתפטרות סירב דרעי להתייחס לצעד שנקט ואמר: "אין לי מה להוסיף, גם ככה קשה לי".

 

בתוך כך, מאות פעילי ש"ס הפגינו הערב מול בית הרב עובדיה יוסף בשכונת הר נוף בירושלים בקריאה לדרעי לא להתפטר מהנהגת ש"ס. המפגינים התאספו באוהל מיוחד שהוקם ברחוב הקבלן מול בית הרב. את ההתארגנות יזמו פעילים בהובלת יהודה אזרד, שזכו בעבר לכינוי "התנזים של דרעי", בעת שליוו את יו"ר ש"ס כשנכנס לשערי בית הכלא. הרב דוד יוסף, אמר בהפגנה: "האזנות סתר והקלטות אדם בסתר הם איסור חמור מהתורה. אלי ישי בגד באבי מורי זצ"ל. אלי ישי משפיל את זכרו".

 

התפטרות דרעי נעשתה רגע לפני התפזרות הכנסת, ועדיין לא ברור אם הוא אכן יפרוש מהחיים הפוליטיים ולא יכהן בכנסת הבאה כיו"ר ש"ס. באחד מקטעי השיחה המצולמת כינה הרב עובדיה את דרעי "רשע", והדגיש שש"ס עלולה לאבד 40-30 אחוז מתומכיה שחושבים שאכן מדובר בגנב או אדם שלקח שוחד.

בעקבות פרסום הקלטת הודיע דרעי על התפטרותו והציע שאריאל אטיאס יחליף אותו בראשות ש"ס. עם זאת, בש"ס עדיין "מנסים לשכנע" את דרעי להישאר בתפקידו כיו"ר.

 

דרעי שלח הלילה הודעה לילדיו ובה כתב: "ברוך השם יש לכם אבא במשרה מלאה. אני מקווה שלא יימאס לכם. אשתדל להיות חבר ואבא טוב. אוהב אתכם ומתנצל מאוד שלא עדכנתי אף אחד חוץ מאמא. תעביר לכל המשפחה". שעות ספורות לאחר בקשתו לפרוש מהובלת התנועה, סיפרו הילדים עצמם על "מפגש מרגש של כל המשפחה בבית, עד לפנות בוקר, עם הרבה דמעות, גיבוי ואהבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
דרעי מגיש לאדלשטיין את מכתב ההתפטרות
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים