שתף קטע נבחר

הפריימריז בליכוד: סופרים קולות ידנית

עד לשעה 9:00 בבוקר נספרו 40 אחוזים מהקולות בגלל הספירה הידנית והרשימה תתפרסם רק ב-14:00. מספירה ראשונית וחלקית עולה כי השר ארדן ויו"ר הכנסת אדלשטיין מתחרים על המקום הראשון. מסתמן שאושרה בקשת נתניהו לשריונים. כצפוי, נתניהו ניצח את דני דנון

הבוקר (יום ה') נמשכת בעצלתיים הספירה הידנית של הקולות בפריימריז של הליכוד. עד לשעה 9:00 נספרו 40% מהקולות והתוצאות הרשמיות יפורסמו ככל הנראה רק ב-14:00. הליכוד עבר לספירה ידנית בעקבות נפילת מחשבים בבחירות הקודמות. מספירה ראשונית וחלקית עולה כי השר גלעד ארדן ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתחרים על המקום הראשון. ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצח כצפוי את דני דנון בבחירות על ראשות הליכוד.

 

מסתמן שאושרה בקשת נתניהו לשריונים ברשימה - אחד במקום ה-11 הריאלי והאחר במקום ה-23 ברשימה - עבור מועמדים חיצוניים שלא יעברו פריימריז. כ-95 אלף חברי ליכוד היו רשאים לקחת חלק בפריימריז. המתפקדים נדרשו לסמן 11 שמות של מועמדים על הטופס ברשימה הארצית ולהוסיף נציג אחד למחוז שבו הם מתגוררים. עד המקום ה-22 משוריינים חמישה נציגים למחוזות.

 

  

 
מנכ"ל הליכוד, גדי אריאלי, הסביר הבוקר כי ככל הנראה רק באזור השעה 14:00 יתקבלו התוצאות הסופיות. "לקח הרבה זמן עד שהגיעו תוצאות ההצבעה משאר הקלפיות. אנחנו מקבלים את התוצאות לכאן בטבלה ומסכמים אותן כאן בגני התערוכה - זה תהליך שלוקח זמן". ועדת הבחירות בגני התערוכה בתל אביב מקבלית טבלה מסכמת מכל קלפי ומחברת את התוצאות מכל הארץ באופן ידני.
 

13 שעות של הצבעה מנומנמת יחסית הסתיימו אמש ב-22:00 ומ-600 הקלפיות ברחבי הארץ החלו להזרים את סיכום הקולות למרכז הבקרה הממוקם בביתן 10 בגני התערוכה. התוצאות הסופיות שירכיבו את רשימת המפלגה לבחירות 2015 צפויות להתפרסם בבוקר. לקראת סגירת הקלפיות נמסר מהליכוד כי שיעור ההצבעה עמד על כ-55%.

 

כשעה אחרי סגירת הקלפיות הודיע ח"כ דני דנון על הפסדו הצפוי לבנימין נתניהו בהתמודדות על ראשות המפלגה. "התוצאות המסתמנות עד עתה הן שראש הממשלה נתניהו הצליח בבחירות", אמר בהצהרה לתקשורת. "אני מברך את ראש הממשלה ומאחל לו הצלחה. נפעל יחדיו לניצחון הליכוד בבחירות. נפעל ביחד כמפלגה מאוחדת מול השמאל, מול בוז'י, מול ציפי. נהיה ליכוד אחד גדול מול כל השמאל. אתקשר לראש הממשלה לברך אותו על נצחונו וממחר בבוקר כולנו נעבוד קשה מאוד כדי שב-17 במרס הליכוד תהיה הגדולה ביותר".

 
דני דנון. הודה בהפסד לנתניהו על ראשות התנועה (צילום מוטי קמחי) (צילום מוטי קמחי)
דני דנון. הודה בהפסד לנתניהו על ראשות התנועה(צילום מוטי קמחי)

 

הפריימריז בליכוד - כתבות נספות:

 

ספירת הקולות התנהלה בעצלתיים בשעות הלילה ועד לשעה 6:00 בבוקר נספרו רק כ-15% מהקולות. מיכאל פואה, חבר ועדת הבחירות של הליכוד ומקורבו של ח"כ משה פייגלין, הודיע הבוקר כי "בעקבות לחץ בלתי נסבל של ראש הממשלה על יו"ר ועדת הבחירות, השופט מנחם נאמן, הורחקו משקיפי הוועדה מתהליך ספירת הקולות. לאור זאת החלטתי לעזוב את המקום בשלב הספירה. כחבר ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד אני מביע חוסר אמון מוחלט בתוצאות הבחירות".

 

כך נראה יום הפריימריז בליכוד: 

 

לאורך היום חששו משיעור הצבעה נמוך בהשוואה לפריימריז קודמים (50% הצבעה בבחירות המקדימות ב-2012), אבל ח"כ צחי הנגבי הרגיע: "אחוזי ההצבעה משקפים את התוצאות שבדרך כלל קיימות בבחירות. הגיעו רבבות שעזבו הכל ומשתתפים בגיבושה והנהגתה של תנועת השלטון, אני משוכנע שתהיה רשימה מגוונת עם אנשים מנוסים, שרים בכירים, לצד אנשים שישקפו את ההתחדשות שיש בכל תנועה פוליטית חפצת חיים".

 

כ-95 אלף חברי ליכוד היו רשאים לקחת חלק בפריימריז. המתפקדים נדרשו לסמן 11 שמות של מועמדים על הטופס ברשימה הארצית ולהוסיף נציג אחד למחוז שבו הוא מתגורר. עד המקום ה-22 הריאלי משוריינים 5 מחוזות.

 

לקראת הפריימריז הללו כמעט לא הצטרפו כוחות חדשים ואטרקטיביים לליכוד – בניגוד לרשימות אחרות כגון העבודה והבית היהודי. על פי הערכות, למעט חברי הכנסת לשעבר אבי דיכטר ומיכי רצון, המבקשים לחזור לכסא במליאה, לא צפויים שינויים דרמטיים בהרכב הרשימה והקרב המתנהל עוסק בעיקר בשאלת המיקום, וברצונם של חברי כנסת מסוימים לשפר את עמדותיהם.

 

מצעד ער של חברי כנסת ופעילים מרכזיים נרשם משעות הבוקר המוקדמות בגני התערוכה. הם סיירו בשדרה הצבעונית שבה הוצבו דוכני המועמדים ושוחחו עם הפעילים בניסיון אחרון להמריץ אותם ואת הבוחרים.

ההצבעה של בני הזוג נתניהו  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההצבעה של בני הזוג נתניהו (צילום: גיל יוחנן)

זאב אלקין בגני התערוכה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זאב אלקין בגני התערוכה(צילום: מוטי קמחי)

משה פייגלין בבנייני האומה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משה פייגלין בבנייני האומה(צילום: גיל יוחנן)

עד 19:00 בערב אתמול נרשם שיעור הצבעה נמוך של 35% בלבד, אולם המועמדים המשיכו לסייר בין הקלפיות ובאמצעות כלי התקשורת שיגרו מסר,

בעיקר לשליש מהמתפקדים המזוהים כמצביעים חופשיים לצאת לקלפי.

 

ח"כ מירי רגב טענה כי באחת הערים נתקלה ברשימות חיסול שהוכנסה אליהן ואמרה למתפקדים: "רק אתם תכריעו את מיקומי". שר הביטחון משה יעלון מצדו תקף את הפלג הקיצוני של המתפקדים המזוהים עם ההתיישבות ביהודה ושומרון ואמר שיש מי שמנסה לנקום בו כעת ולגרום לכך שמצבו ברשימה יהיה רע מהפריימריז הקודמים.

 

גם השר גלעד ארדן קיבל דיווחים מכמה מוקדים שלפיהם מנסים לפגוע במיקומו. לאורך כל היום התנהלו הקרבות מאחורי הקלעים בעיקר על המקום השני ברשימה אחרי בנימין נתניהו ועל משבצת האישה הראשונה.

 

ח"כ ציפי חוטובלי אמרה לסיכום היום כי מודאגת מכך שעשרות אלפים לא מימשו את זכות ההצבעה: "הציפיות שלי שהליכוד ירכיב את הממשלה הבאה. המיקומים שלי יכולים להשתפר אחד או שניים למעלה, אבל מה שחשוב זה ניצחון הליכוד בבחירות".


פורסם לראשונה 31/12/2014 21:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הקלפי בבנייני האומה בירושלים, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים