שתף קטע נבחר

שבוע סוער בפתח: שלג בי-ם ובצפת, רוחות במהירות 100 קמ"ש וחשש להצפות

אוויר קר מרוסיה וסקנדינביה יגיע לאזור ויגרום לגשמים ברחבי הארץ ולשלג ביום רביעי בהרים שגובהם מעל 700 מטרים. מומחים מעריכים: "הסופה תקשה על ניהול התחבורה, לא ניתן לעשות עבודות בחוץ וייפגעו תשתיות של חשמל וביוב". בחרמון כבר יורד שלג

וזוהי רק ההתחלה: החורף והגשם חזרו אלינו בסוף השבוע והחרמון נצבע בשכבה של לבן, אבל בימים הקרובים תתחזק המערכת החורפית ושלג צפוי לרדת במחצית השנייה של השבוע בצפת, ירושלים, גוש עציון, הרי השומרון הגבוהים, אזור מירון וצפון רמת הגולן. ייתכן גם שלג באריאל ובערד. מפלס הכנרת עלה במהלך סוף השבוע בסנטימטר אחד והוא עומד כעת על 212.83 מטרים מתחת לפני הים.

 

צילמתם את הגשם? ראיתם נזקים? שלחו תמונות וסרטוני חורף למייל האדום של ynet או סמסו ל-5335 

  

 

צחי וקסמן, חזאי בחברת "מטאו-טק", פירט על מה שמצפה לנו בימים הקרובים: "אנחנו טועמים את מנת הפתיחה של השבוע החורפי שעומד לפקוד את ישראל. היום (א') יהיה יום רגיל כמו בכל חורף - יום גשום, קר, עם גשמים בתפזורת נרחבת ושלג בחרמון. מחר תהיה הפוגה קצרה מהגשמים עם עלייה בטמפרטורות והרוח תתחזק מעט. ביום שלישי הרוחות יתחזקו וגשם חזק יירד בצפון הארץ וקיים חשש להצפות. הגשם יתפשט במהלך היום למרכז, ובדרום ייעשה אביך וייתכנו סופות חול בגלל הרוחות החזקות. ביום רביעי גל הקור יגיע לשיא כשגוש אוויר קר מרוסיה וסקנדינביה יגיע לעבר מזרח הים התיכון. הגוש יביא עמו אוויר קר מספיק כדי לגרום לשלג בהרים שגובהם מעל ל-700 מטרים".

 

הטמפרטורות החזויות להיום ולהלילה: קריית שמונה 13-9, קצרין 10-7, צפת 10-7, טבריה 16-10, נצרת 12-8, חיפה 16-13, תל אביב 16-11, ירושלים 10-6, אשקלון 16-13, עין גדי 19-13, באר שבע 14-8, ערד 12-7, מצפה רמון 10-7 ואילת 18-9. 

 

שלג בשבת בחרמון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
שלג בשבת בחרמון(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 

ד"ר ברוך זיו, מטראולוג מהמחלקה למדעי הטבע באוניברסיטה הפתוחה, אמר שלא מדובר בסופה הדומה לזו שפקדה אותנו בחורף שעבר, אך ציין כי הסופה צפויה לשבש את שגרת החיים: "יהיו משבי רוח של 100 קמ"ש וזה יגרום לאנשים להישאר בבית כל עוד אין צורך לצאת החוצה. היום הכי חמור מבחינת מזג אוויר יהיה ביום רביעי, שבו יהיה שילוב של גשם כבד ורוחות חזקות מאוד עם שלג רב ברמת הגולן. הסופה תקשה על ניהול התחבורה, לא ניתן יהיה לעשות עבודות בחוץ וייפגעו תשתיות של חשמל וביוב". על שינויי האקלים אמר: "מצד אחד רואים ירידה בכמויות הגשם ועונת הגשם מתקצרת, ומצד שני מקבלים סופות חמורות שמתקנות את הליכי ההתייבשות".

 

 

נערכים לשלג בירושלים, בגליל ובגולן

בעיריית ירושלים נערכים לשלג שאמור לצבוע את הבירה בלבן מיום רביעי. בין הפעולות שהתבצעו עד כה לקראת החורף: גיזום עצים במטרה למנוע חסימת דרכים ונזק לרשת החשמל, ניקוי ופתיחת מערכת הניקוז והביוב למניעת הצפות, הכנת בתי הספר לחורף ועוד.

 

כחלק מלקחי השנה הקודמת הוכנה תוכנית תחבורה מיוחדת בשיתוף עם המשטרה, הקובעת בין היתר אילו כבישים ייחסמו ובאילו מקרים. מטרת תוכנית התחבורה שגובשה לחירום היא למנוע מצב שבו נהגים רבים יזדקקו לחילוץ כפי שהיה בשלג הכבד שירד לפני כשנה. כמו כן בוצעו תרגילים למערכי החירום העירוניים בשיתוף המשטרה.

 

במטרה להתמודד עם קשיי הפינוי בשלג, במד"א מתכוננים לשיתוף פעולה עם צה"ל, שיכלול הפעלת נגמ"שים לצורכי פינוי. בכל אחד מהם יהיה נהג צבאי וצוות רפואי ממד"א. ארבעה נגמ"שים יפעלו בצפון וארבעה נוספים בירושלים. בנוסף הורכבו שרשראות שלג על כל כלי הרכב שמסוגלים לנסוע בשלג, כמו רכבי 4X4 ומיול, הוכשרו נהגים ייעודיים לנהיגה בתנאי שלג וקרח, ומוקדי מד"א יתוגברו.

 

הצפה ברחובות (צילום: טל לביא) (צילום: טל לביא)
הצפה ברחובות(צילום: טל לביא)

ענני גשם בתל מונד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ענני גשם בתל מונד(צילום: עידו ארז)

ענני סערה ברחובות (צילום: ארז רביד) (צילום: ארז רביד)
ענני סערה ברחובות(צילום: ארז רביד)

 

בעירייה מציינים עוד כי כחלק מההיערכות לחורף קיבלו כל תושבי ירושלים לביתם חוברת הנחיות חדשה שהפיקה העירייה ובה הוראות ברורות להיערכות מקדימה לקראת החורף והתנהגות במזג אוויר קיצון, כמו הכנת הבית לחורף, ניקיון מרזבים, פתחי ניקוז, חיזוק עצמים העלולים להינתק ברוח עזה, גיזום עצים וענפים, הצטיידות במזון ובעזרה ראשונה, ובדיקת אמצעי חימום רזרביים - במקרים שבהם יש הפסקת חשמל. כמו כן כוללת החוברת הנחיות לטיפול בילדים ותינוקות, ובעיקר דרכים למניעת מקרי מוות בעריסה, נהיגה בטוחה במזג אוויר סוער, התמודדות עם אי-קיום לימודים ועוד. החוברת כוללת גם את כל מוקדי החירום הטלפוניים, מוקדי עמותות שבהן ניתן להסתייע, מספרי טלפונים של המִנהלים הקהילתיים ועוד.

 

בהודעה שפרסמה העירייה לתושבים לקראת החורף צוין כי "בסופה האחרונה ראתה כל המדינה את האופי המיוחד והחם של תושבי ירושלים שהתגייסו לסייע זה לזה, לקשישים ולבעלי הצרכים המיוחדים וממש הצילו חיים. העירייה קוראת לתושבים לקחת אחריות אישית ולסייע לצוותי העירייה וכוחות ההצלה בהיערכות מוקדמת ובערבות הדדית, שהוכחה כמצילת חיים: להכיר את הקשישים, הנכים ובעלי הצרכים המיוחדים המתגוררים בסמוך ולהתעניין בשלומם, לדאוג לפנות ולסייע לעירייה בעת הצורך בפינוי כניסות לבניינים והמדרכות הסמוכות אליהן ולהמשיך את רוח ההתנדבות וההירתמות הירושלמית".

ראשון לציון באפור ()
ראשון לציון באפור

מבט מפתח תקווה לתל אביב המעוננת (צילום: רננה) (צילום: רננה)
מבט מפתח תקווה לתל אביב המעוננת(צילום: רננה)

החוברת שחולקה לתושבי צפת ()
החוברת שחולקה לתושבי צפת

   

גם בעיריית צפת חילקו בימים האחרונים עלונים לתושבים ובהם הנחיות להכנה למזג אוויר קיצוני, לקח מסערת דצמבר 2013 ששיתקה את העיר במשך כמה ימים.

 בחוברת רשימת ציוד לבית, הנחיות לניקוי הגינה והחצר מחפצים מתעופפים, והצעות להיערך עם מלאי מספיק של גז בישול ואמצעי חימום כגון סולר ועצי הסקה. על פי ההנחיות, עם קבלת ההתראה על מזג האוויר הסוער יש להכין את האספקה, ולהקפיד להחנות את כלי הרכב במקומות שבהם לא יפריעו למפלסות בעבודתן. בעירייה ציינו כי המוקד העירוני יתוגבר עם תחילת הסערה, אך הפצירו בתושבים לשקול אם יש צורך בפנייה דווקא למוקד, בשל העומס הצפוי.

 

ביום חמישי האחרון נערכה ישיבת היערכות וחלוקת עבודה גם במועצה האזורית גולן, ובוצעו הכנה ותיאום עם גורמי ההצלה הארציים ויחידת החילוץ גולן.


פורסם לראשונה 03/01/2015 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר החרמון
החרמון הלבן
צילום: מתוך אתר החרמון
מומלצים