שתף קטע נבחר

חשיפה: אי סדרים בפריימריז בליכוד

ל-ynet נודע כי גורמים בכירים במפלגה טוענים שבאופן ספירת הקולות נפלו טעויות. היועץ המשפטי לליכוד: "הטענות מוכרות ונבדקות. התוצאות שפורסמו אינן רשמיות וסופיות"

הפריימריז בליכוד הסתיימו והרשימה כבר פורסמה, אבל ל-ynet נודע אתמול בערב (שבת) כי לפי גורמים בכירים במפלגה נפלו פגמים באופן ספירת הקולות שעשויים להוביל לבחינה מחודשת של התוצאות. היועץ המשפטי לליכוד אישר בשיחה עם ynet כי הטענות מוכרות לו והנושא נמצא בבדיקה. הוא הבהיר כי התוצאות שפורסמו "אינן סופיות ורשמיות. התוצאות הסופיות יתפרסמו לאחר בדיקת הפרוטוקולים והתאמתם לנתוני ההצבעה של כל קלפי".

 

בדיקה של דו"ח התפלגות הקולות ביישובים השונים שהופץ בקרב כמה גורמים בכירים במפלגה, מעלה כמה שאלות באשר לתוצאות שפורסמו. כך לדוגמה, בדו"ח שהגיע לידי ynet, ליד העיר תל אביב מופיעה עמודה נוספת "תל-אביב ממוחשב", ובה נרשמו תוצאות זהות. לטענת הבכירים, שתי העמודות נספרו בתוצאה הסופית.

 

בעיה נוספת נרשמה בתוצאות הקלפי במודיעין והקלפי בירכא. בשתי הקלפיות הללו כל המועמדים בלי יוצא מן הכלל קיבלו מספר זהה ומדויק של קולות.

רשימת הליכוד לכנסת. ספירה מחודשת תשנה את הסדר? ()
רשימת הליכוד לכנסת. ספירה מחודשת תשנה את הסדר?
 

כך, על פי הדו"ח, המועמד יולי אדלשטיין קיבל 113 קולות בדיוק בשתי הקלפיות. ח"כ זאב אלקין קיבל גם הוא בהתאמה 82 קולות במודיעין ו-82 קולות בירכא, סגן השר אופיר אקוניס הביא לכאורה לקלפי 36 תומכים ממודיעין ו-36 תומכים מירכא, וכך גם מועמדים מוכרים פחות - כמו איילת גלילי, שקיבלה באופן מפתיע 18 קולות במודיעין ו-18 קולות בירכא. ההתאמה המדויקת הזאת נמשכת לאורך כל הרשימה ונוגעת לכל המועמדים.

 

בנוסף, קלפי עלי זהב, בין הגדולות ביותר ביהודה ושומרון, כלל לא הוכנסה לדו"ח ואין נתונים לגביה. העמודה של הקלפי הזאת ריקה מנתונים בדו"ח הסופי. כך גם הקלפי בראמה, המציגה עמודה ריקה.

 

אבל אלו אינן התקלות היחידות. לדברי בכירים בליכוד, בקלפיות גדולות מאוד עם יושבי ראש סניפים שאחראים בדרך כלל לאחוזי הצבעה גבוהים מאוד, נרשמו הפעם באופן מפתיע נתונים נמוכים של 10 ו-15 אחוזי הצבעה כלליים. כך לדוגמה בקריית אתא נרשם נתון הצבעה נמוך במיוחד.

 

פעילים מרכזיים שאיתרו את התקלות התריעו עליהן בפני חברי כנסת ושרים.

 

היועץ המשפטי לליכוד, עו"ד אבי הלוי, אמר בשיחה עם ynet: "צריך להבין שמדובר בבחירות ארציות, וביותר מ-100 אתרי הצבעה ומאות רבות של קלפיות. התוצאות שפורסמו אינן התוצאות הרשמיות. רק היום, בישיבת ועדת הבחירות תיערך בדיקה של הפרוטוקולים בכל הקלפיות, ותיבדק ההתאמה לנתוני ההצבעה. רק לאחר מכן תחתום ועדת הבחירות על התוצאות הסופיות. במסגרת הליך זה, ועדת הבחירות תבדוק את כל הטענות לגבי נתוני ההצבעה בעלי זהב, קרית אתא ובעוד כמה יישובים. מדובר במקרים בודדים שלא מעידים על תופעה או על פגיעה בטוהר הבחירות, שהתקיימו בסדר מופתי".

 

מהליכוד נמסר: "התוצאות שפורסמו בתקשורת ביום חמישי בערב אינן תוצאות רשמיות. התוצאות הרשמיות יפורסמו רק לאחר שיתבצע שלב של בדיקת הפרוטוקולים של כל אחת מהקלפיות ברחבי הארץ והתאמתם לנתוני ההצבעה בכל אחת מקלפיות אלה. הליך זה יתבצע מחר על ידי ועדת הבחירות של הליכוד בהתאם ללוח זמנים שנקבע על ידי הוועדה מראש, עוד לפני הבחירות. הבחירות התקיימו בסדר מופתי תוך שמירה והקפדה על טוהר הבחירות, וככל שישנה אי-התאמה כזו או אחרת - הרי שמדובר במקרים בודדים שייבדקו בקפדנות וביסודיות".


פורסם לראשונה 03/01/2015 20:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יו"ר הליכוד נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים