שתף קטע נבחר

שיבושים באל על: "הטייסים חולים ומצוננים"

טיסות לניו יורק, בודפשט וקייב נדחו לבוקר לאחר שטייסים לא ענו לטלפונים וחלקם הודיעו על מחלה. בהנהלה טוענים כי מדובר בשביתה, אך הטייסים מגיבים: "מדובר במחסור בכוח אדם". פנייה נעשתה לבית הדין לעבודה

אנשי צוות אוויר באל על פתחו היום (א') בשביתת פתע שתשבש את טיסות החברה שצפויות הלילה. גורם בהנהלת החברה סיפר ל-ynet כי בשעות הצהריים החלו מספר טייסים לדווח על מחלה ועל הצטננות, וטייסים נוספים אינם עונים לטלפונים. הרקע לעיצומים: הטייסים טוענים שהנהלת החברה אינה מוכנה לחתום עימם על הסכמי עבודה חדשים ולהוסיף תקנים. "אנחנו עייפים וקורסים תחת נטל העבודה", הסביר אחד הטייסים.

 

בעקבות השיבושים צפויות טיסות אל על לניו יורק, לונדון, קייב ובודפשט להידחות במספר שעות. כך, למשל, טיסה 027 לניו יורק שהייתה צפויה להמריא הלילה בחצות וחצי, נדחתה לשעה 5:20 מחר בבוקר;טיסה 317 ללונדון שהייתה אמורה להמריא היום בשעה 17:15, יצאה באיחור של שעתיים. הטיסה לבודפשט נדחתה לשעה 5:20 בבוקר והטיסה לקייב צפויה להמריא רק ב-9:10 בבוקר.

 

נמל התעופה בן גוריון. יחכו לבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נמל התעופה בן גוריון. יחכו לבוקר(צילום: AFP)

בפנייה שהוגשה הערב לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, דרשה הנהלת אל על להורות לנציגי הסתדרות ולנציגות העובדים לוודא קיום 'שקט תעשייתי' ולאסור שיבושי עבודה או עיצומים כלשהם. "עד היום הצליחה הנהלת אל על למנוע פגיעה משמעותית בלקוחות החברה על ידי שינויים של הרגע האחרון בהצבת המטוסים והצוותים", נכתב בפנייה. "ואולם, כל שינוי כזה הסב לחברה נזקים כספיים וגרם לנוסעים לעגמת נפש. אל על מתנצלת על הפגיעה בלקוחותיה ועושה ככל שביכולתה למצוא פתרונות חלופיים לנוסעים".

 

יו"ר ועד הטייסים, קברניט ניר צוק, הכחיש כי מדובר בהנחייה להשבית את הטיסות וטען כי מדובר

במחסור בכוח אדם. "יש פער גדול בכמות

הטייסים ובעיקר קצינים ראשונים - מחסור שמלווה את אל על כבר מספר חודשים", אמר. "כמות הטיסות הלא מאוישות גדולה ואין ניסיון למצוא פתרון ראוי מצד ההנהלה. טייסי אל על ימשיכו לבצע את כל הטיסות הרשומות להם בבטיחות מרבית, ומעבר לכך. הנהלת החברה מנסה לפתור את מצוקת האיוש דרך בתי הדין ובאיומים משמעתיים במקום לטפל במחסור וביחסי העבודה המידרדרים. מתסכל מאוד לשמוע שוב ושוב שהנהלת החברה מאשימה את הנושאים בנטל בעיצומים בשעה שהמחסור נובע מתכנון לקוי ומחסור חמור בכח אדם".

 

מהנהלת אל על נמסר בתגובה: "בתקופה האחרונה נאלצת אל על להתמודד עם שיבושים בלוחות הזמנים ובהצבת המטוסים, עקב אי זמינות מכוונת של טייסים וחוסר נכונות מצדם לבצע טיסות מסוימות. בשל הפגיעה בלקוחות החברה כתוצאה משיבושי לוחות הזמנים וביטולי הטיסות, פנתה הנהלת החברה היום לבית הדין האזורי לעבודה, על מנת שיורה לטייסים לחדול משיבושי הטיסות ולשוב מיד לעבודה סדירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד מורג
נתב"ג. ארכיון
צילום: גלעד מורג
מומלצים