שתף קטע נבחר

איך תוצאות הפריימריז לא מתחלקות ב-11? חבר ועדת הבחירות: "נתניהו נתן יד לזיוף הפריימריז"

מיכאל פואה, המקורב לפייגלין, מפנה בפעם הראשונה אצבע מאשימה לראש הממשלה וטוען: "מרגע הוצאת המשקיפים מהקלפיות בלחצו של ראש הממשלה - איבדה הוועדה קשר אמיתי לתוצאות". הוא דורש ספירה חוזרת של הקולות - ותוהה: מדוע תוצאות הקלפיות לא מתחלקות ב-11, כמספר ההצבעות?. הליכוד על טענת חוטובלי: הקלפי בנריה נספרה

הפארסה בליכוד שנחשפה ב-ynet נמשכת - ועכשיו גם מקורבי פייגלין דורשים תשובות: בעקבות סגנית השר ציפי חוטובלי, שהגישה אתמול (יום א') ערעור על התוצאות ועקפה לאחר הספירה החוזרת את אבי דיכטר, גם מיכאל פואה, מקורבו של ח"כ משה פייגלין - שנדחק לתחתית רשימת הליכוד - טוען לאי סדרים ודורש בדיקה נוספת.

 

למסמך המלא שפואה שלח לוועדת הבחירות

 

מיכאל פואה, חבר ועדת הבחירות בליכוד ומקורבו של פייגלין, כתב לוועדת הבחירות: "מרגע הוצאת המשקיפים מהקלפיות בלחצו של נתניהו - איבדה הוועדה כל קשר אמיתי לתוצאות, ויש אפשרות שאי אפשר לסתור אותה שפרוטוקולים ותוצאות זויפו. התוצאות אינן משקפות את תוצאות האמת של הבחירות... חבל שתהליך כל כך יפה וראוי של בחירות דמוקרטיות הופך לפארסה שמבזה אותנו בראש חוצות".

 

בשיחה עם ynet הוסיף פואה: "ראש הממשלה נתן יד לזיוף הבחירות על ידי פריסת מטרייה שמאפשרת זיוף התוצאות באמצעות הוצאת המשקיפים. מדובר בשחיתות ציבורית. לאפשר זיוף תוצאות של בחירות לרשימה לכנסת זה לא דבר של מה בכך".

ח"כ משה פייגלין (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ח"כ משה פייגלין(צילום: ירון ברנר)
 

מיכאל פואה (צילום: אוהד צויגנברג  ) (צילום: אוהד צויגנברג  )
מיכאל פואה(צילום: אוהד צויגנברג )

פואה פירט במכתב ששלח שורת כשלים. בין היתר: "בכל קלפי אמור להתחלק מספר הקולות ב-11 (בשל החובה שהוטלה על כל מצביע לסמן 11 מועמדים בדיוק - מ"א). מבדיקה שערכתי רק ב-13 קלפיות התוצאה הכוללת של מספר הקולות מתחלק ב-11. לכן, ב-42 אתרים התבצעה ספירה שגויה".

 

הוא מסביר כי "גם אם נניח שמדובר בטעות של קול אחד, מדובר ב-42 קולות שיכולים להכריע בין מועמדים שונים על מקום ברשימה. היות וניתוח התוצאה מראה שמדבר בטעות של כמה קולות בכל קלפי מדובר במאות קולות שיכולים על פניו לשנות את התוצאה ואת הדירוג בין כמה מועמדים. על הוועדה לערוך ספירה חוזרת של כל הקלפיות כדי להגיע בכל קלפי לתוצאה המתחלקת במספר הסימונים החוקי - 11".

 

בינתיים, גם בסוגיית חוטובלי הפארסה נמשכת. בליכוד טוענים כי הקלפי בנריה שלטענת חוטובלי לא נספרה - כן כלולה בספירה, אך היא עומדת על טענתה כי הקלפי אינה כלולה וכי הבדיקה נמשכת. אנשי חוטובלי טוענים שבידיהם פרוטוקולים המוכיחים את טענתם ושמבחינתם הנושא עדיין בבדיקה.

 

שלשום פורסמו לראשונה ב-ynet הטענות לפגמים שנפלו לכאורה באופן ספירת הקולות בפריימריז. כך למשל התגלה כי בקלפי בבית ג'אן, שבה, לדברי גורמים בסניף, הגיעו להצביע פחות מ-200 מתפקדים, קיבל ח"כ צחי הנגבי יותר מ-250 קולות. ייתכן שמדובר בטעות הקלדה בלבד, אולם היא, כאמור, השפיעה על התוצאות הסופיות. דוגמה נוספת: בנתיבות פעלו שבע קלפיות שונות, אולם לשר ישראל כץ נספרו קולות רק משש קלפיות.

 

בנוסף, ליד העיר תל אביב מופיעה עמודה נוספת "תל אביב ממוחשב", ובה נרשמו תוצאות זהות. לטענת הבכירים, שתי העמודות נספרו בתוצאה הסופית. קלפי עלי זהב, בין הגדולות ביהודה ושומרון, כלל לא נכנסה לספירה ובעמודה שלה בדו"ח הסופי אין כלל נתונים. כך גם לגבי הקלפי בראמה. בנוסף, עלה נתון נוסף שהעלה שאלות על תוצאות מהקלפיות מודיעין וירכא - שבשתיהן קיבל כל מועמד אותו מספר קולות בדיוק.

 

חשיפת ynet על אודות הפגמים שנפלו בספירת הקולות בפריימריז הובילה לשינויים במרכז הרשימה - ח"כ יריב לוין נכנס לעשירייה הראשונה לאחר שהספירה החדשה העניקה לו 1,761 קולות אבודים שלא חושבו במקור. לוין ימוקם במקום העשירי ברשימה. קודם לכן הוא מוקם במקום ה-12. ח"כ דני דנון עבר למקום התשיעי ברשימה הסופית לכנסת. השניים עברו בדירוג את ח"כ צחי הנגבי, שירד למקום ה-12 עם תום הספירה המחודשת.

 

היועץ המשפטי של הליכוד, אבי הלוי, אמר הבוקר באולפן ynet: "זאת לא פארסה. היום תהיה חגיגה בליכוד, כל הקלפיות נספרו, כולם הגיעו, ועדת הבחירות בראשות שופט בדקה את הקלפיות, אימתה את התוצאות ויש לנו רשימה יוצאת מן הכלל. יש פה הליך תקין, הנתונים שלכם לא נכונים, לא נעלמו קלפיות, בכל הקלפיות מי שהיה לו זכות לבחור בחר ובסך הכול מדובר בטעות בהקלדה, ולכן ישבנו אתמול וקיימנו הליך בקרה יסודי ואני משוכנע שהתוצאות מקיימות את רצון הבוחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ח"כ משה פייגלין
צילום: עידו ארז
מומלצים