שתף קטע נבחר

כך גורמים להורים עצמאיים להישאר עניים

כשבנימין נתניהו כיהן כשר האוצר, הוא המציא שיטה שמטרתה להפחית את קצבת הבטחת ההכנסה להורים עצמאיים. סיפורה של לינדה, אם יחידנית שנתקלה במילים הקרות של החוק, ובסופו מסקנות

כשלינדה (שם בדוי. השם המלא שמור במערכת) הביאה לעולם את ארבעת ילדיה, זה היה מספר שנים אחרי גזירות 2003 - אותן גזירות המיוחסות לשר האוצר דאז בנימין נתניהו.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

לכתבות נוספות בנושא ביטוח לאומי:

חלית, נפצעת: האם כדאי לחכות לחוק החדש?

 

כשהתגרשה לינדה, הודיע לה הגרוש כי אינו מתכוון לשלם את מזונות הילדים בגובה של כ-5,000 שקל לחודש, שהוטלו עליו על ידי בית המשפט. אלא שלינדה - אישה משכילה, דעתנית, רחבת אופקים וייצוגית בהופעתה - החליטה שהיא אינה מוכנה לשקוע בעולם של קצבאות ועוני כאשר היא יכולה לצאת ולפרנס את עצמה בכבוד.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

פה החלה הבעיה. בכל מקום אליו הלכה, השכר הממוצע שהוצע לה נע בין 7,000-6,000 שקל לחודש. סכום זעום לכל הדעות עבור אם המבקשת לפרנס את ארבעת ילדיה. בשלב זה ביקשה לינדה לבדוק האם תוכל לקבל את תשלום המזונות מהמוסד לביטוח לאומי. כלומר, שהמוסד ירדוף אחר הגרוש ויגבה ממנו את מה שמגיע. "כך לפחות אקבל כשני שליש מהכסף, ויחד תהיה לי הכנסה של כמעט 10,000 שקל. עם זה אני יכולה להתמודד", חשבה.

 

לצערה הרב, המחוקק חשב אחרת. בשנת 2003 אמר שר האוצר בנימין נתניהו על האמהות היחידניות שהן פרזיטיות, שהן מעדיפות לשבת בבית, לצבוע שיער וציפורניים, לעשן סיגריות דקות ויוקרתיות ולהתקיים מקצבאות הקיום שהמדינה נותנת להם.

 

שיטת נתניהו באוצר

השיטה של נתניהו היתה פשוטה והורכבה משלושה עקרונות. הראשון - להפחית את קצבת הבטחת ההכנסה להורים עצמאים שאינן זכאיות למזונות ילדים; השני - להפחית ביותר מחמישים אחוזים את הסכום המותר להורים עצמאים להרוויח בעבודה ועדיין לקבל את דמי המזונות של ילדיהם; השלישי - פחד. כלומר, הפחד מפני חוסר היכולת לפרנס את ילדיהם ידחוף את ההורים העצמאים לעבוד.

 

איפה הם יעבדו? כמה ישתכרו? האם השכר יהיה גבוה משמעותית מקבלת קצבאות והטבות שונות מהמדינה? לזה כמובן לא דאג שר האוצר ולא דאגו פקידיו המסורים, ומאז מצבן של האמהות העצמאיות רק הלך והתדרדר.

 

מבחינת לינדה, המילים הקרות של החוק קובעות כי היא יכולה להשתכר עד 600 ש"ח לחודש ובמקביל לקבל את מזונות הילדים שלה. מעבר לסכום זה - מכל שקל נוסף יוריד הביטוח הלאומי 60 אגורות. זוהי דרכה של הממשלה לומר להן: ככל שתשתכרי יותר, כך נשלם לך פחות כסף עבור מזונות הילדים. בסכום של כ-6,000 שקל מתאפסים שני הסכומים, והאם החד הורית לא מקבלת ולו אגורה אחת עבור ילדיה.

 

איך פותרים את זה?

יכולה מועצת הביטוח הלאומי להחליט שהיא מבקשת להגיש לכנסת תקנות המתקנות את חוק המזונות (הבטחת תשלום), ולהשיק קמפיין שיילחם על זכותן של נשים המגדלות את ילדיהן בנפרד לזכות בדמי מזונות ראויים במקביל לעבודה במשק.

 

התקציב הנדרש עבור התקנות החדשות עומד על עשרות מיליוני שקלים "בלבד", אשר רובם יכולים לחזור למדינה אם תבצע את גביית הכסף מהגרושים המחוייבים לשלם אותו על פי פסקי הדין של בתי הדין למשפחה או בתי הדין הרבניים. אגב, הנוסח של התקנות החדשות כבר מוכן במגירה של כותב שורות אלה, במידה ומישהו שם בביטוח הלאומי ירצה לקבלם.

 

הכותב הוא סמנכ"ל עמותת "ידיד" - מרכזי זכויות בקהילה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש הממשלה, בנימין נתניהו. אחראי לגזירות 2003, ביחד עם סילבן שלום
צילום: מוטי קמחי
צילום: עופר עמרם
רן מלמד
צילום: עופר עמרם
מומלצים