שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, MCT

בית אחר בית: מהטבח בפריז למצוד בכפר

סעיד ושריף קואשי יצאו ב-11:25 מהמכונית, ושאלו עובדי תחזוקה איפה נמצאת מערכת "שארלי הבדו". רבע שעה אחר כך החלו בירי שחלק מכנים "11 בספטמבר של צרפת". בינתיים נמשך המצוד אחר המחבלים, ששדדו תחנת דלק וכנראה מתחבאים בבית בצפון המדינה. המשטרה חוששת מפיגוע נוסף

המצוד אחר שני האחים שרצחו 12 עיתונאים ושוטרים במשרדי המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" הולך ומתהדק: לאחר יממה של חיפושים אחריהם, הוכרזה היום (ה') אחר הצהריים כוננות עליונה באזור העיירות וילר-קוטרה קרפי אן-ולואה בצפון מזרח המדינה - אזור כפרי שמרוחק כ-70 ק"מ מפריז. בעלי מוסך זיהו את השניים בקרפי אן-ולואה, והחיפושים מתמקדים בכפרים באזור. השוטרים עוברים בית-בית כדי למצוא את השניים מחשש שהם יבצעו פיגוע נוסף.

 

עוד על הטבח בפריז:

חסר בית ושני אחים מוסלמים: אלה המחבלים

דיווח בצרפת: אותרו המחבלים הנמלטים

היגר לצרפת בגיל 13. בנרצחים: מאייר יהודי

 

קודם לכן איתרה המשטרה את השניים במחוז אן בחבל פיקרדי שבצפון המדינה, כ-110 ק"מ מפריז. לפי הדיווחים בצרפת, שני האחים המחבלים נסעו ברכב לבן מדגם "רנו קליאו" אך לפי חלק מהדיווחים בצרפת נטשו אותו. גם הגבר שירה הבוקר למוות בשוטרת בפריז, ירי שבממשלת צרפת מגדירים "פיגוע", טרם נתפס. כנראה שאין קשר בין המקרים. הנה השתלשלות האירועים בצרפת ביממה האחרונה:

 

יום רביעי

11:20

לבושים שחור מכף רגל ועד ראש, האחים סעיד ושריף קואשי יצאו מרכב הסיטרואן השחור שלהם ביום קריר בפריז. אחד מהם החזיק RPG, ולשניים היו רובי קלצ'ניקוב. ברכב חיכה להם חמיד מוראד בן ה-18, שהלילה (יום ה') הסגיר את עצמו למשטרה.

 

 

המחבלים, שריף וסעיד קואשי (צילום: AP) (צילום: AP)
המחבלים, שריף וסעיד קואשי(צילום: AP)
 

"פה זה 'שארלי הבדו'"? צעקו השניים על עובדי תחזוקה בכניסה לבניין המשרדים. העובדים הפנו אותם למערכת המגזין בקומה השנייה והחמושים התקדמו, לא לפני שירו למוות באחד מהם. לפי איב קרסון, שעובד מול משרדי "שארלי הבדו", בהתחלה נכנסו האחים קואשי למשרד שבו הוא עובד. "הם חיפשו את שארלי", כתב בטוויטר.

 

11:25

פלורנס פוביל, עוזרת מכירות שעובדת ליד משרדי "שארלי הבדו", מספרת: "ראיתי שניים עם רובים מחוץ למשרדים ואז שמענו יריות. שניים יצאו מהבניין וירו לכל מקום. התחבאנו, היינו מבוהלים מאוד. חששנו לחיינו והתחבאנו מתחת לשולחנות, כדי שהם לא ייראו אותנו. שניהם היו לבושים בשחור, מכף רגל ועד ראש, והפנים שלהם היו מכוסים. הם לבשו מדי צבא, כאילו שהם היו חיילים".

 

סוכן נדל"ן אמר כי לפני שנכנסו לבניין, המחבלים ניגשו לאדם ברחוב ואמרו לו: "תגיד לתקשורת שזה אל-קאעידה בתימן". כשהגיעו לקומה השנייה ניגשו השניים לקורין ריי, מאיירת שהגיעה לעבודה עם בתה הקטנה שאספה מהגן, והכריחו אותה להקיש את קוד האבטחה שיאפשר את הגישה למשרדי המגזין. קורין התחבאה מתחת לשולחן עם בתה הקטנה כשהשניים נכנסו למערכת. "הם נכנסו וירו בוולינסקי, בקאבו.. זה נמשך חמש דקות. התחבאתי מתחת לשולחן. הם דיברו צרפתית מושלמת, הם אמרו שהם מאל-קאעידה".  

 

11:35

הכתבים והעורכים של "שארלי הבדו" קיימו את ישיבת המערכת היומית שלהם. עדת ראייה שהייתה בקצה המסדרון שלהם סיפרה ששמעה "פיצוץ עצום". אז, לדבריה, "מישהו פתח את הדלת במשרד שלנו ושאל איפה המערכת של 'שארלי הבדו'. היה לו רובה. הלכנו אחורה למשרד. אז שמענו אותם קוראים בשם הקורבנות לפני שהרגו אותם".

 

חיפושים בכפר לונגפונט, שסמוך לקרפי אן-ולואה, היום אחר הצהריים (צילום: AP) (צילום: AP)
חיפושים בכפר לונגפונט, שסמוך לקרפי אן-ולואה, היום אחר הצהריים(צילום: AP)
,  

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אבטחה כבדה במגדל אייפל בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבטחה כבדה במגדל אייפל בפריז(צילום: AFP)

 

11:40

לורן לגר, כתב במגזין, הצליח לשלוח הודעה לחבר. "תתקשר למשטרה. זה טבח. מרחץ דמים. כולם מתים", סיפר לפני שהשיחה נותקה.

 המטרה המרכזית של המחבלים הייתה העורך, סטפן שארבונייה ("שארב"). שוטר צרפתי אמר: "שני המחבלים חיפשו אותו בחדר. שאלו 'איפה שארב? איפה שארב?'. הם הרגו אותו וריססו את כל השאר. למרות הטבח אחד העיתונאים הצליח לסמס לחבר ואמר: 'אני חי. כולם מתים מסביבי. הג'יהאדיסטים ריססו אותי".

 

בנואה ברינגר, עיתונאי שעובד במשרד שנמצא מול "שארלי הבדו", נמלט לגג הבניין. "היו הרבה אנשים בבניין. ברחנו לגג שמעל המשרד", סיפר. כשיצאו מהמשרד צעקו האחים קואשי "אללה אכבר" ו"נקמנו את נקמת הנביא מוחמד".

 

11:50

המחבלים יצאו לרחוב, רגועים כשם שבאו. מהתפצית שלו על הגג סיפר ברינגר כי ראה אותם יוצאים מהמשרד. "שלושה שוטרים הגיעו באופניים ועזבו כשראו שהמחבלים היו חמושים", סיפר. המחבלים חזרו לרכב הסיטרואן, בזמן ששוטרים נוספים הגיעו למקום וקרב יריות החל. המחבלים ירו על אחת הניידות יותר מתריסר פעמים. "זה היה בפירוש טבח", אמר דובר המשטרה רוקו קונטנט.

 

כשהשלושה נמלטו מהמקום הם נתקלו בניידת נוספת. הם יצאו מהרכב, ירו לכל עבר ופצעו את השוטר שניסה להימלט מפניהם. הניידת התנגשה במכונית חונה, והנהגה יצא מדדה מהרכב. בסרטון שמתעד את האירוע נראים שניים מהמחבלים יוצאים מהרכב ופותחים באש על השוטר ממרחק של 18 מטר. הוא נפל על הכביש והושיט את זרועותיו לעברם - כנראה בתור תחנונים שיחוסו על חייו.

 

הם התקרבו לכיוונו עם רובים על הזרועות, וירו בראשו מטווח קצר לפני שחזרו למכונית וצרחו: "נקמנו בשם הנביא מוחמד, רצחנו את 'שארלי הבדו'". בסרטון נראה אחד החמושים מתכופף כדי להרים את הנעל שנפלה לו לפני שנכנס למכונית, שנסעה במהירות מהמקום.

 

בשעות הצהריים החלו מערכות העיתונים בצרפת, כולל "לה מונד" הנפוץ ביותר, להיות תחת אבטחה משטרתית כבדה, והתרעת הטרור במדינה כולה עלתה. בינתיים נסעו המחבלים במהירות, דרסו הולך רגל ופצעו אותו קשה. הם נטשו את הרכב באזור כיכר סטלינגרד, ברובע ה-19 בבירת צרפת. עד ראייה מספר: "הם הוציאו גבר בן 60 מהמכונית שלו, רנו קליאה אפורה. הוא התחנן: 'חכה, תנו לי לקחת את הכלב!', והם הסכימו לבקשתו לפני שנמלטו. המשטרה הגיעה אחרי חמש דקות".

 

16:30

צוותי לוחמה בטרור מתחילים לחפש אחר מחבוא אפשרי שבו מסתתרים שלושת המחבלים. עדי ראייה סיפרו כי החמושים הגיעו לדירה שכורה בפנטין, פרבר בדרום מזרח צרפת. כחצי שעה אחר כך החלו אלפים להגיע למרכז פריז לעצרות לזכר הקורבנות ובעד חופש הביטוי.

 

22:00

גורמים במשטרת צרפת סיפרו כי הצליחו לגלות את זהות שלושת הטרוריסטים, לאחר שתעודות הזהות שלהם נמצאו ברכב הסיטרואן שנטשו. בהמשך דווח כי נמצאו בקבוקי תבערה ודגלים ג'יהאדיסטיים.

 

יום חמישי

03:11

חמיד מוראד, בן ה-18 שחיכה לשני המחבלים ברכב הסיטרואן, הסגיר את עצמו למשטרה. כלי תקשורת מקומיים דיווחו שמוראד, חסר בית, הסגיר את עצמו לאחר שראה את שמו מפורסם ברשתות החברתיות. עוד נמסר כי נעצרו חשודים נוספים שמקורבים לשני האחים קואשי. בהודעה שפרסמה המשטרה, היא הזהירה כי שני האחים "חמושים ומסוכנים" וקראה לציבור לסייע באיתורם.

 

08:53

הטרור בעיר האורות נמשך. שוטרת בפריז שעצרה בצד הדרך לחקור תאונת דרכים נורתה למוות ברובה אוטומטי. הירי היה ממכונית רנו קליאו לבנה, והיורה נמלט מהמקום. "השוטרת עמדה בחזית רכב לבן ואדם שנמלט מהמקום ירה לעברה", סיפר עד הראייה אחמד סאסי שגר בסמוך למקום הירי. הוא סיפר שהיורה לבש בגדים שחורים, ראשו היה מגולח והוא לבש לגופו אפוד מגן ונשא רובה אוטומטי. לדבריו, היורה לא כיסה את פניו כדי להסתיר את זהותו. "הוא החזיק את הרובה ביד אחת".

 

11:46

מקור משטרתי סיפר שמנהל תחנת דלק בווייר-קוטר שבמחוז אן, יותר מ-100 ק"מ מפריז, זיהה את שני החשודים בפיגוע. "הם עטו ברדסים ונשאו רובי קלצ'ניקוב ומשגרי רקטות", הוא סיפר והוסיף שלוחית הרישוי של רכבם הייתה מכוסה. על פי כמה דיווחים, שני האחים שדדו את תחנת הדלק ויצאו ממנה עם מזון ודלק, אולם לדיווחים אלה אין אישור רשמי. במשטרת צרפת חוששים שהשניים נחושים לעשות את דרכם בחזרה לפריז כדי למות בפיגוע טרור נוסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים